gat te vallen ïland 17 Pesten geen strafbaar feit Nijmeijer Voelt zich goed' woensdag 7 november 2012 'Een jaar lang is niemand verantwoordelijk voor de dagbesteding; daarna mogen de gemeenten het gaan doen, maar zonder budget' Voorzitter Marc van Barschot van Kleinschalige Zorg organisaties en verzekeraars." Voorzitter Mark Barschot van de branchevereniging Kleinschalige Zorg heeft zelf een kringloopwin kel waar hij cliënten uit de geeste lijke gezondheidszorg dagbeste ding biedt. „Als zij thuis komen te zitten, gaan ze zich stierlijk verve len en vereenzamen. Ze waren zorgmijders en hier kregen ze ver trouwen terug. Er zijn er die ik uit de criminaliteit houd, maar in 2014 houdt het op. Er moet nodig moord en brand worden ge schreeuwd." In Nederland zijn meer dan dui zend zorgboerderijen met dagbe steding. Voorzitter Marijke Vos van de Federatie Zorg en Land bouw: „Onze inschatting is dat veel cliënten tussen de wal en het schip gaan vallen. De gemeenten krijgen ongelooflijk veel taken en daarvoor deels geen geld. Het zal moeilijk zijn het huidige aanbod te handhaven." door Frank Timmers en Cornelleke Blok ENSCHEDE - Het vervolgen van pest koppen is lastig. Pesten op zich is geen strafbaar begrip in het wet boek van strafrecht. Aangifte doen van pesten kan daarom ook niet. De familie van Tim Ribberink wil de vorige week na zijn zelfmoord bij de politie Twente aangifte doen van pesten. Ze wilden zo de poli tie laten uitzoeken wie er achter de kwetsende uitlatingen zit op de internetsite Dinnerjudge.nl. Moge lijk zou dat leiden tot de pestkop pen die Tim het leven onmogelijk zouden hebben gemaakt. Maar aangifte doen van pesten bleek niet te kunnen. Pesten is geen strafbaar feit in het wetboek van strafrecht. De familie moest volstaan met een melding. Die leidt niet tot actie. „Er vindt geen onderzoek plaats", zegt de politie. Dat is geen vreemde reactie. De po litie staat net als het Openbaar Mi nisterie (OM) wat afwerend tegen berichten over pesten. Zij vinden dit meer het terrein voor scholen, gemeenten, maatschappelijk werk of jeugdzorg. Strafrechtelijk is er weinig eer aan te behalen. Het (jeugd)straffecht lijkt er een te zwaar middel voor en is boven dien niet snel en effectief genoeg. Begin dit jaar werden diverse meis jes slachtoffer van zogenoemde bangalijsten. Ze werden op inter net te kijk gezet als makkelijk in seks. De politie nam in dit geval wel aangiften op, vanwege het gro te aantal, maar het onderzoek liep op niets uit. Achteraf wilden de slachtoffers er niet zo'n punt van maken. Het woei over. Enkele jaren geleden kwam op een middelbare school in Almelo z'n uitwerking na school. Daar moeten we iets mee doen, dach ten we." De Kreeke ontwikkelde een pest- protocol dat in het hele dorp toege past wordt, dus ook bij de voetbal, de scouting en de buitenschoolse opvang. Wie betrokken is bij pest- acties of vechtpartijen, krijgt een gele kaart. „We hebben afgespro ken dat we lichamelijk geweld niet tolereren. Als er gevochten wordt op het schoolplein, krijgen beide leerlingen een gele kaart. Ze wor den allebei bestraft, omdat wij niet kunnen bepalen wie de schul dige is." Leerkrachten gaan ook met leerlingen om de tafel zitten als er problemen zijn. „Een tijdje geleden speelden er wat proble men bij meiden uit groep 8. Toen hebben we gesprekken gehouden om het probleem boven water te krijgen. Dat helpt wel." Leerlingen die twee gele kaarten hebben, krijgen een rode kaart. „Wie een rode kaart heeft, wordt uitgesloten van iets leuks. Een uit stapje bijvoorbeeld." Tot nu toe zijn er nog geen rode kaarten uitge deeld. „Het lichamelijk geweld op de school is afgenomen. Dit schooljaar hebben we tot nu toe drie gele kaarten uitgedeeld, van wege een vechtpartij op het voet balveld. Ook de uitlokker, die niet gevochten had, kreeg een kaart." De school doet een dringend be roep op ouders om pestgedrag te melden. De Koeyer: „We hebben hen nodig, want de porren wor den vaak gegeven als de leerkracht zich even omdraait. Kinderen dur ven het vaak niet op school te zeg gen als ze gepest worden." De school gaat het nieuwe pestpro- tocol, dat nu een jaar van kracht is, binnenkort evalueren. Tim Ribberink een heftige pestcultuur aan het licht in een klas. Het OM keek mee bij de oplossing ervan in het kader van het convenant Veilige school, maar zette niet in op straf rechtelijke vervolging. Wil de politie achteraf een vuist kunnen maken tegen pesters, dan moet het begrip pesten in een strafrechtelijk jasje worden gehe sen. Dat betekent volgens een woordvoerder dat er sprake moet zijn van stalking, vernieling, smaad, laster of mishandeling. Dat zijn begrippen die wel in het wet boek van strafrecht voorkomen. Pesten op school gebeurt vaak als de leerkrachten net de andere kant op kijken, weet directeur Henk de Koeyer van basisschool De Kreeke in Westdorpe. Hij schrok toen begin vorig jaar tij dens een oudermiddag bleek dat er flink gepest werd op zijn school. „Er was verbaal geweld en sommige kinderen vonden dat ze buiten de groep stonden, maar wij wisten daar tot op dat moment niet van." Veel gebeurde ook bui ten de school. „Bij de scouting en bij de voetbal bijvoorbeeld. Alles wat op school gebeurt heeft ook HAVANA - „Ik spreek liever in het Spaans, mijn Nederlands is niet meer zo goed." Tanja Nijmeijer neemt zelf de telefoon op in haar luxe verblijfplaats in de Cubaanse hoofdstad Havana. Veel wil ze niet zeggen. „Ik ben nog moe." In het Nederlands is een Twents accent te horen, maar tien jaar in de ran gen van de terroristische beweging Fare hebben hun uitwerking niet gemist, het gesprek gaat deels in het Nederlands en deels in het Spaans. Nijmeijer vertrok in 2002 uit Nederland om zich in Colom bia te voegen bij de guerrilla. Maandag kwam Tanja Nijmeijer aan op Cuba, om deel te nemen aan de vredesonderhandelingen tussen de Colombiaanse regering en Fare, de in 1964 opgerichte zelf benoemde 'revolutionaire strijd krachten van Colombia'. Officieel beginnen de gesprekken volgende week donderdag, maar gisteren hadden beide partijen al een eer ste gesprek, vooral over praktische zaken. Nijmeijer zal namens de Fare als woordvoerder en vertaal ster optreden. De 34-jarige Neder landse, die binnen de guerrilla be kend staat onder de naam Alexan dra, werd op het laatste moment aan de delegatie toegevoegd. Nijmeijer kwam maandagmiddag vanuit de Colombiaanse jungle per helikopter en vliegtuig om één uur lokale tijd aan in Havana, bege leid door afgevaardigden van het Noorse Rode Kruis en de Cubaan se regering. Op het internet circuleert inmid dels een video waarop ze breed glimlachend wordt ontvangen door Farc-leden in de Cubaanse hoofdstad. Hoewel de Denekamp- se het gesprek kort houdt, wilde ze nog kwijt dat ze 'erg enthou siast' is en dat ze zich goed voelt. „Ik verwacht nog een telefoontje van mijn familie", verontschuldigt ze zich. De familie hoopt haar in Cuba te kunnen ontmoeten, zo liet een oom via de media weten. Provincie Zeeland Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend dat het Omgevingsplan Zeeland 2012-2018 en bijbehorende verordening ruimte provincie Zeeland (vrpz) op 28 september 2012 zijn vastgesteld door Provinciale Staten van Zeeland. Het Omgevingsplan Zeeland 2012-2018 is het provinciaal beleidsplan voor ruimte, milieu, water en natuur en heeft een wettelijke basis in de Wet ruimtelijke ordening [art. 2.2], Wet Milieubeheer (art. 4.9) én Waterwet (art.4.4). Daarnaast ondersteunt het plan economische, sociale en mobiliteitsdoelen. Het omgevingsplan en is gebaseerd op over leg met inwoners, bedrijven, medeoverheden en maatschappelijke organisaties. Voor het omgevingsplan is tevens een milieueffectrapport opgesteld. Vanaf 29 maart 2012 tot en met 10 mei 2012 heeft een ieder de gelegenheid gehad in te spreken op het plan, de verordening en het milieu-effectrapport. De ruim tachtig zienswijzen en opmerkingen hebben geleid tot wijziging van het plan en verordening. Het omgevingsplan en de verordening liggen ter inzage in het gebouw van de directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8.00 tot 17.00 uur. Papieren exemplaren zijn aan te vragen bij het provinciaal informatieloket, tel 0118-631400. Het digitaal vastgestelde omgevingsplan en de verordening ruimte zijn te raadplegen op www.ruimtelijkeplannen.nl en op de provinciale website www.zeeland.nl. Het Omgevingsplan Zeeland 2012-2018 treedt de dag na bekendmaking in werking. De provinciale ruimtelijke verordening Zeeland treedt in werking na publicatie in het provinci aal blad Tegen het besluit van Provinciale Staten tot vaststelling van het omgevingsplan en verordening kan op grond van artikel 8:5 respectievelijk 8:2 van de Algemene wet bestuursrecht geen bezwaar worden gemaakt of beroep worden ingesteld. Directie Ruimte, Milieu en Water

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7