2014 Zorgboerderij dreigt in 61 binnenland 'Thuis moeten zitten, is desastreus' Boek uw vakantie bij KRAS.NL want KRAS.NL trakteert! In hoeverre blijft de dagbesteding in Nederland bestaan? Op de duizend zorgboerderijen zijn ze er niet gerust op. Weer ontstaat onrust door het regeerakkoord. KRA5.NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 r - JStó woensdag 7 november 2012 J, Met ingang van 2014 wil de nieuwe regering de dagbesteding niet meer vanuit de AWBZ financieren. UTRECHT - „Het hele land discussi eert over de zorgpremie, terwijl er een gigantische kaalslag dreigt die de meest kwetsbare mensen treft. De meeste mensen die naar dagbe steding gaan, hebben een laag in komen en zullen het niet zelf kun nen betalen", reageert woordvoer ster Dorien Kloosterman van de CG-raad en Platform Verstandelijk Gehandicapten op de plannen van de nieuwe regering met de dagbe steding voor gehandicapten en ouderen. Volgens MEE Nederland, dat men sen met een beperking steunt, is sprake van een 'desastreuze' maat regel met 'grote persoonlijke en maatschappelijke gevolgen'. „Het kan toch niet waar zijn dat deze mensen vanaf 2014 thuis komen te zitten. Die dagbesteding is voor veel mensen met een beperking de mogelijkheid om volwaardig mee te kunnen doen in de samen leving", aldus directeur Jan de Vries van MEE Nederland. De helft van de cliënten die thuis wonen en naar dagbesteding gaan, heeft een lichamelijke of verstande lijke handicap, autisme of aangebo ren hersenletsel, aldus MEE. Ook gaan bijvoorbeeld veel demente rende ouderen naar de dagbeste ding. Actiz, branche-organisatie voor zorgondernemers, vreest dat ge meenten, die voor minder geld méér zorgtaken moeten gaan uit voeren, alleen nog dagbesteding zullen regelen voor de 'zwaarste' cliënten, terwijl anderen ook dag besteding nodig hebben. Zorgboerderijen, kweke rijen, winkeltjes. Er is een woud aan kleine centra waar dagbesteding wordt aangeboden. De onderne mers houden hun hart vast. door Wilma de Cort Het is een regenachti ge middag en in Zorgboerderij De Bult in Toldijk sla pen, eten of werken allerlei mensen die niet van de boerderij komen. Zoals: een vrouw die na een onge val wil ervaren wat voor werk ze nog met haar kapotte enkel aan kan. Naast haar aan de eettafel zit een meisje met nierproblemen dat thuis van vermoeidheid moeilijk uit bed komt en op de zorgboerde rij een werkritme oppakt door de dieren te voeren. Boven ligt een man met een psychiatrische aan doening zijn roes nog uit te slapen en buiten op het erf loopt een oudere man met een aangeboren hersenletsel die er kleine hand- en spandiensten verleent Dit tableau is het 'huishouden' van boeren dochter Harriët Hiddink. Wie van haar gasten kan ze vanaf 2014 nog 'dagbesteding' bieden? Bij kleine zorgondernemers en hun cliënten is hierover onrust ontstaan. Meerdere belangenorga nisaties zeggen dat ze het ministe rie van Volksgezondheid hebben gebeld om te vragen of hun bange vermoedens kloppen: dat de dag besteding eerst wordt wegbezui- nigd en gemeenten het jaar daarop kunnen uitmaken hoeveel zij er nog aan zullen uitgeven. De Chro nisch Zieken en Gehandicapten Raad Nederland (CG-raad) werd er niet door gerustgesteld. „Vol gens ons verdwijnt de dagbeste ding sowieso per 2014." Dagbesteding houdt in dat men sen meerdere ochtenden of midda gen per week naar een centrum gaan om 'zinvol' bezig te zijn. Veel verstandelijk gehandicapten heb ben de hele week dagbesteding. Ook de Vereniging van Nederland se Gemeenten (VNG) wil overleg met het ministerie, want daar snappen ze het evenmin. Woord voerster Asha KhoenKhoen: „We hebben meer vragen en dit is er één van. Iets eerst in 2014 schrap pen en daarna in 2015 overhevelen naar de gemeenten, dan mis ik in de tussentijd iets. De belangenorga nisaties voor zieken en gehandicap ten vinden dit gek. Nou, wij ook." Een woordvoerster van VWS gaat niet in op vragen over de onrust en het vermeende 'gat van een jaar'. Ze stelt in zijn algemeenheid: „Het regeerakkoord gaat uit van overdracht van taken naar gemeen ten, waaronder dagbesteding. De staatssecretaris gaat de overdracht zorgvuldig uitwerken in samen werking met gemeenten, cliënten- waarom zou je meer betalen m. Tanja Nijmeijer vlak na haar aan komst in de Cubaanse hoofdstad Ha vana. Ze gaat deel uitmaken van de onderhandelingsdelegatie van de Farc-rebellen. foto EPA Het voeren van de vogels valt onder dagbestededing op de zorgboerderij De Bult. foto Patrick van Cemert Voorwaarden zie: www.kras.nl/parksleepfly Boek t/m 30 november 2012 een vakantie met vertrek vanaf Schiphol en overnacht parkeer GRATIS bij Schiphol! GBftTlS parkeren bij Schiphol gedurende uw vakantie GRATIS overnachting bij Schiphol voorafgaand aan uw vertrek bij vertrek tussen 7 november 2012 en 31 maart 2013

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6