Zonnehuis is erg duurzaam én 241 zeeland moordï^Axe? 'Twin Peaks in de Zeeuwse klei' blijft langer vast woensdag 7 november 2012 De voormalige kleuter school in Schoondijke veran dert in een 'Eko Zonne huis': een duurzame én goedkope woning. door Martijn de Koning De bouwwereld, ban ken, overheid en energiebedrijven dra gen niet voldoende bij aan het oplossen van de bouwproblematiek. Marijn Smits, initiatiefnemer van het Eko Zonnehuis, windt er geen doekjes om: hij heeft niet zoveel met de he dendaagse manier van huizen bouw en -verkoop. Het is niet zo gek dat Smits dat van de daken schreeuwt. Je moet immers wel een duidelijk en goed verhaal hebben als je beweert dat je een energieneutrale woning kan maken die ook nog eens voor een lage prijs in de markt gezet kan worden. Smits hoopt het in Schoondijke te bewijzen. Hij kocht daar de voor malige kleuterschool, die door de gemeente Sluis van de hand werd gedaan. Sinds begin september is Smits bezig het markante, na-oor- logse schooltje aan de Irenestraat te verbouwen. Of beter: zijn zoon Roel, die er momenteel een voltijd baan aan heeft. Vader Marijn pen delt voorlopig heen en weer tus sen zijn woonplaats Den Bosch en Schoondijke. Als de woning klaar is, gaat hij er wonen. Er zijn veel initiatieven met als doel 'energieneutraal bouwen en wonen'. Smits, die zich laat omrin gen door specialisten op het ge bied van bouw, techniek, duur zaamheid en financiën, stelt zich zelf echter een extra voorwaarde: hij wil aantonen dat duurzame wo ningen voor minder dan een ton in de markt te zetten zijn. „Duur zame bouw en energieneutrale wo ningen zijn nu vaak speeltjes van initiatiefnemers, die meer geld kos ten dan ze opleveren", geeft Smits aan. „Dan heb je er in de markt na tuurlijk niets aan." Zijn project bestaat uit twee delen: renovatie van het bestaande ge bouw en nieuwbouw eraan vast. Het voormalige schooltje wordt straks 'ingepakt' in een speciaal soort piepschuim dat grotendeels gerycled is. Er komen zonnepane len en een ventilatiesysteem via een luchtwarmtepomp. Smits: „We werken niet met een bron in 'Energieneutrale woningen zijn nu vaak speeltjes van de initiatiefnemers' de grond. Dat werkt nog altijd niet optimaal. Bovendien is dit goedko per." Aan het gebouw komt een kas. Daar kan Smits straks toma ten en druiven kweken, maar be langrijker is de kas als leverancier van voorverwarmde lucht Het te veel aan opgewekte energie wordt afgestaan aan 'het net'. Achter het huis komt een groot regenwater bassin. De inhoud wordt gebruikt voor toilet, douche en de kas. Het nieuwbouwgedeelte, van hout en piepschuim, wordt zo'n 80 vierkante meter groot en staat symbool voor een starterswoning. „Ik denk dat het mogelijk is om een woning als deze voor 90.000 euro in de markt te zetten. En daar zitten je energie kosten dus al in." Het 'geheim' van de lage kosten zit 'm in het gezamenlijk gebruik van installaties en collectoren. De nieuwbouw in Schoondijke moet model staan voor de bouw van een rijtje starterswoningen. Daar kunnen de (aanschaf)kosten wor den gedeeld. „In appartementen werkt dat prima; voor rijtjeshui zen kan dat natuurlijk ook." Wel is er medewerking van bij voorbeeld gemeenten nodig waar het gaat om de grond. „Als er daar door nog eens een flink bedrag bij de verkoopprijs komt, heb je het natuurlijk niet meer over goedko pe woningen." Over een poosje berekent Smits wat hij kwijt is aan de (ver)bouw en (eventueel) aan energie. Daar op baseert hij zijn eindoordeel: is duurzaam en energieneutraal bou wen voor starters mogelijk? Smits, van huis uit 'reclameman', kwam op het idee voor de Ekowo- ning toen hij om zich heen zag dat jongeren maar moeilijk zelfstandig een woning kunnen financieren. „Terwijl dat niet nodig is. In de bouwwereld ontbreekt het aan 'out-of-the-box denkers'." Boven dien werken banken, overheid en energieleveranciers ook niet erg mee aan vernieuwing, meent Smits. „Ze hebben er op financieel vlak niets aan om mee te doen. Dus doen ze het niet." Zo liep hij ook in zijn nieuwe woonplaats te gen belemmerende regels op. „Ik móet bijvoorbeeld aangesloten zijn op het riool en mag niet zelf drinkwater produceren. Terwijl dat prima mogelijk is en voor mij goedkoper." Smits durft nog geen opleverings datum te noemen. „Dat is niet no dig. We moeten nog ruim een week strippen en slopen, en dan kunnen we echt gaan bouwen. Ik hoop dat het dan snel gaat." Zie ook www.pzc.nl/video Zo gaat de Zonnewoning eruit zien. De rode deur is de huidige ingang. Rechts de aanbouw, links de kas. I AXEL - De 32-jarige verdachte van de moord op John Smidt (86) in Axel moet nog zeker negentig da gen langer in de gevangenis blij ven. De raadkamer van de recht bank in Middelburg heeft dit dins dag besloten. Al de ochtend na de moord, dins dag 23 oktober, is de 32-jarige ver dachte uit de gemeente Terneuzen opgepakt Later volgde de arresta tie van een 35-jarige man zonder vaste woon- en verblijfplaats. Ook hij zit nog in de gevangenis. Vol gende week wordt hij voorgeleid om te bepalen of hij langer achter slot en grendel mag blijven. „Dat de hechtenis van de 32-jarige is ver lengd, zegt wel iets over de sterkte van de zaak", aldus een woordvoer ster van het Openbaar Ministerie (OM). Het OM doet geen medede lingen over de verklaringen van de verdachten. door Martijn de Koning Eén van de meest raadsel achtige verdwijningen in Nederland ooit. Zo noemt onderzoeksjour nalist Vincent Verweij de vermissing van Herman Ploegs- tra. Verweij schreef er een hoofd stuk over in het boek Cold Cases, dat morgen wordt gepresenteerd. Verweij komt tot dat oordeel om dat alle mogelijke opties die er bij een verdwijning zijn, nog open lig gen. „Moord, zelfmoord en een vrijwillige verdwijning: voor al die mogelijkheden zijn feiten in te brengen", geeft hij aan. De schrijver denkt zelf het meest aan een gewelddadige ontvoering en moord. „Ploegstra leek me een echte familieman. Het lijkt er niet op dat hij met name zijn dochter zomaar zou achterlaten." Aan de andere kant: niets is wat het lijkt in deze zaak, benadrukt Verweij. In Cold Cases noemt hij dat 'een soort Twin Peaks in de Zeeuwse klei'. „IJzendijke mag dan een saai plattelandsdorp lijken, in werkelijk heid blijken er de nodige intriges te spelen", schrijft Verweij. Daaron der verstaat hij ook de 'buitenech telijke relaties die zo ongeveer alle brandweermannen in het dorp hebben'. Ook Ploegstra was bij de vrijwillige brandweer. Wie een beetje op de hoogte is van 'het dossier Ploegstra', krijgt door Verweij niet veel nieuws voorgeschoteld. De verdwijning van de IJzendijkenaar, twee jaar ge leden vlakbij Breskens, komt aan bod, net als de zoektocht door vrienden en politie, de getuigen die verdachte auto's en een man met een koffer zouden hebben ge zien, de buitenechtelijke relaties van Ploegstra, de slechte verhou ding met zijn schoonvader en de eerdere bedreigingen die Ploegstra ontving. Ook de kritiek die Peter R. de Vries eerder op de Zeeuwse politie had, doet Verweij deels over. „De echtgenoot van één van Ploegstra's minnaressen, Han, is maar heel summier ondervraagd en er is nauwelijks onderzoek naar hem gedaan. Dat vind ik echt een blunder." Herman Ploegstra. Overigens, benadrukt Verweij, ver leende de Zeeuwse politie alle me dewerking. „Dat gebeurt bijna ner gens anders. Ik vind dat moedig, want de politie stelt zich daarmee kwetsbaar op. De kans op kritiek wordt er een stuk groter door." Wel nieuw is het onderzoek van de politie naar de verhouding tus sen Ploegstra en de eigenaar van de growshop in IJzendijke, die zich in het criminele circuit zou be geven. En hij voert een West- Zeeuws-Vlaamse slijter op: Ploeg stra kwam regelmatig met veel con tant geld in die zaak en kocht dan champagne, vertelde de eigenaar aan de politie. Daarvoor is overi gens nooit een verklaring gevon den. Cold Cases bevat twaalf hoofdstukken, die allemaal gaan over onopgeloste ver dwijningen en moordzaken. Het boek is voor 17,50 euro bij de boekhandel te koop. Het ISBN-nummer is 9789491308024. ZEEUWS-VLAANDEREN Inbraken in woning en in clubgebouw Inbrekers sloegen tussen zondag 12.45 uur en maandagochtend 9.00 uur toe in een verenigingsgebouw in Westdorpe. Ze kwamen binnen door een deur te forceren en een ruit te vernielen. Er werd drank ge stolen. In de nacht van zaterdag op zondag werd ook ingebroken in een huis aan de Tramstraat in Kloosterzan- de. De bewoners missen computer en foto-apparatuur, kleding, siera den en honderden euro's. KOEWACHT Lifestyle-event in De Vlaschaard De Vlaschaard in Koewacht staat vrijdag in het teken van lifestyle. Er zijn workshops (koken, bloe men, juwelen), demonstraties (bal let, modeshow, stoelmassage), proe- verijen en stands. De opbrengst gaat naar de stichtingen Look good feel better, Haarwens en Haarge- luk. Aanvang 19.30 uur, entree 7,50 euro. Voorverkoop bij Plus, La Chantalle en Home Hair Chantal (Koewacht), Passage 7 (Axel) en Bloem 8c Sfeer (Zuiddorpe). AARDENBURC Nederlands Kamerkoor zingt in Sint Baafs Het Nederlands Kamerkoor geeft zaterdag een concert in de Sint Baafs in Aardenburg. Het program ma heeft de titel 'Wedergeboorte' en omvat de uitvoering van 'Le Printans' van Claude Le Jeune. Het koor bestaat uit zestien zangers en wordt begeleid door zes instrumen talisten. Het concert begint om 16.00 uur. De organisatie is in han den van de Stichting Johan Hen drik van Dale. Kaarten kosten 15 eu ro. Reserveren kan via 0117 493119. LAMSWAARDE Presentatie prinsen in Lamswaarde en Steen De carnavalsvierders staan in de startblokken. Rond de elfde van de elfde presenteren de meeste vereni gingen hun prins voor het zotten- feest. Zaterdag kiezen de Lamsoren in Lamswaarde na vijf jaar een op volger voor Prins Leut. De nieuwe prins wordt om 21.30 uur bekendge maakt in café De Koning. Ook in Sint Jansteen (Rattenrijk) wordt de prins gepresenteerd. Dat gebeurt in café Lazarus. Het duo Bas en Wil lem Wijs zorgt voor de muziek. SINT JANSTEEN Herfstconcert fanfare in Den Bombardon Fanfare Sint Jan houdt zaterdaga vond een herfstconcert in het nieu we onderkomen Den Bombardon aan de Wilhelminastraat in Sint Jansteen. Omdat den Bombardon gelegen is tussen Steen en Heikant komt ook de muziekvereniging Heikant in het kader van de ver broedering die avond musiceren. Beide muziekgezelschappen spelen goed in het gehoor liggende num mers. Het (gratis) concert begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58