Op zoek naar de Stadsraad Aardenburg wil fietspad Appelstraat 22 Op de bres voor preventie almanak M oord Hennep Zaamslag Aannemersbedrijf D.A. van Gilst v.o.f. woensdag 7 november 2012 door Raymond de Frel In de rubriek 't Zit zo wordt een actueel onderwerp nader belicht Des kundigen, mensen die betrokken zijn of om een andere reden een me ning hebben over een kwestie, laten hun licht schijnen op het onder werp. In deze aflevering: bezuinigingen op preventiebureau 4U. Rudolf Dekker steekt al ja ren ziel en zaligheid in het voorlichten van jon geren over tal van maat- schappelijke gevaren. Dat doet hij namens het bureau Preventief, dat in leven wordt gehouden door een gemeenschappelijke regeling van de drie Zeeuws-Vlaamse ge meenten. Het einde dreigt voor zijn gastles sen in de bovenbouwklassen van basisscholen en onderbouwklas- sen van het voortgezet onderwijs. Waar Hulst en Sluis graag verder willen met het preventiewerk, ziet Terneuzen er een aardige post in om in economisch barre tijden op te bezuinigen. In de be groting voor 2013 scheelt het de gemeente 19.000 euro, in de drie daaropvolgende jaren steeds 38.000 euro. Dekker mag, zolang de politieke discussie nog gaande is, niet op de bezuinigingsmaatre gel ingaan, maar zeker is dat de kwestie hem aan het hart gaat. Coalitiepartijen CDA en PvdA wil len donderdag met een amende ment een stokje steken voor het schrappen van de Temeuzense bij drage aan Preventief. De par tijen hameren op het belang van gastlessen over pestgedrag, geva ren van sociale media, veiligheid, normen en waarden, loverboys en het afsteken van vuurwerk. Preventief springt volgens Rien de Regt (PvdA) en Jack Begijn (CDA) met succes in op een be hoefte, waar scholen door de ho ge werkdruk en invoering van on derwijsvernieuwingen niet of nauwelijks aan toekomen. Ook wordt er volgens hen in veel ge zinnen geen plaats meer inge ruimd voor aandacht aan dit soort onderwerpen. „Preventief richt zich op sensibilisatie en maatschappelijk bewustzijn: hoe ga je om met internet, sociale me dia, hoe voorkom je cyberpesten, stalking... De lessen gaan ook in op ongewenst gedrag, zoals ge weld, discriminatie, intolerantie, stelen en spijbelen", draagt Begijn argumenten aan om vooral niet te stoppen met het preventiebureau. Tegelijkertijd beseft hij dat zijn partij en de PvdA donderdag avond een voorspelbare vraag krij gen voorgelegd van het college van B en W: 'Als u niet op Preven tie^ wilt bezuinigen, dan moet het geld elders worden wegge haald. Geeft u maar aan waar'. Het antwoord op die vraag heb ben de partijen nog niet paraat. „Zeker is dat Terneuzen met uit treding een negatief signaal geeft aan Hulst en Sluis. Dat willen wij voorkomen. We hebben nog een paar dagen om een alternatief te bedenken." De gemeenteraad be handelt donderdag onder meer dit voorstel vanaf 19.30 uur in het Terneuzense stadhuis. 'We hebben nog een paar dagen om een alternatief te bedenken' Als het aan het CDA en de PvdA ligt, blijven de preventielessen, zoals op de foto over vuurwerk op het Zeldenrust-Steelantcollege in Terneuzen, ge handhaafd. foto Mark Neelemans Tip? redactie@pzc.nl De krant was dinsdag te gast op een basisschool in Kapelle. De leerlingen van de bovenbouw houden middels een project nauwgezet de krant bij. Iedere week presenteren twee kinde ren hun selectie. De juf vond het daarom een leuk idee een verslaggever van deze krant uit te nodigen. Daar gingen we uiteraard graag op in. Het mes snijdt aan twee kanten. Het is handig te weten wat toekom stige pubers graag in de krant willen lezen. Een van de leerlingen had echter wel een heel uitgesproken voorkeur. 'Ik wil meer moord zien in de krant'. Maar dat is nou net iets waar de krant geen invloed op heeft. Gelukkg maar. Marijn Staal zoekt al geruime tijd naar verhalen achter de naam Staal. „In Zeeuws-Vlaanderen, het oostelijk deel, valt zeker nog wat te halen." foto Ramon Mangold Zijn opa komt uit Boschkapelle, zelf woont Marijn Staal in Breda. Regelmatig zwerft hij rond in Zeeuws-Vlaanderen. Op zoek naar de verhalen achter de naam Staal, die er stevig geworteld is. door Romain van Damme Op tafel ligt de uitge schreven stam boom. Compleet met zijtakken. „Dat is op zich niet zo moeilijk, zo'n stamboom optui gen", zegt Marijn Staal in zijn Bre dase binnenstadwoning. „Op inter net is er van alles te vinden. Ik ben al terug tot in 1595, bij Pieter Stael. De Staelens hadden een relatie met de abdij Boudelo. Dat klooster verpachtte het land aan de boeren. Stael was één van die boeren." Op de computer tovert Marijn Staal enkele pagina's uit perkamen ten boeken tevoorschijn. „Uit de archieven van Boudelo. De naam Staal, of Stael, komt er in voor. Kennelijk is er in die tijd onenig heid geweest met het klooster in verband met turfsteken. Dat mocht niet vanwege de bodemver zakking." In Axel klopt hij af en toe aan bij archivaris Carlo Buijsrogge. „Die helpt me dan op weg. Ik ben nu tweeëneenhalf jaar bezig met dit onderzoek. Met tussenpozen, want ik heb ook nog mijn werk. Uiteindelijk wil ik er een boek over schrijven, over het wel en wee van de Staalens." In Zeeuws-Vlaanderen heeft hij geen directe familie meer wonen. „Ongetwijfeld is er altijd ergens een familieband te vinden bij de Staalens. Maar dan is het in Zeeuws-Vlaanderen vaak ver fami lie om het zomaar te zeggen. Als ik ergens een Staal vind, ga ik er langs. Meestal levert dat wat op. Die weet dat en een ander kan zich weer iets anders herinneren. Zo schraap ik de verhalen beetje bij beetje bij elkaar." Van een achterneef uit het Bel gische Sint Gillis Waas hoorde hij een stukje geschiedenis uit de buurt van Nieuw-Namen. „Daar woonde mijn overgrootvader, Jo- hannes-Josephus Staal. Op Half weg had hij een paardenfokkerij. Tussen Clinge en Nieuw-Namen. Hij was een markante man in de ZAAMSLAG - In het kader van een landelijke ruimdag van hennep kwekerijen zijn dinsdag in Zee land vijf kwekerijen met samen 950 planten geruimd, vier op Tho- len en één in Zaamslag. In Zaam slag is een man (44) opgepakt. Op een tv en auto is beslag gelegd. De kracht van kwaliteit: Ook voor kleine karweitjes Tel. 0113 - 21 66 77 door Martijn de Koning AARDENBURG - Het bestuur van de stadsraad Aardenburg pleit bij het waterschap voor de aanleg van een fietspad langs de Appelstraat richting Oostburg. De Appelstraat is een zijweg van de doorgaande weg van Aardenburg naar Sint Kruis. Volgens voorzitter Frank van Ee- nennaam neemt het verkeer op de Appelstraat fors toe door de aan leg van de rondweg om Aarden burg. „Scholieren uit Aardenburg en Eede maakten gebruik van de Herenweg om richting Oostburg te fietsen. Die weg is nu afgeslo ten, omdat hij doorkruist wordt door de rondweg. Dus kiezen ze nu, net als scholieren vanuit Sint Kruis, voor de Appelstraat." Daar wordt het, door de 'knip' in de He renweg, ook drukker met auto's en vrachtverkeer, geeft Van Eenen- naam aan. De stadsraad zou daarom graag zien dat er een fietspad komt langs de Appelstraat óf over een parallel lopend, bijna ongebruikt landweg getje. Waterschap Scheldestromen, eige naar van de Appelstraat, gaat het verzoek de komende tijd bekijken. Mogelijk komen er eerst verkeers- metingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 56