Nachtzuster Rian Krijger schrijft 'monumentjes' voor bijzondere mensen 241 zeeland Kabinet bewijst Zeeuwse huurders geen dienst Boekje over bestaande en verdwenen straatnamen Fonteinen moeten blijven spuiten woensdag 7 november 2012 door Piet Kleemans Leven naar de dood. On der die titel bundelde nachtzuster in de termi nale thuiszorg Rian Krij ger uit Geersdijk de ver halen van en over de mensen die ze begeleidde in hun laatste levens fase. Persoonlijke verhalen. „Ik zie het zelf als monumentjes voor bij zondere mensen." Krijger volgde op haar zeventien de de opleiding tot ziekenverzor gende in een verpleeghuis. Daarna werkte ze in verschillende verzor gingshuizen. In de loop der jaren merkte ze dat ze zich erg aange trokken voelde tot de zorg voor ter minale patiënten, ongeneeslijk zie ke mensen, onderweg naar de dood. „Op gegeven moment ben ik be gonnen om dingen op te schrij ven. Sommige verhalen van men sen zijn zo bijzonder dat ik ze vast wilde leggen." De verhalen van Krijger vielen bij hen die ze op Krijgers weblog lazen in goede aar de. „Iedereen riep: 'Daar moet je meer mee doen'. Ik zie het zelf vooral als manier om te laten zien dat de dood iets is waar je gewoon over kunt praten, want dat is voor veel mensen nog moeilijk." Voor Krijger zelf was het schrijven van de verhalen een uitlaatklep. De palliatieve zorg is - vindt zij - een mooi maar soms zwaar be roep. „En ik merkte bij mezelf dat ik het beter los kan laten als ik er over schrijf" In haar werk krijgt Krijger te ma ken met alle emoties die je maar kunt bedenken. Woede, verdriet, wanhoop, angst. „Sommige mensen ondergaan het heel gelaten, maar er zijn ook men sen die heel erg boos en opstandig zijn. Het is heel erg verschillend hoe mensen omgaan met de nade rende dood." Luisteren is, weet Krijger, ontzet tend belangrijk. „Je hoeft geen op lossingen te bedenken en je kunt 'Ik wil laten zien dat je over de dood ioint praten, want dat is voor veel mensen moeilijk9 trouwens geen oplossingen bie den. Er worden soms vragen ge steld waar ik ook geen antwoord op heb. Terminale patiënten vra gen mij weieens hoe lang het nog gaat duren. Maar dat weet ik niet. Dat weet niemand." Sommige stervenden worste len met hun geloof, anderen putten er juist kracht uit om afscheid te nemen van het leven en van hun dierbaren. „Sommige mensen hebben een heel diepe angst voor die dood. Die angst kun je niet wegnemen." Als verzorgende heb je daarbij niet alleen te maken met de 'gevoelens en emoties van de terminale pa tiënt, maar ook met die van hen die achterblijven en afscheid moe ten nemen. „Soms kun je voor de nabestaanden meer betekenen dan voor de stervende mens. In een paar uur tijd bouw je soms een heel hechte band op. En merk je na afloop dat mensen je heel dankbaar zijn. Terwijl ik dan denk: 'Ik heb gewoon mijn werk ge daan'." Het verzorgen van terminaal zie ken is per persoon verschillend, Schrijfster naarstig op zoek naar aandeelhouders voor haar manuscript Het manuscript van Rian Krijger staat op de nominatie om via Ten- Pages.com te worden uitgegeven. Om het boek daadwerkelijk uitge geven te krijgen moeten er binnen vier maanden minimaal 2000 aan delen aan tenminste 100 aandeel houders gevonden worden. De benodigde 100 aandeelhouders heeft Rian Krijger inmiddels bij el kaar maar het aantal van 2000 aan delen heeft ze nog niet gehaald. De tijd gaat dringen. Op 7 decem ber loopt de termijn af en moet het doel bereikt zijn. Het manuscript - althans een deel ervan - staat op www.tenpages.com heeft Krijger ervaren. Met sommi ge ongeneeslijk zieken hebben de verzorgenden van de palliatieve thuiszorg lange gesprekken. Krij ger: „Maar er zijn ook mensen zijn die niet over hun ziekte willen pra ten. Dat moet je dan ook respecte ren als verzorgende." Krijger en haar collega's krijgen soms ook te maken met ongenees lijk zieke mensen die elke vorm van pijnbestrijding weigeren. „Ook dat moet je respecteren, maar ik vind dat heel moeilijk. Dan merk je dat iemand veel pijn heeft en je mag niet helpen om die pijn te verlichten. Dat is verzor gen met je handen op je rug." De dood. Voor de één is het iets waar je maar beter over kunt zwij gen. Een ander grijpt het naderen de einde aan om schoon schip te maken en al dan niet ernstige zon den op te biechten. Krijger: „Voor sommige mensen komt de dood als een verlossing." Niet alleen voor de terminale pa tiënt zelf, voegt Krijger daar aan toe, maar ook voor de familie. „Voor de familie is het vaak heel zwaar. Dat moet je zeker niet on derschatten." Wie Rian Krijger wil steunen, kan op die website kijken hoe je een aandeel in haar boek koopt. Als het boek daadwerkelijk uitgege ven wordt, delen de aandeelhou ders mee in de opbrengst. Krijger steekt niet onder stoe- len of banken dat het over lijden van mensen ook voor haar - ook al is ze professio nal - hard aan kan komen. „Je bent mens en geen robot. Ik ga ook wel eens naar een begrafenis toe van een cliënt. Omdat ik voor mezelf dan ook iets af wil sluiten. Loslaten is altijd moeilijk." Als voorbeeld van hoe diep de band kan zijn tussen terminaal pa tiënt en verzorgende haalt ze het voorbeeld aan van een terminaal zieke vrouw. „Die noemde mij al tijd 'kindje' en ik zei 'lieverd' te gen haar. Met die vrouw had ik echt een heel speciale band." Op de vraag of werken in de termi nale thuiszorg soms niet té zwaar is antwoordt ze ontkennend. „Ik sta er vrij nuchter in. Het wordt pas zwaar als je acht nachten ach ter elkaar werkt en dan overdag slecht slaapt" Bij het schrijven van de op dage lijkse praktijk gestoelde verhalen probeert Krijger zo zorgvuldig mo gelijk te zijn. „Ik schrijf het zo dat het niet herkenbaar is. Of het moeilijk is het op te schrijven? Nou, eerst is het van ratel-de-ra- tel-de-ratel en daarna ga ik schrap pen en herschrijven." Krijger schrijft het boek niet met winstoogmerk. Ze hoopt dat door haar verhalen de dood minder ta boe wordt en dat de palliatieve zorg er meer bekendheid door krijgt. „Nu hoor ik vaak: had ik dat maar geweten dat die zorg bestaat, ook 's nachts. En dat is jammer en onnodig." 5g6SaZCaGX&S93SSSS& «»gSBW9n8SHMRBHBBBH THOLEN - Veel mensen zullen het waarschijnlijk niet weten, maar Tholen heeft ooit een Kalverstraat gehad. Wie wil weten waar deze precies lag, moet het boek 'Straat namen op Tholen en Sint Philips- land' kopen. Het 350 pagina's tellende boek is een uitgave van heemkundekring Stad en Lande van Tholen, die bin nenkort verschijnt. Ruim 1400 be staande en verdwenen straatna men uit de huidige gemeente Tho len worden besproken. De infor matie is verzameld door voormalig gemeentearchivaris Hans Zuur deeg. In afwachting van het boek, verklapt de Heemkundekring al vast een paar leuke weetjes. Zo werd de Wilhelminastraat in Sint Philipsland tijdens de oorlog tijde lijk omgedoopt tot Nieuwstraat. Het boek vooraf bestellen kan op www.heemkundetholen.nl TERNEUZEN - De fonteinen in de ge meente Terneuzen mogen niet worden wegbezuinigd. De drie coa litiepartijen in de gemeenteraad van Terneuzen (TOP/GB, PvdA en CDA) vinden ze te belangrijk voor het stadsbeeld van de derde haven van Nederland. Ze symboliseren de band met het water, oordelen de drie fracties. Maar zwijgen de fonteinen dan dan kan dat leiden tot gezondheidsrisico's, vrezen ze. Dan kan botulisme optreden, al- gengroei en een muggenplaag. De racties dienen donderdag een amendement in. door Joeri Wisse Het nieuwe kabinet legt de corporaties het vuur aan de schenen. Met name huur ders die anderhalf modaal verdienen dreigen de reke ning te moeten betalen. Langer wachten op een hoognodige schilderbeurt, renovatieprojecten van oude wijken die op de lan ge baan worden geschoven en een steeds kleiner wordend aanbod van sociale huurwoningen op Schouwen-Duiveland. Voor de (po tentiële) huurders van woning bouwvereniging Zeeuwland ziet de toekomst er niet al te rooskleu rig uit. Het nieuwe kabinet Rutte-II heeft het in het onlangs beklonken re geerakkoord gemunt op de sociale woningsector. Door het verande ren van de spelregels over de huur verhogingen voert het kabinet te gelijk met het aanpakken van het scheefwonen een stevige nivelle- ringsoperatie uit. Ook moeten de corporaties fors meer belastingen betalen en zet het kabinet de sec tor als geheel op z'n nummer door de corporaties onder direct toe zicht van de gemeente te plaatsen. Het imago van de corporatie heeft de afgelopen jaren forse schade op gelopen door wanbeleid bij onder andere Vestia en Laurentius. „Ik heb ze eens geteld en door een twintigtal collega's die de bocht zijn uitgevlogen, wordt nu de hele sector afgestraft", constateert An- toine de Ceuster van Zeeuwland op Schouwen-Duiveland. De maatregelen zijn vooral ingege ven door Randstedelijke problema tiek; bij het bedenken van de re gels hebben de onderhandelaars van WD en PvdA helaas niet ver der gekeken dan de Randstad en de andere grote steden. Daarom zijn het juist de woningcorporaties op het platteland die de dupe wor den van het pakket nieuwe maatre gelen, zo merkte de Ceuster giste ren op in deze krant. Dat is op z'n minst merkwaardig te noemen. In Zeeland is scheefwo nen nauwelijks een issue en van onverantwoorde investeringen in prestigeprojecten is geen sprake. Toch moeten vooral de corporaties en dus de huurders de rekening be talen. Dat komt door de nieuwe berekening van de maximale huur van een woning. Het kabinet acht het huidige puntensysteem 'inge wikkeld' en heeft bedacht dat voortaan de WOZ-waarde van een huis maatgevend moet worden voor de hoogte van de huur. Waar de huren landelijk gemiddeld nog veertig procent omhoog kunnen, zit de huur van een gemiddeld Zeeuwlandhuis al aan het plafond. Zeeuwland moet dus veel extra be talen, maar kan de huren nauwe lijks verhogen. Alleen voor huishoudens die sa men meer dan 43.000 euro verdie nen geldt de nieuwe maximum norm niet. In Schouwen-Duive land betekent dit dat Zeeuwland ongeveer 500 van de 4000 huur ders jaarlijks 6,5 procent extra huur mag laten betalen, bovenop de inflatiecorrectie. Voor een ge woon gezin of een ouder echtpaar dat nu nog maandelijks 500 euro betaalt, betekent dit dat de huur ie der jaar opnieuw met grofweg 50 euro per jaar omhoog gaat. Het is nog maar de vraag of Zeeuwland deze ingrijpende regel ook in de praktijk gaat brengen. Als het kabinet de poot stijf houdt, lijkt het echter onvermijde lijk. Het alternatiefis namelijk nóg meer bezuinigen op onderhoud en nieuwbouw. De 'rijke' huur ders zullen op den duur eieren voor hun geld kiezen en uitwijken naar een koopwoning, waarmee het kabinet het beoogde effect van de maatregel - scheefwonen aan pakken - bereikt. De Ceuster twijfelt echter sterk of er voor de vrijkomende huizen markt is. Bovendien leveren deze woningen weer veel minder geld op als ze opnieuw worden ver huurd aan mensen waarvoor de maximumhoogte wel geldt. Zo dreigen Zeeuwland en vele andere corporaties op het platteland van L de regen in de drup te raken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52