Muziekles is nu net zoiets als rekenen 221 zeeland 'Verbrede Sloeweg krijgt stil asfalt' Plan Kruseveer ligt ook in toekomst niet vast De Wip Wap Lewedorp kan goed leven met nieuw speeltuinbeleid Kees Verburg Concert Excelsior Aannemersbedrijf Kampioen kinderpostzegels woensdag 7 november 2012 1 B We merken dat kinderen een bepaalde angst hebben voor het bespelen van een muziekinstrument Ze zijn bang dat ze het niet kunnen. De drempel is vaak te hoog om ermee te beginnen.' door Adri Klinkenberg HEINKENSZAND - Het staat nergens zwart op wit, maar de hele Sloe weg in de gemeente Borsele krijgt na de verdubbeling gegarandeerd geluidarm asfalt. Het stille wegdek wordt bovendien vernieuwd als dat in de toekomst nodig is. Dit zeiden woordvoerders van de gemeente Borsele en de provincie Zeeland dinsdag tijdens een rechts zitting bij de Raad van State in Den Haag. Daar maakten de dorpsraad van Nieuwdorp, de eigenaarsverenging van vakantiepark Stelleplas in Heinkenszand en een akkerbou wer uit 's-Heerenhoek bezwaar te gen de verdubbeling van de Sloe weg. Om uiteenlopende redenen eisen de tegenstanders dat de Raad van State een streep zet door het bestemmingsplan. De dorpsraad eist dat er een veili ge oversteekplaats voor fietsers komt bij de stoplichten tussen Nieuwdorp en 's-Heerenhoek. „We zijn altijd uitgegaan van een tunnel of een brug waar fietsers veilig de weg over kunnen", zegt een woordvoerder. De gemeente Borsele koos echter voor een roton de waar autoverkeer en fietsers el kaar zullen kruisen bij op- en afrij- door Nadia Berkelder KRUININGEN - Ook in de toekomst mag ontwikkelaar Arcus het plan voor de wijk op het voormalige veerplein in Kruiningen aanpas sen. Dat zei wethouder Jaap Sinke dinsdagavond tijdens de raadsver gadering. „We moeten flexibel zijn", zei hij. Over het bouwplan ontstond vorige maand commotie. Arcus had met het college van b en w van Reimerswaal afgespro ken dat de ontwikkelaar starters- woningen mocht bouwen in het plan Kruseveer. Daarnaast had het college afgespro ken de ontwikkelaar financieel te gemoet te komen omdat er als ge volg van de economische crisis nauwelijks vraag meer is naar wo- HEINKENSZAND - Brassband Excel sior en Veronica Zuidzande geven zaterdag een concert in De Stenge in Heinkenszand. Aanvang; 19.30 uur. De toegang is gratis. D.A. van Gilst v.o.f. De kracht van kwaliteit: Ook voor kleine karweitjes Tel. 0113-21 66 77 den. Fietsers moeten dan voorrang verlenen. Volgens de gemeente is de oversteek veilig genoeg. „Het gaat in de spits over tweehonderd auto's en een tiental fietsers." De vereniging van eigenaren van Stelleplas maakt zich zorgen over het verkeerslawaai van de verbre de Sloeweg. Tweehonderd perce len op Stelleplas gaan overlast krij gen, stelt de eigenaarsvereniging. Ze zijn bang dat recreanten het park gaan mijden. De eigenaren ei sen een geluidswal en blad houden de beplanting om het verkeersge luid te dempen. Een akkerbouwer uit 's-Heeren hoek raakt twee hectare grond kwijt voor de verbreding. Er lopen nog onderhandelingen tussen de agrariër en de overheden over com pensatie in geld of grond. „Maar de grond is schaars", stelt de pro vincie. Dat riep bij de Raad'van State de vraag op waarom de nieu we weg een zeer brede midden berm krijgt. Juist daarvoor moet de akkerbouwer grond inleveren. „Is zo'n brede middenberm dan wel verantwoord. Zou je niet beter kunnen zeggen, we houden het daar zo smal mogelijk", vroeg de Raad van State. Of het bestem mingsplan overeind blijft wordt binnen zes weken bekend. ningen in Kruseveer. De mensen die al op het Veerplein wonen, maakten de gemeenteraad duide lijk niet te kunnen leven met de aanpassing van de plannen van hun woonwijk. Arcus heeft het plan vervolgens 'bevroren'. De ontwikkelaar over legt met omwonenden over een aanpassing. „Als het huidige plan wordt voorgelegd, ben ik bang dat er voorlopig niets van terecht komt", zei Sinke. „Als er een aange past plan is waar draagvlak voor is dat er goed uitziet, denk ik dat wij daar niet op tegen kunnen zijn." Sinke zei Arcus 'meer mogelijkhe den' te willen bieden in het noor delijk deel van het plan. Hij beloof de de raad te informeren, ook over financiële ontwikkelingen. KRABBENDIJKE - Basisschool De Klimroos in Krabbendijke staat voor het vijfde jaar op rij in de top tien van scholen die het meeste kinderpostzegels in Nederland ver kopen. Ook dit jaar verkocht de school de meeste kinderpostzegels in Zeeland. De 17 kinderen van groep 7/8 wor den door de landelijke organisatie in het zonnetje-gezet Op 15 maart volgend jaar krijgen ze een geheel verzorgd schoolreisje naar de Efte- ling. De Krabbendijkse kinderen verkochten voor een bedrag van 5.745 euro, tweehonderd euro meer dan vorig jaar. Hansweert heeft sinds kort twee nieuwe orkesten, met leden uit de groepen zes en zeven van de twee basisscholen. Die krijgen bij muziekvereniging Schelde- galm allemaal les op een leen- instrument. Vlak voor de kerst geven ze hun eerste concert. door Nadia Berkelder Toehoehoet!, bromt de bariton van Naomi. Ze lacht. „Nee hoor. Het is helemaal niet moeilijk om er geluid uit te krij gen." Ze zit in groep zes van de Eendracht en daarom krijgt ze el ke dinsdagmiddag muziekles. Van een echte dirigent. „Waarom ik de bariton gekozen heb? Weet ik niet Dat moest van mijn oma." „Mag ik jouw G ook nog even ho ren?", vraagt Inge Verbraak aan een leerling. Die stoot tot tevreden door Frank van Cooten LEWEDORP - Speeltuinvereniging De Wip Wap in Lewedorp kan goed leven met het nieuwe speel- tuinbeleid van de gemeente Borse le. Weliswaar staan 22 speeltoestellen op de nominatie te verdwijnen, maar daar komt wel kwaliteit voor terug, zegt secretaris Hans Wal- hout „We gaan ouwe rommel op ruimen. En door de hogere subsi die van de gemeente kunnen we weliswaar minder maar kwalitatief wel betere toestellen plaatsen." Het huidige speeltuinbeleid is zo'n dertig jaar oud. In de afgelopen ja- heid van de dirigent een klank uit haar klarinet. „Jullie krijgen van mij iedere week een beetje huis werk", roept ze daarna, boven de roffels van de trommels uit. „Ik weet dat niet iedereen van jullie deze les even leuk vindt, maar dat geeft helemaal niks. Sommige kin deren vinden gym ook niet leuk. Als je het hartstikke leuk vindt" - „Ja, ik!", roept een meisje - „dan oefen je twintig keer per week. Als je het niet zo leuk vindt, zorg je dat je in ieder geval je huiswerk hebt gedaan." Wesley zit achter een trommel, sa men met Bob. „De trommel is het leukste", vinden ze. „Ik wou het graag", verklaart Wesley zijn keu ze. „Vroeger zat ik op de muziek school, maar nu niet meer: ik doe al zoveel andere dingen. Ik heb geen tijd meer." Dat is het mooie van Muziek in de Klas, kinderen volgen de lessen onder schooltijd, als onderdeel van het reguliere les programma. „Het is niet vrijblij vend", zegt Sjaak van Koeveringe ren is er veel gebeurd op het ge bied van speelruimte. Ook in Le wedorp. Er zijn meer huizen geko men en dat betekende ook meer speeltoestellen. „Als er een nieuw wijkje kwam, werden ook nieuwe speeltoestellen geplaatst." Het Borselse gemeentebestuur vindt het voor zich spreken dat het beleid niet meer voldoet aan de wensen, behoeften en eisen van deze tijd. Er zijn minder kinde ren en de eisen die aan speeltoe stellen worden gesteld, zijn een stuk strenger geworden. Van de 630 toestellen zijn er 114 te veel. De 'grootste klap' valt in Le wedorp waar op basis van het aan- van Muziekhandel Den Dekker, die de instrumenten leverde. Verbraak is de eerste lessen bezig geweest met de kennismaking: hoe zet je zo'n instrument in el kaar, hoe houd je het vast en hoe blaas je erop. „Ze krijgen er al een hoop kabaal uit, maar je hoort dat het nog niet bij iedereen even goed gaat", zegt ze. „Maar vorige week hebben we pas de eerste noot geleerd. We doen iedere week een noot. Als iedereen een beetje oefent, kunnen we met de kerst een liedje spelen, op de kerst markt in het dorp. En ja, als er vijf tien niet oefenen, dan hebben we een probleem." Neri staat als een echte Candy Dul- fer met haar saxofoon in haar ar men. Ze heeft bewust voor saxo foon gekozen, zegt ze. „Ik had al dwarsfluit, op de muziekschool. Ik wou dit heel graag, iets nieuws." Vandaag mag haar sax voor het eerst mee naar huis, in de speciale koffer, met een extra rietje erbij voor als dat stuk gaat. Een juf van één van de scholen houdt - omdat het vandaag feest is voor de sponsoren van het project - een toespraakje. „Jullie zijn de bofkonten van de basisscholen in Hansweert", zegt ze tegen de kin deren. „Het is niet voor iedereen weggelegd om een muziekinstru ment te krijgen en te leren bespe len." Terug naar de les dan. Ver braak geeft uitleg over hoe je han den het beste om een dwarsfluit passen, en hoe je het beste kunt oefenen met aanblazen. Dan geeft ze een seintje: Mwoaaaammmmm...! klinkt het en Boeeeoooeeeemmmmm Mwiiiieeeee....! Het oefenlokaal ex plodeert in een kakofonie van schrille fluit, tettersaxofoon en dof fe schuiftrompet, begeleid door het tromgeroffel van de ritmesec tie. „Nog een keer!", moedigt Ver braak aan. „Maar nu zachtjes..." tal kinderen 22 toestellen te veel staan. In Nieuwdorp zijn er zelfs 24 te veel maar voor dit dorp geldt een 'status aparte'. De plaatselijke speeltuinvereniging heft als enige vereniging in Borsele entree zodat het huidige aantal speeltoestellen mag blijven staan. Volgens secretaris Walhout van De Wip Wap komt de klap lang niet zo hard aan. „Een wip-wap en een tuimelrekje worden ook als speeltoestel aangemerkt. Wij kun nen goed leven met het nieuwe be leid van de gemeente, vooral ook omdat er een nieuw subsidiebe leid komt. We kunnen nu echt voor kwaliteit gaan." Inge Verbraak legt leerlingen uit hoe ze het rietje van hun saxofoon moe ten bevestigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50