40.000 Zorgen om husky's 261 zeeland Eigenaren vechten aantijgingen aan woensdag 7 november 2012 'Die honden zijn me net zo dierbaar als mijn kinderen. Denk je nou echt dat ik die zou mishandelen of verwaarlozen?' Mieke Decaluwe, met haar man eigenaar van Husky Event euro is de boete de Husky Event moet beta len van het ministerie van Economische Za ken. Husky Event in Groede kreeg be gin oktober een boete van 40.000 euro opgelegd. Het be drijf dat trektochten met husky honden houdt, liet de dieren in veel te warm weer mensen voorttrekken. Volgens (oud-)me- dewerkers is er veel meer mis met het bedrijf. „Ze gaan slecht met de honden om en gebrui ken de dieren alleen om geld mee te verdienen", aldus één van hen. door Cornelleke Blok en René Hoonhorst Een 'vies kot', zo om schrijft een voormalige hondengids van Husky Event de stallen waar de ongeveer twintig husky honden 's nachts slapen. „Ze wor den nooit uitgelaten en 's nachts in die stallen opgesloten. Ze moe ten slapen op een betonnen onder grond. Ze plassen en poepen daar ook." Een collega: „De stallen waren al leen schoon als ik ze schoonmaak te. Als ik een paar dagen niet had gewerkt, stonk het er enorm naar pis." Ze vervolgt: „De voeten van de honden zijn kapot. Veel dieren hebben verwondingen,, omdat ze met elkaar vechten en daarna niet worden verzorgd. Liep een dier daardoor mank, dan werd ik ge dwongen om ze tóch mee op een tocht te nemen." Ze kan er niet over uit. „Als honden je broodwin ning zijn, moet je ervoor zorgen dat ze tip-top in orde zijn. Dat is bij Husky Event absoluut niet het geval." De medewerkers die contact opna men met deze krant, willen alle maal anoniem blijven, vooral om dat ze bang zijn voor hun ex-baas Wouter Decaluwe. De eigenaar van Husky Event verblijft op dit moment in Thailand. Het perso neel omschrijft hem als 'verbaal ex treem agressief, "ontzettend domi nant' en 'intimiderend'. „Toen ik een keer tegen hem in ging, ben ik een hele dag uitgescholden. En als je niet deed wat hij zei, wees hij je de deur." Eén van de medewerkers durfde daarom niet te weigeren toen een hond van zes maanden werd mee gestuurd op een tocht. „Zo'n jonge hond kan dat nog helemaal niet aan." Een ander vertelt dat hij tij dens zijn tweede dienst bij Husky Event al alleen de leiding kreeg over de honden, terwijl hij totaal geen ervaring had. „Je kunt je niet voorstellen hoe intensief het is om alleen zo'n tocht te begeleiden. Je bent verantwoordelijk voor de honden, de spullen én de mensen die meegaan. De honden gingen onderweg soms vechten of gaven er de brui aan. Het was heel zwaar voor de dieren." De personeelsleden kregen hun sa laris vaak niet, slechts gedeeltelijk of veel te laat uitbetaald. Decaluwe beloofde diverse mensen arbeids contracten, maar de meeste mede werkers kregen nooit iets zwart op wit. „Hij zei: 'dat komt nog wel', of 'nu even niet'. We werden aan het lijntje gehouden." Toch duurde het lang voor dat de medewerkers er defi nitief de brui aan gaven. „Ik werkte me kapot, soms zestien uur per dag, maar ik was zo ge hecht aan die honden." Een colle ga: „Ik deed het niet voor het geld. Ik wilde de honden een zo goed mogelijk leven geven. Dat was mijn motivatie." De meeste medewerkers maken zich ondertussen grote zorgen over het lot van de honden. „Ik ben zelfs met een verrekijker gaan kijken, om te zien of ze er nog zijn en of ze er gezond uit zien", ver telt één van hen. „Ik vind het heel moeilijk om niet te weten hoe het met ze gaat Als ik er was, kregen ze in elk geval nog een beetje lief de en verzorging." Provincie Zeeland Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend dat het Omgevingsplan Zeeland 2012-2018 en bijbehorende verordening ruimte provincie Zeeland (vrpz) op 28 september 2012 zijn vastgesteld door Provinciale Staten van Zeeland. Het Omgevingsplan Zeeland 2012-2018 is het provinciaal beleidsplan voor ruimte, milieu, water en natuur en heeft een wettelijke basis in de Wet ruimtelijke ordening (art. 2,2), Wet Milieubeheer [art. 4.9) en Waterwet (art.4.4). Daarnaast ondersteunt het plan economische, sociale en mobiliteitsdoelen. Het omgevingsplan en is gebaseerd op over leg met inwoners, bedrijven, medeoverheden en maatschappelijke organisaties. Voor het omgevingsplan is tevens een milieueffectrapport opgesteld. Vanaf 29 maart 2012 tot en met 10 mei 2012 heeft een ieder de gelegenheid gehad in te spreken op het plan, de verordening en het milieu-effectrapport. De ruim tachtig zienswijzen en opmerkingen hebben geleid tot wijziging van het plan en verordening. Het omgevingsplan en de verordening liggen ter inzage in het gebouw van -de directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8.00 tot 17.00 uur. Papieren exemplaren zijn aan te vragen bij het provinciaal informatieloket, tel. 0118-631400. Het digitaal vastgestelde omgevingsplan en de verordening ruimte zijn te raadplegen op www.ruimtelijkeplannen.nl en op de provinciale website www.zeeland.nl. Het Omgevingsplan Zeeland 2012-2018 treedt de dag na bekendmaking in werking. De provinciale ruimtelijke verordening Zeeland treedt in werking na publicatie in het provinci aal blad. Tegen het besluit van Provinciale Staten tot vaststelling van het omgevingsplan en verordening kan op grond van artikel 8:5 respectievelijk 8:2 van de Algemene wet bestuursrecht geen bezwaar worden gemaakt of beroep worden ingesteld. Een span huskyhonden trekt, al dan niet meetrappende toeristen, van het De steun van dorpelingen uit Groede en ouders en leer krachten van de basisschool in Nieuwvliet doen Mieke Decaluwe goed. Want waar alle verhalen over mishandeling en verwaarlozing van daan komen, snapt ze echt niet. Het is pure kwaadsprekerij, denkt ze. Want het klopt dat haar man drie we ken in het verre oosten zit, maar niet om geld te verbrassen. „Zijn peetoom heeft hem dit voorjaar al uitgenodigd om mee op vakantie te gaan. Wouter wilde thuisblijven, maar ik heb ge zegd dat-ie hier toch niets kon doen." Dat heeft ze nog een keer gezegd toen ze hem deze week belde om te vertellen dat bij inbraken de compu ter en een telefoon zijn gestolen. Mie ke Decaluwe vermoedt dat een beken de de diefstallen pleegde, omdat het gebeurde toen ze met de honden be zig was en toen ze haar zoontje naar school bracht. De diefstallen zijn vervelend - 'de he le administratie zit in de computer en die telefoon was voor de reserverin- Husky Event in Groede gen' - maar dat zij en haar man van dierenmishandeling worden beticht, zit haar nog minder lekker. Vooral omdat mensen haar liefde voor haar honden in twijfel trekken. „Mensen kunnen soms open wonden zien als honden met elkaar hebben gevoch ten. Die wonden moet je ontsmetten, maar niet afplakken. Om vliegen weg te houden, hadden honden deze zo mer een smeersel op hun oren. Alle maal voor hun bestwil en op advies van de dierenarts. Die honden zijn mijn kinderen, je denkt toch niet dat ik die zou verwaarlozen." Het verhaal dat honden op veel te jon ge leeftijd moeten trekken, raakt vol gens Mieke ook kant noch wal. Pas vanaf tien maanden laat ze pups voor zichtig oefenen, benadrukt ze. Alleen het verwijt dat mensen nog achterstal lig salaris krijgen, klopt in een enkel geval. „We zitten even moeilijk, om dat bedrijven lelijke verhalen via so ciale media oppikken en vervolgens hun reservering intrekken. Hopelijk is dat binnenkort achter de rug." Husky Event in Groede houdt sinds de zomer van 2011 trektochten met huskyhonden. Toeristen kun nen tegen betaling met diverse trapvoertuigen voortgetrokken worden door de dieren. De eigenaren van Husky Event zijn Wouter en Mieke Decaluwe, oor spronkelijk afkomstig uit België. Het bedrijf heeft twintig husky's, waarvan er 17 lopen, in bezit. Voordat het echtpaar Decaluwe naar Groede kwam, was het bedrijf vanaf 2009 gevestigd in de Bel gische plaats Ruiselede (bij Gent). De eigenaren hebben daarvoor ja renlang activiteiten met huskyhon den georganiseerd in Zwitserland. In de Zwitserse krant 'RZ Oberwal- lis' werden Wouter en Mieke Deca luwe in 2006 ook in verband ge bracht met dierenmishandeling. Directie Ruimte, Milieu en Water

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46