Kabinet bewijst Zeeuwse huurders geen dienst 23 woensdag 7 november 2012 ZIERIKZEE Prinsessenmiddag in De Driehoek In CJV-gebouw -De Driehoek aan het Kerkhof in Zierikzee wordt woensdag 14 november een prin sessenmiddag gehouden. Deze is bedoeld voor meisjes van 4 tot en met 8 jaar. Tijdens de middag wordt het verhaal verteld van ko ningin Esther. Verder wordt er ge zongen en is er een mini 'high tea' met limonade. De meiden moeten zelf een prinsessenjurk maken. Aanvang 14.00 uur. ZONNEMAIRE Tweeduizend euro voor zwerfhonden De stichting Actie Zwerfhonden uit Zonnemaire heeft 2088 euro op gehaald met een internetveiling. Kopers konden bieden op kunst werken die door eigenaren of kun stenaars gratis zijn ingebracht. De opbrengst van de veiling komt ten goede aan aan zwerfhonden en asielhonden in Turkije. De honden worden ter plekke gecastreerd of gesteriliseerd en daarna weer vrij gelaten. De stichting haalt geen honden naar. Nederland. HAAMSTEDE Games thema concert Witte van Haemstede De jaaruitvoering van muziekvere niging Witte van Haemstede uit Burgh-Haamstede staat zaterdag 10 november in het teken van 'Ga mes'. De muzikanten spelen de tu ne van de Olympische winterspe len van Calgary, evenals de muziek van computergame Battlefield 1942. De leerlingen, de harmonie en de slagwerkgroep treden op. Nieuw is.de Witte Dweil het dweil orkest. Het jaarconcert wordt ge houden in dorpshuis De Schutse in Haamstede. Aanvang 19.30 uur. Het manuscript van Rian Krijger staat op de nominatie om via Ten- Pages.com te worden uitgegeven. Om het boek daadwerkelijk uitge geven te krijgen moeten er binnen vier maanden minimaal 2000 aan delen aan tenminste 100 aandeel houders gevonden worden. De benodigde 100 aandeelhouders heeft Rian Krijger inmiddels bij el kaar maar het aantal van 2000 aan delen heeft ze nog niet gehaald. De tijd gaat dringen. Op 7 decem ber loopt de termijn af en moet het doel bereikt zijn. Het manuscript - althans een deel ervan - staat op www.fenpages.com Wie Rian Krijger wil steunen, kan op die website kijken hoe je een aandeel in haar boek koopt. Als het boek daadwerkelijk uitgege ven wordt, delen de aandeelhou ders mee in de opbrengst. Rian Krijger hoopt met het boek te helpen taboes rond de dood te doorbreken en de dood bespreekbaar te maken. foto Dirk-Jan Gjeltema Schrijfster naarstig op zoek naar aandeelhouders voor haar manuscript Het nieuwe kabinet legt de corporaties het vuur aan de schenen. Met name huur ders die anderhalf modaal verdienen dreigen de reke ning te moeten betalen. Langer wachten op een hoognodige schilderbeurt, renovatieprojecten van oude wijken die op de lan ge baan worden geschoven en een steeds kleiner wordend aanbod van sociale huurwoningen op Schouwen-Duiveland. Voor de (po tentiële) huurders van woning bouwvereniging Zeeuwland ziet de toekomst er niet al te rooskleu rig uit. Het nieuwe kabinet Rutte-II heeft het in het onlangs beklonken re geerakkoord gemunt op de sociale woningsector. Door het verande ren van de spelregels over de huur verhogingen voert het kabinet te gelijk met het aanpakken van het scheefwonen een stevige nivelle ringsoperatie uit. Ook moeten de corporaties fors meer belastingen betalen en zet het kabinet de sector als geheel op z'n nummer door ze onder direct toezicht van de gemeente te plaat sen. Het imago van de corporatie heeft de afgelopen jaren forse scha de opgelopen door wanbeleid bij onder andere Vestia en Lauren- tius. „Ik heb ze eens geteld en door een twintigtal collega's die de bocht zijn uitgevlogen, wordt nu de hele sector afgestraft", con stateert Antoine de Ceuster van Zeeuwland. De maatregelen zijn vooral ingege ven door Randstedelijke problema tiek en bij het bedenken van de re gels hebben de onderhandelaars van WD en PvdA helaas niet ver der gekeken dan de Randstad en de andere grote steden. Daarom zijn het juist de woningcorporaties op het platteland die de dupe wor den van het pakket nieuwe maatre gelen, zo merkte de Ceuster giste ren op in deze krant. Dat is op z'n minst merkwaardig te noemen. In Zeeland is scheefwo nen nauwelijks een issue en van onverantwoorde investeringen in prestigeprojecten is geen sprake. Toch moeten vooral de corporaties en dus de huurders de rekening be talen. Dat komt door de nieuwe berekening van de maximale huur van een woning. Het kabinet acht het huidige puntensysteem 'inge wikkeld' en heeft bedacht dat voortaan de WOZ-waarde van een huis maatgevend moet worden voor de hoogte van de huur. Waar de huren landelijk gemiddeld nog veertig procent omhoog kunnen, zit de huur van een gemiddeld Zeeuwlandhuis al aan het plafond. Zeeuwland moet dus veel extra be talen, maar kan de huren nauwe lijks verhogen. Alleen voor huishoudens die sa men meer dan 43.000 euro verdie nen geldt de nieuwe maximum norm niet. In Schouwen-Duive land betekent dit dat Zeeuwland ongeveer 500 van de 4000 huur ders jaarlijks 6,5 procent extra huur mag laten betalen, bovenop de inflatiecorrectie. Voor een ge woon gezin of een ouder echtpaar dat nu nog maandelijks 500 euro betaalt, betekent dit dat de huur ie der jaar opnieuw met grofweg 50 euro per jaar omhoog gaat. Het is nog maar de vraag of Zeeuwland deze ingrijpende regel ook in de praktijk gaat brengen. Als het kabinet de poot stijf houdt, lijkt het echter onvermijde lijk. Het alternatiefis namelijk nóg meer bezuinigen op onderhoud en nieuwbouw. De 'rijke' huur ders zullen op den duur eieren voor hun geld kiezen en uitwijken naar een koopwoning, waarmee het kabinet het beoogde efFect van de maatregel - scheefwonen aan- pakke n- bereikt. De Ceuster twijfelt echter sterk of er voor de vrijkomende huizen markt is. Bovendien leveren deze woningen weer veel minder geld op als ze opnieuw worden ver huurd aan mensen waarvoor de maximumhoogte wel geldt. Zo dreigen Zeeuwland en vele andere corporaties op het platteland van de regen in de drup te raken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43