'Monumentjes' voor bijzondere mensen 22 Politie informeert over agressie en overvallen 'Babsen' verdedigen hun favoriete instrument Gemeente krijgt ogen en oren In alle kernen Rollators aan de kant Zonnemaire drie dagen in teken Oogstpalet van Klank en kleur Politie ruimt vier wietkwekerijen Aannemersbedrijf D.A. van Gilst v.o.f. woensdag 7 november 2012 door Ton van den Wouweland ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland- se ondernemers zijn maandag 26 november uitgenodigd voor een in formatieavond over agressie en overvallen. Plaatsvervangend districtschef Jo- han Kasse van de politie Zeeland vertelt die avond over de ontwik kelingen rond overvallen en ge weld in onze provincie. Hij ver wacht dit jaar een recordaantal aan overvallen. Tot en met septem ber telde de politie er 32, ongeveer één per week. De overvallers zijn vaak jong en de buit is meestal ge ring. Van het geroofde geld wor den onmiddellijk drank, drugs of een telefoon gekocht. Fred Stuij is adviseur criminaliteitspreventie. Hij vertelt de Schouwen-Duive- landse ondernemers wat zij moe ten doen om de kans op een over val te verkleinen. Niet elke dag op dezelfde tijd naar de bank gaan, is één van zijn tips. Op verzoek van de Ondernemers- kring Schouwen-Duiveland gaat de politie ook in op agressie van klanten. De bijeenkomst wordt ge houden in het gemeentehuis in Zierikzee en begint om 18.30 uur. Ondernemers en hun werknemers kunnen zich aanmelden bij: anita.ilmer@schouwen-duiveland.nl ZIERIKZEE - De 80-jarige Henk Langendoen kwam dinsdag met een rollator binnen bij Kramer Dancemasters in Zierikzee. Maar bij het dansen legde de bewoner van zorgcentrum De Wieken dit hulpmiddel terzijde. Dansen voor ouderen is een activiteit van het Welzijnshuis, die elk voor- en najaar wordt gehouden. Gistermiddag deden tachtig mensen mee. foto Dirk-Jan Gjeltema ZONNEMAIRE - Zonnemaire staat komend weekend drie dagen lang in het teken van het Oogstpalet van Klank en Kleur. In de kerk staat een 'oogsttafel' met een keur aan producten uit de tuin en van het land. In de kerk is tevens een expositie ingericht van oude an sichten van Zonnemaire en schil derijen van deelnemers aan de schilderclub van Corrie Tieleman. Vrijdag wordt het evenement geo pend met een concert van harmo nieorkest Nut en Uitspanning het opleidingsorkest de Minimonie. Zaterdagmiddag wordt het Flaes-orgel bespeeld door pastor Ruud Baas en zaterdagavond zingt het Burghse koor Zilt. Zondag wordt het Oogstpalet van Klank en Kleur afgesloten met een dank dienst voor gewas en arbeid. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Vijf buitengewone ambtenaren van de burgerlijke stand - kortweg Babs - verdedigen tijdens de komende afleveringen van muzikaal schoolproject Keet in de Kerk hun favoriete muziekin strument. Dat gebeurt onder leiding van 'op perrechter' Cees Möhlmann in theater De Weverij op woensda gen 14 en 21 november. Iedere Babs krijgt de taak te bewijzen dat fluit, klarinet, hobo, fagot of altsax het mooiste houten blaasinstru ment is. Advocaten/Babsen Pia Berrevoets, Marco Reedijk, Floor Kik-Heerebout, Jacomien Valk-Ze venbergen en Valesca Malie paard-van der Velde krijgen ieder één minuut voor hun pleidooi. Daarna gaan ze de onderlinge strijd aan. Als afsluiting wordt een quiz gehouden waarbij kinderen de instrumenten moeten raden ter wijl ze de bespelers ervan niet kun nen zien. Dit alles gebeurt in het kader van de verkiezing van Miss Symfonie. Tijdens een eerste ronde bleek de trompet favoriet. De uitslagen van de diverse scholen kunnen wor den gevolgd op de website www.keetindekerk.nl Keet in de kerk is vanaf 09.00 uur. door Piet Kleemans Leven naar de dood. On der die titel bundelde nachtzuster in de termi nale thuiszorg Rian Krij ger uit Geersdijk de ver halen van en over de mensen die ze begeleidde in hun laatste levens fase. Persoonlijke verhalen. „Ik zie het zelf als monumentjes voor bij zondere mensen." Krijger volgde op haar zeventien de de opleiding tot ziekenverzor gende in een verpleeghuis. Daarna werkte ze in verschillende verzor gingshuizen. In de loop der jaren merkte ze dat ze zich erg aange trokken voelde tot de zorg voor ter minale patiënten, ongeneeslijk zie ke mensen, onderweg naar de dood. „Op gegeven moment ben ik be gonnen om dingen op te schrij ven. Sommige verhalen van men sen zijn zo bijzonder dat ik ze vast wilde leggen." De verhalen van Krijger vielen bij hen die ze op Krijgers weblog lazen in goede aar de. „Iedereen riep: 'Daar moet je meer mee doen'. Ik zie het zelf vooral als manier om te laten zien dat de dood iets is waar je gewoon over kunt praten, want dat is voor veel mensen nog moeilijk." Voor Krijger zelf was het schrijven van de verhalen een uitlaatklep. De palliatieve zorg is - vindt zij - een mooi maar soms zwaar be roep. „En ik merkte bij mezelf dat ik het beter los kan laten als ik er over schrijf." In haar werk krijgt Krijger te ma ken met alle emoties die je maar kunt bedenken. Woede, verdriet, wanhoop, angst. „Sommige men sen ondergaan het heel gelaten, maar er zijn ook mensen die heel erg boos en opstandig zijn. Het is heel erg verschillend hoe mensen omgaan met de naderende dood." Luisteren is, weet Krijger, ontzet tend belangrijk. „Je hoeft geen op lossingen te bedenken en je kunt trouwens geen oplossingen bie- THOLEN - De politie heeft dinsdag vier hennepkwekerijen geruimd in de gemeente Tholen. Dat ge beurde in het kader van de landelij ke ruimdag. In welke kern(en) de kwekerijen zich precies bevonden, zegt de politie niet. Ook in een huis in Zaamslag werd een hen nepkwekerij geruimd. De 44-jari- ge inwoner is aangehouden. In to taal zijn 950 planten vernietigd. De kracht van kwaliteit: Ook voor kleine karweitjes Tel. 0113-21 66 77 den. Er worden soms vragen ge steld waar ik ook geen antwoord op heb. Terminale patiënten vra gen mij weieens hoe lang het nog gaat duren. Maar dat weet ik niet. Dat weet niemand." Sommige stervenden worstelen met hun geloof, anderen putten er juist kracht uit om afscheid te ne men van het leven en van hun dierbaren. „Sommige mensen heb ben een heel diepe angst voor die dood. Die angst leun je niet wegne men." Als verzorgende heb je daarbij niet alleen te maken met de gevoelens en emoties van de terminale pa tiënt, maar ook met die van hen die achterblijven en afscheid moe ten nemen. „Soms kun je voor de nabestaanden meer betekenen dan voor de stervende mens. In een paar uur tijd bouw je soms een heel hechte band op. En merk je na afloop dat mensen je heel dankbaar zijn. Terwijl ik dan denk: 'Ik heb gewoon mijn werk ge daan'." Het verzorgen van terminaal zie ken is per persoon verschillend, heeft Krijger ervaren. Met sommi ge ongeneeslijk zieken hebben de verzorgenden van de palliatieve thuiszorg lange gesprekken. Krij ger: „Maar er zijn ook mensen zijn die niet over hun ziekte willen pra ten. Dat moet je dan ook respecte ren als verzorgende." Krijger en haar collega's krijgen soms ook te maken met ongenees lijk zieke mensen die elke vorm van pijnbestrijding weigeren. „Ook dat moet je respecteren, maar ik vind dat heel moeilijk. Dan merk je dat iemand veel pijn heeft en je mag niet helpen om die pijn te verlichten. Dat is verzor gen met je handen op je rug." De dood. Voor de één is het iets Ik wit laten zien dat je ever de dood kunt praten, want dat is voor veef mensen moeilijk' waar je maar beter over kunt zwij gen. Een ander grijpt het naderen de einde aan om schoon schip te maken en al dan niet ernstige zon den op te biechten. Krijger: „Voor sommige mensen komt de dood als een verlossing." Niet alleen voor de terminale pa tiënt zelf, voegt Krijger daar aan toe, maar ook voor de familie. „Voor de familie is het vaak heel zwaar. Dat moet je zeker niet on derschatten." Krijger steekt niet onder stoelen of banken dat het overlijden van mensen ook voor haar - ook al is ze professional - hard aan kan ko men. „Natuurlijk. Je bent mens en geen robot. Ik ga ook wel eens naar een begrafenis toe van een cliënt. Omdat ik voor mezelf dan ook iets af wil sluiten. Losla ten is altijd moeilijk." Als voorbeeld van hoe diep de band kan zijn tussen terminaal pa tiënt en verzorgende haalt ze het voorbeeld aan van een terminaal zieke vrouw. „Die noemde mij al tijd 'kindje' en ik zei 'lieverd' te gen haar. Met die vrouw had ik echt een heel speciale band." Op de vraag of werken in de termi nale thuiszorg soms niet té zwaar is antwoordt ze ontkennend. „Ik sta er vrij nuchter in. Het wordt pas zwaar als je acht nachten ach ter elkaar werkt en dan overdag slecht slaapt." Bij het schrijven van de op dage lijkse praktijk gestoelde verhalen probeert Krijger zo zorgvuldig mo gelijk te zijn. „Ik schrijf het zo dat het niet herkenbaar is. Of het moeilijk is het op te schrijven? Nou, eerst is het van ratel-de-ra- tel-de-ratel en daarna ga ik schrap-, pen en herschrijven." Krijger schrijft het boek niet met winstoogmerk. Ze hoopt dat door haar verhalen de dood minder ta boe wordt en dat de palliatieve zorg er meer bekendheid door krijgt. „Nu hoor ik vaak: had ik dat maar geweten dat die zorg bestaat, ook 's nachts. En dat is jammer en onnodig." door Melita Lanting ZIERIKZEE - De medewerkers van het nieuwe uitvoeringsbedrijf van de gemeente Schouwen-Duive land (de oude dienst openbare werken) gaan weer in iedere kern aan de slag. Dat was tot de onlangs gerealiseerde reorganisatie niet al tijd zo. In sommige kernen werd wel onderhoud uitgevoerd, maar dat gebeurde dan uitsluitend door medewerkers van groenbedrijf De Zuidhoek. De gemeente wil weer graag eigen ogen en oren hebben in de ker nen. Mensen die aangesproken kunnen worden door de inwoners en die bepaalde problemen kun nen signaleren. De eigen medewerkers zijn boven dien wat ruimer inzetbaar. „Als ze aan het werk zijn in een plantsoen en er ligt een stoeptegel scheef, ne men ze dat even mee", zegt Harry Davidse van de gemeente. Deze operatie heeft verder geen ge volgen voor de inzet van de mede werkers van De Zuidhoek. „Nee, we hebben hetzelfde aantal men sen nodig. De verdeling is alleen anders." Naast meer ogen en oren in de ker nen heeft de gemeente ook de ope ningstijden van de servicelijn geo pend. Mensen kunnen in het ver volg tussen 9.00 en 16.00 uur bel len met de klachtenlijn over ach terstallig onderhoud, vernielingen, losliggende tegels of andere proble men in de directe woonomgeving. Om alle inwoners zoveel mogelijk te informeren gaan de medewer kers van de gemeente de komende winter bij alle dorpsraden langs. Volgende week zijn ze aanwezig bij de dorpsraden van Ouwerkerlc en Burgh-Haamstede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42