15.000 'Beurs levert toch snel zo'n 10 tot 15 orders op Rode diesel definitief fors duurder Bouw grote biovergister Rilland begint in 2013 commentaar Biobased Rilland woensdag 7 november 2012 euro kost een kleine stand, maar die gaat wel 5 of 6 jaar mee. door Edith Ramakers Vrachtwagens rijden af en aan naar de Zeelandhal len in Goes waar de net- werkbeurs voor onderne mers wordt opgebouwd. De Con- tacta begon gisteravond en loopt nog door tot en met donderdag. Grote paviljoens worden in de kij ker gezet, ondernemerspleinen krijgen vorm en hele rijen 'indivi duele ondernemers' geven een ei genzinnige draai aan hun privé- stand. Een van de individuele stands wordt opgebouwd door Christian door Frank Balkenende MIDDELBURG - Begin volgend jaar begint de bouw van een grote bio- vergistingsinstallatie bij Rilland. Achter het duurzaamheidsproject zitten tomatenkweker Lans en vijf Zeeuwse agrarische ondernemers. „Mogelijk stapt ook energiebedrijf Delta in", zegt woordvoerder Wil- ko Wisse van Lans. De vergistingsinstallatie verrijst op de punt van het Lans-terrein, dichtbij de afslag naar Tholen. Met Vercouteren en Erwin Goos. Zij zijn opbouwer en werknemer tege lijk. „We werken bij Lux Improve in Goes. Natuurlijk kunnen we ook een bureau inhuren om alles op te bouwen, maar dan lopen de kosten hoger op", zegt Vercoute ren. „En wij weten precies hoe we onze stand willen en kunnen uit lichten." Vorig jaar was dit bedrijf voor de eerste keer van de partij op de Contacta. „Onze directeur, Jan Willem Schlösser, wilde dat we ons gezicht hier zouden laten zien. We zijn vrij nieuw in de wereld van verlichting, dus onbekend. We hebben vorig jaar fors aan onze de bouw, die een jaar duurt, is twintig miljoen euro gemoeid. De installatie heeft een capaciteit van vijftien miljoen kuub, genoeg om 4300 huishoudens van groen gas te voorzien. Het wordt één van de grotere biovergisters van het land. De vergister zal in eerste instantie draaien op uienschillen, tomaten- loof, aardappelafval en afgekeurde producten uit de voedingsmid delenindustrie. Dat levert biogas op van aardgaskwaliteit, water en CO2. Om 'groen' gas te produce- 'We hebben vorig jaar fors aan onze naamsbekendheid kunnen werken' Christian Vercouteren van Lux Improve naamsbekendheid kunnen wer ken." Lux Improve moet het hebben van de bezoekers van de Contacta. „In één klap kunnen we sceptici van ledverlichting overtuigen dat de ledlamp ook warm licht kan ge ven, dat de verlichting niet duur is en dat we ook gebouwen op veel verschillende manieren kunnen uitlichten." Ondernemers letten 'van nature op' wat er binnenkomt en uitgaat. „De beurs kost wat, maar levert ook wat op. Wij hebben er toch snel zo'n 10,15 grote orders in een jaar aan overgehouden", rekent Vercouteren voor. Zij hebben hun ren, is het noodzakelijk het biogas op te waarderen. Op dat 'groene' gas krijgen de initiatiefnemers een SDE-duurzaamheidssubsidie, an ders zou het project onhaalbaar zijn, licht Wisse toe. Eventueel resterend gas gaat naar het openbare gasnet. Overtollige CO2 wordt hergebruikt binnen De Groene Poort, zoals het biovergis- tingproject heet. Na de vergisting worden de meststoffen uit de ver giste mest gehaald en wordt het water gezuiverd. Het zoete water hun stand vorig jaar nieuw ge kocht voor circa 15.000 euro. „De stand gaat wel 5, 6 jaar mee." „Het is moeilijk te zeggen of we die orders ook binnen hadden ge kregen als we hier niet gestaan hadden. Maar we worden hier ge zien en mensen weten ons daarna gemakkelijker te vinden. We ma ken de drempel lager voor kopers." En dan is de Contacta ook een net- werkbeurs. „Je leert elkaar kennen. Ik zie standhouders weer terug. Dan praat je met elkaar over koe tjes en kalfjes. Dat helpt wel om el kaar een andere keer ook zakelijk te benaderen. Je wordt opgemerkt en dat helpt." gebruikt Lans weer in de kas. Het zoute water - in veel voedingsmid delen zit zout - wordt geloosd in de Westerschelde. Dat er vijf agrariërs bij betrokken zijn, is het gevolg van een onder zoek van het Zeeuws Agrarisch Jongerenkontakt. Daaruit kwam dat de biobased economy kansen biedt voor de Zeeuwse landbouw. Als bijvoorbeeld de marktprijzen voor aardappelen dramatisch laag zijn, dan kan vergisten een finan cieel aantrekkelijk alternatief zijn. De Zeeuwse biobased economy zet een flinke stap vooruit. In Rilland begint binnenkort de bouw van een biovergistingsinstallatie. Zo'n vergister haalt biogas uit groen afval van land- en tuin bouw. Door het gebruik van het biogas doet de tuinder min der aanspraak op fossiele brand stoffen en hij benut de reststof fen beter. Als de vergister te veel gas maakt, gaat dit naar het openbare gasnet. Het CO2 dat in het proces vrijkomt, kan in de tuinbouw worden ge bruikt Deze nieuwe kringloop is niet helemaal gesloten, maar dit project maakt de voedselpro ductie in Zeeland wel aanzien lijk duurzamer. Verder zal dit soort grote bio vergisters mogelijk een bodem leggen onder de prijs van land en tuinbouwproducten. Want doordraaien is niet meer nodig. Als de markt te grillig is, is ver gisten wellicht een manier om toch wat geld te verdienen. Dit aantrekkelijke project kan in Zeeland een voorbeeldfunc tie krijgen. MIDDELBURG - Agrariërs in de grensstreek met België hoeven niet te rekenen op een compensa tie voor de prijsverhoging van de rode diesel per 1 januari. Branche verenigingen als de LTO en Cume- la hebben vergeeft gelobbyd bij de Eerste Kamer om de rode die sel-prijs niet te verhogen en gewe zen op de oneerlijke concurrentie die ontstaat omdat de 'rode Ma- zout' in België goedkoper is. Ook de Partij voor Zeeland heeft aan het college van Gedeputeerde Staten gevraagd om de Zeeuwse problematiek in Den Haag onder de aandacht te brengen. GS verwij zen nu naar het besluit van de Eer ste Kamer. GS voorzien ook een forse onkostenstijging voor agra riërs. „Dat geldt vooral voor bedrij ven die deze hogere kosten niet kunnen doorberekenen in hun prijzen. Volgens het LEI (Land bouw Economisch Instituut) ne men de kosten gemiddeld toe met bijna 1100 euro per landbouwbe drijf per jaar. Voor loonbedrijven is de lastenverzwaring moeilijker in te schatten", aldus GS. Cumela waarschuwde dat veel on dernemers hun omzet zien ver dampen, waardoor in de grens streek werkgelegenheid verloren gaat. Langs de Belgische grens zijn tweehonderd loonwerkbedrijven actief met samen tweeduizend werknemers. De accijnsvrijstelling op rode diesel wordt 1 januari ge schrapt. De brandstofprijs loopt op van circa 1,00 naar 1,20 euro. Bij de opening van Contacta daalde confetti op de bezoekers neer. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3