Kees en Ko creëren een hilarisch zootje 221 zeeland 'De molenkap ging er voorspoedig af Raad wil weten of verbouwen schouwburg wel beste alternatief is Het schrijversduo 'Verbrede Sloeweg krijgt stil asfalt' woensdag 7 november 2012 door Annemarie Zevenbergen WESTKAPELLE - Binnen een mi nuut of tien was de kap van mo len de Noorman in Westkapelle er af. Het gevaarte van zo'n negendui zend küo ligt nu tijdelijk in de 'voortuin' van een bungalow, te genover de ontmantelde molen. Zag de Noorman er al geruime tijd uit als een geamputeerde stomp nadat de wieken waren verwij derd, nu is het helemaal een kale romp. Maar dat is een tijdelijk beeld. Voor het eind van het jaar moet de Noorman weer in oude glorie zijn hersteld. „De hijsklus verliep voorspoedig", aldus ingenieur Bart Dooren van molenmakerij Verbeij. De molenmakerij verricht op dit moment de grote opknapbeurt aan de Noorman. „Het hijs werk was snel klaar. De tijd en moeite zaten 'm in de voorbereidingen. Er moest een aantal dingen losge maakt worden. De kap zelf had extra ondersteuning en verster king nodig. En ook op de grond moest een plaats vrijgemaakt wor den, waar de kap tijdelijk kan staan." Na al die voorbereidende werk zaamheden konden de hijskabels bevestigd worden. Een precies werkje dat ook enige tijd en veel concentratie vergde. „Het eigenlijke hijsen en op de HEINKENSZAND - Het staat nergens zwart op wit, maar de hele Sloe weg in de gemeente Borsele krijgt na de verdubbeling gegarandeerd geluidarm asfalt. Het stille wegdek wordt bovendien vernieuwd als dat in de toekomst nodig is. Dit zeiden woordvoerders van de gemeente Borsele en de provincie Zeeland dinsdag tijdens een rechts zitting bij de Raad van State in Den Haag. Daar maakten de dorpsraad van Nieuwdorp, de eigenaarsverenging van vakantiepark Stelleplas in Heinkenszand en een akkerbou wer uit 's-Heerenhoek bezwaar te gen de verdubbeling van de Sloe weg. Om uiteenlopende redenen eisen de tegenstanders dat de Raad van State een streep zet door het bestemmingsplan. De vereniging van eigenaren van Stelleplas maakt zich zorgen over het verkeerslawaai van de verbre de Sloeweg. Tweehonderd perce len op Stelleplas gaan overlast krij gen, stelt de eigenaarsvereniging. Ze zijn bang dat recreanten het park gaan mijden. 'We hebben een WAT-relatie; Writing Apart Together. De één schrijft door- weeksde ander in het weekeinde. We hebben brainstormavonden, met een biertje slap lullen. We hebben een héle hoop plezier. Samen, maar ook als we alleen schrijven. Lachen om je eigen grap'. De kap van molen de Noorman in Westkapelle is dinsdag van de romp afge haald. foto Ruben Oreel grond zetten, duurde maar een mi nuut of tien. Toen de kap eenmaal goed en recht in de kabels hing, ging het vrij snel. Hij staat nu zo'n beetje in de voortuin van een bun galow aan de overkant van de weg." Ondanks de ongeveer negendui zend kilo behoort de kap niet tot de zwaargewichten. „Dit is een kleinere kap. Een gemiddelde mo lenkap weegt tussen de twaalfdui zend en vijftienduizend kilo", ver telt Dooren. „Maar we hebben er ook wel gehad van twintigdui zend. Deze was toch lichter dan we dachten." De kap moest van de molen af om dat de bovenkant van de gemetsel de romp slechter was dan aanvan kelijk gedacht. Dat bleek pas tij dens de werkzaamheden aan de molen. „De stenen aan de boven kant zaten los. De conditie van de kap zelf is niet slechter dan ge dacht De dakbedekking en de balk waaraan de wieken zijn beves tigd, moeten vervangen. Ook het dakbeschot wordt gerepareerd." „De metselaar gaat morgen begin nen. Nu de kap erafis, kan er veili ger gewerkt worden. We streven ernaar die kap er voor Kerst weer op te hebben." De rest van de werkzaamheden aan de molen verlopen naar wens. Dooren: „We zijn verder geen ver rassingen meer tegengekomen." De Wasschappelse Toneelploeg brengt een nieuwe klucht: 'Een vreemde vrouwe in uus'. Kol deriek, met af en toe een ont roerend moment. Opnieuw schreef schrijversduo Peter Wille- boordse en Wibo Lievense een avondvullend stuk. door Annemarie Zevenbergen Ze zijn Kees en Ko in 'Een vreemde vrouw in uus', maar in het echte leven vormen Wibo Lievense en Peter Willeboordse het schrij versduo van de Wasschappelse To neelploeg. Vrijdag staat hun derde avondvullende productie voor het voetlicht. Met Kees en Ko en een onbekende vrouwe met geheugen verlies. Wibo schrijft in het weekeinde en Peter doorweeks. Ze gaan zonder pardon met eikaars schrijfsels om, maar komen uiteindelijk samen tot een stuk. De beide Westkappel- aars leggen altijd een stukje van hun dorp in een voorstelling. Zo wordt er Wasschappels gesproken en dragen de spelers dracht. Eén speler behoudt zijn eigen tongval. De kersverse acteur praat namelijk plat Amsterdams. 'En dat kan niet in het Wasschappels', grinnikt het schrijversduo. De zee, het strand, de dorpscul tuur en de onderlinge verhoudin gen op het dorp proefje in de voorstelling. Wibo: „Vroeger had je heel veel winkeltjes op het dorp. Zo laten we iemand boodschap pen doen 'bij Willem Blikken'. De bijnaam van die man verwijst naar z'n winkel. Iedereen had hier een bijnaam, die ging vaak van va der op zoon." Peter: „We willen altijd iets aan sprekend brengen. Voor een pu bliek van ïo tot 8o jaar. Met een lach en een traan. En een stukje ge schiedenis." De heren kozen het jaar 1956 en schaften zich daarvoor een authentieke PZC aan. Wibo: „Ja, die krant hebben we via inter net gekocht. Dat kostte ons wel 60 euro. Misschien dat we 'm straks aan het Polderhuis geven." Peter: „We zochten een 'historische ge beurtenis'. In de krant staat de in terland Nederland-België. Neder land won met 3-2. Allemaal onbe kende spelers, behalve Abe Lens tra. En op de voorpagina stond dat Juliana Marga Klompé had beë digd als minister van Maatschappe lijk Werk." De attributen passen ook binnen het tijdsbeeld. Peter: „De stoelen met die donkerrode stof, prachtig. Die stonden ook bij m'n opoe." Wibo: „Het is weieens lastig om aan de spullen te komen, maar een van onze leden weet altijd aan alles te komen. Werkelijk alles." De Toneelploeg bestaat zes jaar en 1 heeft z'n 15 leden. Naast eigen werk, worden ook stukken uit cata- jj logus van toneeluitgeverijen. Dialect De Wasschappelse Toneelgroep schrijft zelf sketches, liedjes en to neelstukken, maar speelt ook stuk ken van anderen. O De groep wil het Westkapels dia lect in ere houden. De nieuwe voorstelling van de to neelgroep heet 'Een vreemde vrouwe in uus'. Er zijn drie opvoeringen in Westka pelle Herrijst. O Die zijn op vrijdag 9 november om 19.30 uur; op zaterdag 10 no vember om 13.30 uur en öm 19.30 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de Spar aan de Koestraat in Westka pelle. Meer informatie is te vinden op: www.wasschappelsetoneelploeg.nl door Theo Giele MIDDELBURG - Afzien van de bouw van een theater in het Molenwater park prima, maar is verbouwing van de huidige Stadsschouwburg wel het enige en beste alternatief? Die vraag legden dinsdagavond bijna alle politieke partijen op ta fel tijdens de vergadering van de commissie Algemeen Bestuur. Die besprak de ideeën die het college van B en W heeft voor nieuwe be zuinigingen. Zo kan er 900.000 eu ro per jaar bespaard worden op de uitgaven voor het theater als de huidige nieuwbouwplannen wor den geschrapt. Het college liet in het voorstel daarop de zin volgen dat de oude Schouwburg wordt verbouwd. Dat laatste ging de raad een stap te ver. „Ik ben er nog niet uit of we meteen moeten uitgaan van verbouwing. De doorrekening ontbreekt en we moeten oppassen dat we geen goed geld naar kwaad geld gooien", aldus LPM-raadslid Piet Kraan. Dat gevoel heerste bij veel partijen. De raadsleden willen cijfers zien. Wat kost een verbou wing? Wat zijn alternatieven? Wethouder Saskia Szarafinski zei de passage over de verbouwing uit het voorstel te halen. Maar ze wees de raad er wel op dat wel tempo gemaakt moet worden. Er zal op korte termijn een besluit moeten liggen, aldus Szarafinski. Zij zegde op haar beurt toe met een apart raadsvoorstel over de toekomst van de schouwburg te komen. Reden van alle haast is de staat van de huidige schouwburg. Die kan nog hooguit een paar jaar J mee. Daarbij komt dat het samen stellen van een theaterseizoen lang van te voren moet gebeuren. Thea ter-exploitant Frans Lievens heeft daarom op korte termijn behoefte aan duidelijkheid, zodat hij, indien nodig zijn plan kan trekken voor de periode dat de Stadsschouw burg wegens verbouwing gesloten rf zal zijn. Wibo Lievense (links) en Peter Willeboordse vormen het schrijversduo van de Wasschappelse Toneelploeg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22