Trio daagt elkaar uit cultuur 113 Ik geloof dat ik meer van joe ouwe as jie van mien Nominatie Ester Naomi Perquin VSB Poëzieprijs agenda Racoon brengt Nederlandstalig nummer uit woensdag 7 november 2012 door Ali Pankow De in Zierikzee opgegroeide dichter Ester Naomi Per quin, tevens de huidige stadsdichter van Rotterdam, is met haar derde bundel Celinspec ties genomineerd voor de VSB Poë zieprijs. De andere genomineerden zijn: H.H. ter Balkt met Vliegtuigmag neet, Luuk Gruwez met Wijvenhei- de, Sybren Polet met Virtuali. Tele fonen en Menno Wigman met Mijn naam is legioen. De winnaar wordt 30 januari be kendgemaakt aan het begin van de Poëzieweek. De juryleden Saskia Stuiveling, Maria Barnas, Geert Buelens, Patrick Lateur en Antho- nya Visser hebben uit 76 ingezon den poëziebundels de vijf genomi neerden geselecteerd. Perquin over haar nominatie: „Toen ik gebeld werd zat ik in Duitsland, waar ik in de herfst al tijd ga wandelen. Ik liep dus twin tig kilometer op wolkjes en daarna heb ik de wijn opengetrokken. Het is een prachtig compliment." De prijs, groot 25.000 euro met een sculptuur van Maria Roosen, werd eerder gewonnen door on der anderen Ian Lauwereyns, Ar mando, Rutger Kopland en Hugo Claus. Perquin debuteerde in 2007 met Servetten halfstok. Voor deze bun del ontving zij in Brussel de de buutprijs 'Het Liegend Konijn'. In 2008 verscheen haar tweede bun del Namens de ander. Voor beide bundels ontving zij de Lucy B. en C.W. van der Hoogt-prijs 2009. Ester Naomi Perquin SSSKSSSSKSa Spanjers, van Dijsseldonk en Plandeijt treden op in De Wegwijzer Plezier en lekkere muziek maken staan voorop bij het trio Span jers, van Dijsseldonk Plante- ijdt. Het is geen tussendoortje, geen schnabbel, want ze eisen het beste van zichzelf. Drie ge louterde muzikanten uit het roots- en rockmuziekcircuit la ten vrijdag in Theater de Wegwij zer horen waar dat toe leidt. door Marius Roeting NIEUW- EN ST JOOSLAND - Wouter Planteijdt (zang, gitaar) was jaren lang frontman van Sjako! Tegen woordig maakt hij furore met Ma- Rain, doet veel sessiewerk en pro duceert. Roel Spanjers is toetse nist, speelt accordeon en zingt eveneens. Hij is het meest bekend vanwege zijn bijdragen aan de band van JW Roy en vooral Nor maal. Eric van Dijsseldonk is mul- ti-instrumentalist op snaren en een uitstekend vocalist. Zijn groot se faam geniet hij als frontman van Smalltown Romeos. Zo'n tien jaar geleden werkte het drietal aan een opnamesessie van Smalltown Romeos en dat klikte direct. Kort daarna begon het trio met het geven van concerten waar in ze nummers van The Band brachten. Dat kende diverse herha lingen en zou uiteindelijk uit groeien tot het project 'The Band - Music from Big Pink to The Last Waltz' met Leo Blokhuis. Het spelen met z'n drieën beviel zo goed dat ze besloten een eigen repertoire in een semi-akoestische setting samen te stellen. „Daar zit een deel van het repertoire van The Band bij, maar verder is het een selectie uit het werk van onze persoonlijke muzikale helden. Die moet je voornamelijk zoeken in de Americana, de rootsmuziek en sin ger-songwriters", legt Van Dijs seldonk uit. Hij is blij met de samenwerking. „We liggen elkaar goed. Als we op treden sta ik in het midden tussen twee fantastische muzikanten. Roel is een meesterlijke toetsenist in de stijl van Ray Charles en Billy Preston. Wouter is een geniale gita rist. Niet alleen technisch, maar zijn spel is avontuurlijk." Van Dijsseldonks kracht ligt in een gedegen gitaarspel met vooral Van links naar rechts: Wouter Planteijdt, Roel Spanjers en Eric van Dijs seldonk. foto Duncan de Fey een vocale sterke presentatie. Bo vendien is hij een zeer verdienste lijk componist, met een drietal cd's onder eigen naam. Het lijkt soms of de vele tributes - naast The Band ook een George Har rison- en een Beadesproject - de ei gen carrière in de weg staat. „Die vraag stel ik me zelf wel eens. Het blijft lastig om met eigen werk aan de gang te blijven. Na het verschij nen van de cd ben ik daar ander half jaar mee op pad geweest. Maar op een gegeven moment ben je overal geweest. Dan moet je met wat nieuws komen. Mijn persoon lijke situatie heeft dat enigszins weerhouden. Om te leven moet je als muzikant wel aan de slag blij ven en dan is het spelen van be kend materiaal makkelijker. Ik na der het punt waarop ik wat tribute- moeheid begin te vertonen. Ik wil ook niet de geschiedenis ingaan als 'tribute-artiest'." „Het eigen werk begint weer te kriebelen. En ja, ik heb wel men sen om me heen nodig om mezelf op scherp te stellen. Met dit trio weten we het beste uit onszelf naar boven te halen. We dagen el kaar als het ware uit. Het is nooit halfslachtig." Vrijdag 9 november, De Wegwijzer, Nieuw- en Sintjoosland, 20.30 uur. Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant OP PAD Ellewoutsdijk Seniorenmiddag Kerkje van Ellesdiek, 14.30 uur Hulst Lezing over (post-)impressionisme. La Vie en Rose, 19.30 uur Middelburg Opening expositie werk Kees Francke. De Drvkkery, 16.30-18.00 uur Vlissingen Recreatietocht. Wandeltocht (5/10 km). Meer info: www.wikvlissingen.nl. Start: Falckstraat 4, 9.00 uur PODIUM Middelburg Danny de Munk Henk Poort in 'Jeugdherinneringen 2'. Schouwburg, 20.00 uur Terneuzen Dora Live! De stad met het verloren speelgoed, familie- jeugdtheater. Scheldetheater, 13.30 uur Optreden leerlingen muziekschool. Toonbeeld, 19.00 uur Vlissingen Session met Nathalie Dijkwel. Café Popeye, 22.30 uur Ronnie Tober treedt gratis op. Atrium Ter Reede, 14.30 uur MIDDELBURG - Racoon heeft dins dag zijn eerste Nederlandstalige nummer uitgebracht: Oceaan. Het is speciaal geschreven voor de film Alles is familie, die vanaf 22 novem ber in de bioscopen is te zien. Scenarioschrijfster Kim van Koo- ten haalde de Zeeuwse band over tot een eenmalig uitstapje naar het Nederlands. „Het moest een aard se tekst worden, die iedereen zon der moeite kan begrijpen", zegt zanger Bart van der Weide. „Ran- dy Newman in het Nederlands, dat was mijn droomscenario." Oceaan is te downloaden als single en verschijnt tevens op het sound trackalbum Alles is familie - Muziek uit de film, dat op 16 november uit komt. Alles is familie is het vervolg op Al les is liefde (2007), waarvoor Blof destijds het titelnummer schreef. Het PZC-weblog 'Zeelandgeboekt' besteedt aandacht aan nieuwe boe ken en tijdschriften van Zeeuwse au teurs en/of over Zeeuwse onderwerp- enen. Wekelijks wordt in de krant een titel van het weblog in de schijn werpers gezet. door Jan van Damme Heb je in de journalistiek ge werkt, voor de PZC, voor BNdeStem. Komt de tijd dat je van die werkgever afscheid mag nemen. En dan, ja wat dan? Jan Jansen (Terneuzen, 1947) heeft er een antwoord op gevonden. Twee jaar geleden verzorgde hij met fotograaf Peter Verdunnen Winter in Zeeland, toen het Ge schenk van de Week van het Zeeuwse Boek. Dit jaar verbindt hij zijn naam tijdens diezelfde door de Zeeuwse boekhandels ge organiseerde week aan twee uitga ven. Met oud-journalist Willem van Dam en fotograaf Ben Seelt zocht hij middenstanders in Zeeuwse dorpen op: Er zit geen brood meer in, Zeeuwse zaakjes die er bijna niet meer zijn. De tweede uitgave biedt portretten van Zeeuwse honderdjarigen. Dat boek - Zeeuwlingen, levensverhalen van Zeeuwse honderdplussers - schreef hij samen met de ook al af gezwaaide journalist Peter Oggel (Axel, 1952). Fotograaf Peter Ver dunnen illustreert het boek met zwart-wit portretten. www.pzc.nl/zeelandgeboekt De oud-journalisten kiezen dus voor veel terugblikken. Dat blijkt zowel in de Zeeuwse zaakjes als in de Zeeuwlingen. We krijgen de twintigste eeuw in vele tinten op gedist. De winkeliers vertellen over hun passie en de onverslaan bare concurrentie van winkelke tens en het grootkapitaal. Zeeuwlin gen is als boek ruimer van thema tiek. Veel armoede, veel hard wer ken, crisis, oorlog, watersnood, het komt allemaal voorbij. Een enkele keer verrassend prag matisch. Zoals de 101-jarige Pie Ho- genstein-Schoonaard uit Burgh- sluis vertelt over haar man Marien, die op een gegeven moment wel erg veel avonden met de muziek meegaat (pag. 47): „Toen heb ik op een goede dag tegen hem gezegd: we moeten eens praten. Ik zit maar te naaien en te naaien om geld te verdienen en jij verdient niks met die koren. Ik zeg: ik ge loof dat ik meer van joe ouwe as jie van mien. Nou, toen was het klaar met dat op stap gaan. Zo was hij dan ook wel." Elf Zeeuwlingen komen- aan het woord, krakend en wel. Verzorgen de Alinda van Dijk-Verdonk en ge riater Paul Croughs krijgen het laat ste woord. Sterke geslachten, zo blijkt, bieden de meeste kans op een hoge leeftijd. Want volgens Croughs zit oud worden vaak let terlijk in de familie. Het is maar dat u het weet Jan Jansen en Peter Oggel (tekst), Peter Verdunnen (fotografie): Zeeuw lingen, Levensverhalen van Zeeuwse honderdplussers - Uitgeverij Den Boer de Ruiter, 160 pag., 15,90 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13