We voelen de draak io| machtswisseling china Alle ogen zijn vandaag gericht op Amerika, maar onze toekomst wordt voor een groot deel bepaald door China, - dat een geduchte concurrent van Amerika is. Het achttiende congres van de Communistische Partij - dat morgen begint - zal Xi Jinping (59) als nieuwe leider van de partij kiezen. Hij wordt ook opvolger van president Hu Jintao (69). Aan Xi Jinping de taak de voorspoed en macht van China te vergroten. Het congres begint op de 8e, het geluksgetal in China. Het is ook het Jaar van de Draak, dat staat voor geluk en voorspoed. Een mooi jaar dus om een partijcongres te houden. Wat is nu de Chinese invloed op het Westen? Op deze pagina acht voorbeelden. Economie ys Milieu woensdag 7 november 2012 door Joost Sijtsma illustratie Erna van Eerdewijk (een) 'Verrijk jezelf, was de oproep van de Russi sche communist Boecharin aan de rijke boe ren in de jaren '20. Dat was in de tijd van de Nieuwe Economische Politiek onder Lenin, toen elementen van de vrijemarktecono mie werden ingevoerd. De kreet van Boe charin lijkt van toepassing op China, waar partijleider Deng Xiaoping eind jaren '70 bij het invoeren van elementen van de markteconomie uitriep dat rijk worden goed is, want: 'Socialisme betekent niet ge deelde armoede'. Het hervormingsbeleid dat Deng in gang heeft gezet, is een succes. De economie is de afgelopen decennia sterk in omvang toegenomen, met groeicijfers die rond de 10 procent per jaar schom melen. De economie is nu - na die van Ame rika - de op één na grootste. Er leven een miljoen miljonairs in China, in dollars gere kend dan. Het land is de grootste investeer der in Afrika en de grootste buitenlandse houder van Amerikaanse schuldpapieren. (twee) Een groeiende economie brengt welvaart, maar de grote schade aan het milieu is de keerzijde. China zorgt voor de grootste uit stoot van broeikasgassen ter wereld en telt zestien van de twintig meest vervuilde ste den ter wereld. De vervuiling trekt ook de landsgrenzen over. In het westen van Ame rika slaan looddeeltjes neer die in China worden uitgestoten. Op sommige dagen is een kwart van de luchtverontreiniging in Los Angeles afkomstig uit China. In de ener giebehoefte van dat land wordt voor 70 pro cent voorzien door steenkool, waardoor de uitstoot van broeikasgassen bij een groeien de economie sterk zal stijgen. Alle interna tionale afspraken over het beperken van de uitstoot van broeikasgassen zijn tamelijk zinloos als China op de huidige weg door gaat; nog afgezien wat er kan gebeuren als de welvaart zo toeneemt dat elke Chinees zich een auto kan veroorloven waarmee hij dagtochtjes gaat maken? (drie) De bedrijvigheid van China strekt zich over de hele wereld uit, dus is het zaak voor de genen die daar een centje aan willen verdie nen, Chinees te spreken en zich de cultuur - een beetje - eigen te maken. In het westen van Amerika leren jongeren Mandarijn zo dat ze bij een Chinees bedrijf aan het werk kunnen. Ook in Europa, Afrika en Azië bui gen leergierigen zich over de Chinese taal. De Chinese regering stimuleert het oprich ten van Confucius Instituten om taal en cul tuur te verspreiden. Het Mandarijn wordt door 840 miljoen Chinezen gesproken, ter wijl voor 375 miljoen mensen wereldwijd Engels de eerste taal is. Maar nog eens een miljard mensen spreken Engels als tweede taal of als aangeleerde buitenlandse taal. Daarmee is Engels nog steeds een wereld taal en het is de vraag of het Mandarijn - dat nogal lastig is om onder de knie te krij gen - deze eerste positie in de toekomst kan overnemen. (vier) Een land dat economisch groeit, ijvert ook voor een sterk leger om de grondstof- en handelsbelangen veilig te stellen. China doet het niet anders. Met drie miljoen man schappen heeft het land een sterk leger. Het investeert in stealth-technologie, oorlogvoe ring in de ruimte en in het voeren van een cyber-oorlog. De marine heeft onlangs een vliegdekschip in de vaart genomen. Dat is minder prettig voor buurlanden als Taiwan, Japan, Vietnam en de Filipijnen met wie China steggelt over het bezit van eilanden. Amerika ziet zich genoodzaakt de veilig heid van haar bondgenoten te garanderen door de militaire aanwezigheid in dat ge bied te vergroten. Dat heeft in het verleden geleid tot een lichte vorm van confrontatie, zoals het onderscheppen door Chinese straaljagers van een Amerikaans spionage- vliegtuig in 2011. Tien jaar eerder botsten een Chinees en een Amerikaans vliegtuig tegen elkaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10