Haïti door orkaan terug bij af 81 buitenland 'Ramp Nieuw-Zeelandse Hongarije wil paspoorten naar EU mijn was te voorkomen' verkopen voor kwart miljoen dollar dinsdag 6 november 2012 Sandy veroorzaakt forse schade infrastructuur AMERIKA KIEST VANDAAG New York kreeg alle aan dacht maar orkaan Sandy heeft pas écht huisgehou den in het Caribisch gebied. Vooral het arme Haïti is zwaar getroffen. door onze correspondent jan-Albert Hootsen Duizenden Amerikanen die zonder stroom zit ten, flinke waterschade en een marathon die werd afgelast; natuurlijk was or kaan Sandy naar New Yorkse maat staven een natuurramp van for maat. De schade die de super- storm aan de Amerikaanse oost kust veroorzaakte, valt echter in het niet bij het spoor van vernie ling dat Sandy in het Caribisch ge bied heeft achtergelaten. Jamaica, Cuba en de Bahama's heb ben het zwaar te verduren gehad. In Cuba vielen elf doden, vooral in het gebied rond Santiago, de twee de stad van het land. In de Baha ma's, Jamaica en de Dominicaanse Republiek vielen nog vijf doden, terwijl in al deze landen flink wat schade aan de infrastructuur werd aangericht. Alleen al in Cuba be draagt die naar schatting twee mil jard dollar. Nergens is de situatie echter zo ernstig als in Haïti. Het armste land op het westelijk halfrond is nog altijd bezig zich te herstellen van de verwoestende aardbeving van 2010, waarop een ernstige cho- lera-epidemie volgde. Bijna een half miljoen Haïtianen zijn al twee jaar daldoos en vele duizenden van hen wonen nog steeds onder erbarmelijke omstandigheden in tentenkampen. Daar heersen slech te hygiëne en ze worden geteisterd door criminaliteit. De weinige vooruitgang die in Haï ti de laatste tijd was geboekt, is door Sandy tenietgedaan. Bijna twee miljoen mensen zijn het slachtoffer geworden van de or kaan. Er vielen zo'n zestig doden. Nog eens 200.000 huizen zijn be schadigd. De schade is astrono misch. Wegen, bruggen, ziekenhui zen en tentenkampen zijn wegge vaagd. Zo nodig nog ernstiger is de scha de aan de landbouw. In het zui den van het land gingen voedsel voorraden verloren en werd de ba- nanenoogst verwoest. Daardoor züllen de voedselprijzen voor de arme bevolking verder stijgen. „De situatie is nog steeds kritiek", zegt de bekende Haïtiaanse radio- en televisiepresentator Carel Ped- re. „De prioriteit is het opvangen van de nieuwe daklozen en we moeten voorkomen dat de chole- ra-epidemie zich in de nasleep van de orkaan uitbreidt." Op sociale media is irritatie ont staan over de grote aandacht voor de orkaanschade in de Verenigde Staten, terwijl de internationale media het Caribisch gebied min of meer zouden zijn vergeten. Zover wil Pedre niet gaan: „Ik denk niet dat de internationale gemeen schap ons is vergeten. De regering is druk bezig met het zoeken naar internationale hulp." WELLINGTON - Het mijnongeluk in Nieuw-Zeeland waardoor twee jaar geleden 29 mensen omkwa men, kon gebeuren doordat er on voldoende oog was voor de veilig heids- en gezondheidsrisico's. Dat is de uitkomst van een onderzoek naar de ramp dat gisteren is gepu bliceerd. Het rapport over de explosie in de Pike River Coal kolenmijn was ver nietigend voor de directie die slecht beleid wordt verweten. Meerdere waarschuwingen en voortekenen dat het fout ging, zou den in de wind zijn geslagen. „In het streven naar productie hebben de directeuren en managers onvol doende aandacht besteed aan de gezondheid en veiligheid en de werknemers blootgesteld aan on aanvaardbare risico's", concludeert de onderzoekscommissie. „In de 48 dagen voor de explosie waren er 21 meldingen dat de hoeveelhe den methaan explosieve niveaus bereikten." Het resultaat was het ergste mijn ongeluk sinds 1914 toen 43 mijn werkers omkwamen. De 29 slacht offers van de Pike River Coal ko lenmijn stierven als gevolg van een serie explosies. Reddingswerk moest worden gestaakt vanwege giftige gassen. De Nieuw-Zeelandse minister van Arbeid, Kate Wilkinson, heeft ont slag genomen. Volgens premier John Key neemt de regering daar mee haar deel van de verantwoor delijkheid. De onderzoekscommis sie uitte zware kritiek op het mi nisterie van Arbeid, omdat het on voldoende toezicht had gehouden. Key bood de families van de slacht offers namens de regering veront schuldigingen aan. De mijn is sinds het ongeluk verzegeld. door Joost van Egmond BELGRADO - Hongarije, dat de hoogste staatsschuld heeft van de nieuwe EU-lidstaten, moet in de komende maanden voor miljar den aan aflopende obligaties herfmancieren. Met lokale reser ves op een dieptepunt, zowel bij banken als consumenten, moet dat geld van buiten komen. Internationale partners staan ech ter, op zijn zachtst gezegd, niet in de rij om het land uit de brand te helpen. De nationalistische pre mier Victor Orban geldt al sinds zijn aantreden als dwarsligger en doet weinig om die status kwijt te raken. Vanaf het moment dat Or ban in 2010 met een spectaculaire verkiezingszege een tweederde meerderheid in het parlement kreeg, heeft hij zich weinig aange trokken van critici in binnen- en buitenland. Zonder vrienden moet Hongarije zich in steeds gek kere bochten wringen om geld te vinden. Het nieuwste plan is om buitenlandse investeerders die meer dan een kwart miljoen dol lar aan Hongaarse obligaties ko pen, het staatsburgerschap cadeau te doen. Dat kan vooral voor geld schieters uit China interessant zijn, denkt Boedapest. Met een Hongaars paspoort kun je vrij rei zen door de hele Europese Unie. Hongarije ligt ondertussen conti nu overhoop met de Europese Commissie. Dat zet zich voort in de begrotingscrisis. Orban schopt graag naar zijn westerse financiers om thuis punten te scoren. Toen het Internationaal Monetair Fonds (IMF) aarzelde om Hongaarse steunaanvragen goed te keuren, schrapte Orban de instelling thea traal van zijn vriendenlijst op Face- book. 'Onderhandelen' deed hij via paginagrote krantenadverten ties, waarin hij lezers beloofde niet toe te zullen geven aan het IMF. Het Fonds besloot even later de be sprekingen voorlopig stil te leggen. Ook gaf de Hongaarse regering 'Brussel' rechtstreeks de schuld van pijnlijke bezuinigingen deze herfst. „We worden gechanteerd", zei Orbans woordvoerder. De EU eist dat Hongarije zijn begrotings tekort onder de 3 procent krijgt voor het subsidies uitkeert. Vriend en vijand zijn het erover eens dat de premier een moeilijke erfenis kreeg van de vorige rege ring en een aantal van zijn maatre gelen worden toegejuicht Maar door zijn starre houding raakt Or ban steeds verder geïsoleerd. Morgen komt de Europese Com missie met een rapport over het Hongaarse begrotingstekort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8