Protest tegen bezuiniging op kunsteducatie Een schipper naast God iSl zeeland CDA wil sportgala in Terneuzen behouden Weg naar Zelzate bijna af almanak Verlies dinsdag 6 november 2012 Cursisten schrijven brief aan raad en B en W door Martijn de Koning OOSTBURG - Cursisten die kunston derwijs volgen via Stichting Wel zijn in Oostburg protesteren bij het college en de gemeenteraad te gen de voorgenomen bezuiniging op kunsteducatie door de gemeen te Sluis. Ze hebben brieven ge schreven aan B en W en de raad. Het Sluise college maakte vorig jaar al bekend dat Stichting Wel zijn vanaf 2013 met 50.000 euro ge kort wordt. Dat gaat ten koste van kunsteducatie voor volwassenen; onder meer dans, fotografie en beeldende vorming. „We vinden het geen gemeentelijke taak om de ze cursussen te subsidiëren", ver telt wethouder Jan Schaalje. „Het geld dat wij aan kunstonderwijs uitgeven, gaat met name naar de basisscholen." Volgens Schaalje verdwijnt kunst onderwijs niet uit de gemeente. „Er zijn genoeg kunstenaars of or ganisaties die, zonder subsidie, cur sussen willen geven." Het eerste voorbeeld is er al: de Hulsterse stichting SBAK is onlangs begon nen met een cursus beeldhouwen in Oostburg. De cursisten zijn ver der bang dat kunstonderwijs onbe- wxstzssaz&asxBsassaaa vsBSBseomBHasssasee^asssseBiBsssfssBe^'SBssies&aassssss&xaxoi&sagaas&s&sr De kinderen van groep 2 van een Domburgse basisschool staan op de gang om hun jasje aan te trekken. De juffrouw loopt rond om hier en daar een handje te helpen. Lotje heeft geen hulp nodig, zo ziet de juf. Die knoopt vol ijver haar eigen jas dicht. Met een trotse toet, omdat zij het zelf kan. Maar het meisje heeft niet gemerkt dat er iets niet goed is gegaan. Ze heeft namelijk de bovenste knoop niet door het bovenste knoopsgat ge daan. Even later komt ze met tranen in haar ogen naar de juffrouw. Die vraagt aan de leerlinge: „Wat is er, Lotje?" Lotje: „Ik heb m'n jas nog maar net nieuw en nu ben ik al een knoopsgat verloren." door Hans Tabbers De PZC brengt in de serie Vrijbuiters portretten van mensen die kiezen voor een leven in de buitenlucht. Van daag: schipper van de reddingsboot. taalbaar wordt. „Dat loopt wel los", verklaart Schaalje. Hij wijst op toekomstige mogelijkheden om kunsteducatie in het Zwin College te geven. „De huur van zo'n lokaal is echt niet zo hoog. En als men sen echt niet kunnen betalen, kun nen ze een beroep doen op bijzon dere bijstand." De cursisten leggen ook een koppeling met het plan van B en W om een deel van de kunstcollectie te verkopen. Ze ver wijten het college dat die slecht omgaat met de openbare ruimte. „Het gaat om 100 van onze 1200 kunstwerken", verklaart Schaalje. „En alleen om voorwerpen die er gens in een depot liggen." Volgens woordvoerster Lidy Durenkamp heeft stopzetten van de subsidie ook te maken met het verdwijnen van centrum Den Hoekzak. Die wordt binnen een paar jaar ge sloopt. Schaalje ontkent dat „Het stopzetten van de subsidie heeft te maken met beleid. Voor andere ge bruikers van Den Hoekzak zoeken we uiteraard naar andere huisves ting." De cursisten hopen dat de gemeenteraad komende donder dag, wanneer besloten wordt over de begroting van volgend jaar, de bezuiniging terugdraait. SAS VAN GENT - De vernieuwde Beneluxlaan tussen Sas van Cent en Zelza te is volgende week maandag klaar na een ingrijpende renovatie die maan dag 10 september begon. „Het weer moet het ons wel toelaten", houdt Jur- gen Mersch van het Vlaams agentschap wegen en verkeer nog een slagje om de arm. „De kwaliteit van het asfalt moet gewaarborgd zijn." Maandag waren wegwerkers volop bezig, bijna op de Nederlands-Belgische grens bij het voormalige, enigszins verpauperde douanekantoor. In Sas van Gent zal gejuich opgaan als de in september onaangekondigd begonnen werken zijn afgerond. Bedrijven en winkels worden na twee maanden veel beter bereik baar. Ook Veolia-bus lijn 6 Terneuzen-Zelzate kan de onhandige omleidings route inruilen voor een veel mooiere en veiligere Beneluxlaan. foto PZC De reddingsboot Christien maakt een scherpe wending van 360 graden voor de kust van Bres- kens en scheert over het eigen schroefwater terug naar de haven. Het lijkt spelevaren. Schipper Mar cel van den Nieuwendijk geeft ech ter een serieuze demonstratie van het vaartuig, dat zich behendig laat manoeuvreren. Van levensbe lang in noodsituaties. Dat is zijn verantwoordelijkheid. Redden van levens, mens en dier. Schipper naast God. De Christien is een reserveboot van de Koninklijke Nederlandse Reddings Maatschappij (KNRM). De Zeemanshoop, gestationeerd in Breskens, is weg voor groot on derhoud. Dat moet eens in de vijf of zes jaar gebeuren. Marcel van den Nieuwendijk (40) uit Breskens is één van de tien be roepsschippers, op in totaal 44 sta tions van de KNRM. Naast Bres kens in Zeeland ook Cadzand, Westkapelle en Hansweert. Alle andere schippers, opstappers en andere medewerkers op de loca ties zijn vrijwilligers. De enige bron van inkomsten vormen de donateurs. Geen enkele subsidie, en dus volkomen onafhankelijk van overheden die elk moment kunnen beslissen de geldkraan dicht te draaien. Alles heeft zijn voor- en nadelen. Een reddingsboot kan een beslis sende factor zijn bij een situatie op leven en dood op het water. Marcel heeft dat ervaren. „Een kite- surfer was verstrikt geraakt in zijn lijnen, lag in het water en zag de hulp nabij komen. Uitgeput liet hij zich wegzinken. Wij met twee man overboord. De jongen vastge pakt en de lijnen doorgesneden. Dat blijft je bij, het gevoel echt ie mand te hebben gered." Vooral voor jachten moet nogal eens worden uitgerukt. Het beeld staat hem nog bij: Een gezin in de problemen, water in de kajuit, de kinderen vastgeklampt aan de ouders. „Mensen zijn vaak niet be kend met het gevaarlijke vaarwa ter van de Westerschelde, de ster ke stroming, beroepsvaart en ple- ziervaart kris kras er tussen door. Soms is het gewoon domme pech," verklaart Marcel. Zijn advies: „Pleeg regelmatig on derhoud en zorg voor een gedegen reisvoorbereiding." Waarom voor dit leven gekozen Marcel is 28 oktober 1972 geboren in Stellendam. Visser of boer, was vroeger de keuze. Hij volgde twee jaar lts, maar kon zijn draai niet vinden. Hij miste iets. Als kind was hij altijd op het water te vin den. Met kranten bezorgen ver diende hij genoeg om een roei bootje met buitenboordmotor aan te schaffen. Een beetje hengelen. Zijn oom en broer waren vissers. In zijn vakantie ging hij een week je met zijn oom mee. Hij kreeg de smaak te pakken en haalde in 1989 zijn diploma aan de Visserij school. Twee jaar kustvisserij volgde, gar nalen vissen. Marcel leerde een meisje kennen, stapte over naar een grotere kotter om meer te verdienen. Tong en schol op de Noordzee. Zondag weg, vrij dag terug. Hard werken, lange da gen, 12,5 jaar. Toen was hij erop uit gekeken. Kan ik dit volhouden tot mijn pensioen, vroeg hij zich af. Wil ik iets anders? Dan moet ik niet te lang wachten. Hij was 29 jaar en vond een baan tje aan de wal. Leek leuk, een nieuw bedrijf. Tien maanden hield hij het vol. „Van binnen zitten, vlieg ik tegen de muur. Ik was nog veel te onrustig. Het was een belle- ^^azssssiaasmssasssxswsesazess^gs^v^ivxiiies Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN - Het jaarlijkse Terneu- zense sportgala mag niet worden wegbezuinigd. CDA-raadslid Jack Begijn probeert het gala donder dagavond, tijdens de begrotings- raad, met een amendement te red den. Begijn in een toelichting: „Ter- neuzen wil sinds een aantal jaren sportstad van Zeeland zijn. Om dat waar te maken moet je die am bitie ook uitstralen. Niet alleen door het te roepen, maar vooral door te tonen dat je sport daadwer kelijk een essentieel onderdeel in de samenleving vindt. Een jaar lijks terugkerend gala is daarbij een prima uithangbord en past in een sportvriendelijk, gemeentelijk tje hier, een belletje daar, een belle tje om te eten, naar huis te gaan. Ik vond dat niets." Dan werken de sociale omstandig heden een handje mee. Opstap pers van de reddingsboot wisten dat hij aan wal werkte. Eén van hen sprak Marcel aan tijdens kerk bezoek, in 2002. „Wil je als vrijwil liger op de reddingsboot komen? Als opstapper?" Dat was niet tegen dovemansoren gezegd. Marcel was al KNRM-do- nateur sinds hij visser werd. „Ik kreeg een pieper mee op proef en beleid." De laatste jaren werd al ge sneden in het budget, dat ooit 15.000 euro per gala bedroeg. Nu willen B en W de begrotingspost helemaal schrappen. Begijn consta teert dat, ondanks het dalende budget, de belangstelling voor het gala jaarlijks groeide. „Met het schrappen van het gala geef je als gemeente een negatief signaal af naar de sporters en sportclubs. En dat moet toch het laatste zijn wat wij willen? Straks heeft alleen het 'plaatsje' Goes nog een sportgala en hebben wij als grootste gemeen te en sportstad van Zeeland, met het schaamrood op de kaken, het nakijken." VIDEO Een video van de werken aan de Be neluxlaan tussen Sas van Gent en Zel zate staat op www.pzc.nl/video MEEST CELEZEN 1. CDA: Oplossing voetbalclub Hoek. 2. Huurders klagen steeds vaker. 3. Sloop camping Napoleonhoeve. STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54