SpS?de "ve beëdiging een 41 binnenland Het is lekker dreigen met die TO©S r Kabinet-Rutte II werd gisteren beëdigd, maa r de ceremonie j verliep bepaald niet vlekkeloos. En de 0 ppos itie dreigt intussen de regeringsverklaring te boycotten. 1 N .HM dinsdag 6 november 2012 De commotie over de koop krachteffecten blijft aanhou den. Dat komt omdat de ge middelden van het CPB een ander beeld schetsen dan af zonderlijke gevallen. De oppositie is duidelijk. Ze wil voor het debat over het regeerakkoord - morgen - de officiële koopkrachtberekeningen. Zo niet, dan is een debat zinloos. Of de ver warring rond de koopkracht na de definitieve berekeningen zal lu wen, is echter de vraag. De doorrekening van het Centraal Planbureau (CPB) is nu eenmaal op verschillende manieren uit te leggen. Zaterdag meldden media dat de koopkracht vanaf 2014 on der Rutte-II iets minder hard daalt dan in de periode van 2010 tot 2014, terwijl RTL Nieuws de avond ervoor sprak van tot zelfs 30 pro cent koopkrachtverlies door het nieuwe regeerakkoord. Premier Rutte hield gisteren vol: middenin komens gaan er de komende kabi netsperiode gemiddeld minder dan 4 procent op achteruit in koopkracht. En alle beweringen worden ondersteund door het CPB. Die interpretatieverschillen heb ben alles te maken met de manier waarop de rekenmeesters van het CPB de koopkracht berekenen. Zij hebben miljoenen denkbeeldige huishoudtypes samengesteld. Daar laten zij de maatregelen van het ka binet op los en vervolgens worden al die miljoenen huishoudens in zes verschillende grafieken onder verdeeld: werkende tweeverdie- door Gert van Harskamp ner, werkende alleenverdiener, werkende alleenstaande, uitke ringsgerechtigde alleenstaande, ge pensioneerde tweeverdiener en ge pensioneerde alleenstaande. De ge gevens van die miljoenen huishou dens leveren voor elke grafiek een gemiddelde op. Maar de situatie van individuele huishoudens kan heel sterk afwijken van het groeps gemiddelde. Er zijn fikse uitschie ters. Zo blijken alleenverdieners met een dubbel modaal inkomen en een paar schoolgaande kinde ren fors meer koopkracht in te le veren dan een echtpaar dat hetzelf de inkomen met zijn tweeën ver dient in een identieke gezinssitua tie. En als mensen dan ook nog flink roken, regelmatig een borrel op tafel zetten en een oldtimer hebben, dan wordt de koopkracht nog eens extra negatief beïnvloed. Dus ai valt het gemiddelde in de 'eigen' grafiek mee, in individuele gevallen is een koopkrachtachter uitgang van 25 procent dus wel de gelijk mogelijk. Dat is afhankelijk van je leefwijze. Desalniettemin is het gemiddelde beeld dat de koop krachtontwikkeling tijdens Rutte II niet veel afwijkt van wat die al jaren doet: iets dalen. Verschil is wel dat de bestedingsruimte van werknemers vanaf twee keer mo daal, zo'n 66.000 euro, onder Rut te II harder daalt Zij zijn tot op he den echter redelijk ontzien. Voor het eerst in de vader landse geschiedenis werd een kabinet in het openbaar beëdigd. Twee keer zelfs, want de NOS was te laat voor de eerste beelden. door Gerard den Elt Eerst het goede nieuws: staatsrechtelijk gezien is er niets mis met het tweede kabinet-Rutte. De nieuwe ploeg bewindslieden krijgt het stempel van goedkeuring van hoogleraar staatsrecht Paul Bo- vend'Eert, verbonden aan de Rad boud Universiteit in Nijmegen. De ministers hebben gisteren vol gens de staatsrechtgeleerde, zoals de Grondwet voorschrijft, 'ten overstaan van de Koning' de eed of de belofte afgelegd. Artikel 49 is keurig opgevolgd, er is trouw ge zworen aan de koningin, het sta tuut en de Grondwet. Twee keer zelfs, want de NOS was te laat voor de eerste beelden. En dus moest de beëdiging opnieuw. „De eerste keer was het officieel, de tweede keer had eigenlijk geen enkele betekenis", zo luidt het oor deel van de hoogleraar. Zo heeft koningin Beatrix het ook ervaren, gistermorgen in de Oranjezaal van Paleis Huis ten Bosch. Hare Majes teit wilde de ceremonie eigenlijk niet over doen omwille van tv-kij- kend Nederland, die bij RTL al live hadden gezien hoe de nieuwe mi nisters werden ingezworen. „Dan wordt het zo'n toneelstuk je", zei ze, toen duidelijk werd dat de regie rond de ceremonie in het honderd was gelopen. De NOS, die volgens het draaiboek na het re De pers fotografeert het nieuwe kabinet-Rutte II samen met koningin Bea trix op het bordes van Huis ten Bosch. foto Robin Utrecht/ANP clameblok om 11.40 uur de beëdi ging rechtstreeks zou uitzenden, had in eerste instantie het nakij ken. Kort overleg tussen de RVD, premier Rutte en koningin Beatrix volgde, waarna de ceremonie nog maals werd uitgevoerd. Chris Breedveld van het Kabinet der Ko ningin, las nogmaals voor aan wel ke plichten de nieuwe ministers moeten voldoen. Een voor een stapten de bewindslieden op nieuw naar voren om de belofte te doen. Alleen Liliane Ploumen en Frans Timmermans legden de eed af ('zo waarlijk helpe mij God al machtig'). Daarna konden de be windslieden eindelijk naar buiten voor de bordesfoto. De RVD betreurt de gang van za ken. „Vervelend, het was juist een heel waardige ceremonie", zegt woordvoerder Robert Wester. Over de schuldvraag wil hij weinig zeggen. Daar wordt volgens hem nog onderzoek naar gedaan, 'maar Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl door Niels Klaassen PAUL KUSTERS toosenhenk.nl CD SCHOKSOLP NA ZELFMOORö SEPESTE JONSEN waarom kunnen we bit vreselijke bericht alleen maar "leuk" vinben op facebook DEN HAAG - De invoering van een inkomensafhankelijke zorgpremie wordt lastig omdat het voorstel geen steun krijgt van CDA en SP in de Eerste Kamer. Ten minste, daarmee dreigen Emile Roemer en Sybrand van Haersma Buma in de Tweede Kamer. Dat is geen fijn vooruitzicht voor WD en PvdA. De steun van SP en CDA is onontbeerlijk. WD en PvdA hebben samen 30 van de 75 zetels in de Eerste Kamer. Die minderheid voor de regerings partijen kan een ideaal pressiemid del zijn voor de oppositie in de Tweede Kamer: lekker dreigen met een blokkade door je collega's in de Senaat kan politiek wisselgeld opleveren. Kijk maar naar de vorige kabinets periode, toen de SGP in de Senaat fungeerde als een soort tweede gedoger en in ruil daarvoor bij voorbeeld steun kreeg tegen de verruiming van wetgeving rond koopzondagen. Maar betekent de minderheid in de Senaat nu dat sleutelpartijen CDA, PW en SP daar meer te zeg gen hebben? Is de Eerste Kamer niet langer een chambre de réjlec- tioïi - een plek waar ervaren politi ci wars van hypes de praktische en juridische haalbaarheid van een wetsvoorstel beoordelen? Wordt de Senaat een Tweede Kamer-ach- tig toneel met louter verhitte de batten? Niet bepaald, zeggen PvdA-sena- tor Han Noten en Eerste Kamer- deskundige Bert van den Braak van het Parlementair Documenta tie Centrum in Den Haag. Beiden noemen daarvoor trouwens ver schillende redenen. Volgens Van den Braak wordt de Eerste Kamer niet ineens een politieke factor van belang. Dat was ze namelijk al: „Het is een illusie om te den ken dat Eerste Kamerleden alleen naar de juridische kwaliteit van een wet kijken. Politiek speelde al tijd een rol." Ook vroeger werd 'verzet' ge pleegd in de Senaat: tijdens de ka binetten Lubbers en Kok zelfs meer dan bij recentere kabinetten. En de Nacht van Wiegel (de WD' er stemde in 1999 als enige van zijn fractie tegen invoering van het referendum) of de PvdA-tegen- stem in 2005 bij de wet over de ge kozen burgemeester (leidde uitein delijk tot het aftreden van minis ter Thom de Graaf) zijn lastig te bestempelen als 'niet politiek'. Maar buiten deze uitzonderingen laat de Senaat niet vaak haar tan den zien: vanaf 1945 tot nu zijn er 61 wetsvoorstellen verworpen. Dus blijft de Tweede Kamer dé po litieke arena. Reden hiervoor volgens Noten: partijen stemmen nu eenmaal zel den afwijkend van hun collega's in de andere Kamer. Hij bekeek het stemgedrag bij vijftienhonderd wetsvoorstellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4