Zeeuwland in het nauw door akkoord SCHOUWEN-DUIVELAND CONTACTA.NL Toptijd langs de waterkant Fitland heropent almanak Verlies 6-7-6 NOVEMBER 2012 DINSDAG J) november 2012 17 PZC Ambitieuze plannen of hand op de knip 18 Zeeuwse corporaties moeten meer betalen aan Rijk maar kunnen huren nauwelijks verhogen door Joeri Wisse ZIERiKZEE - Woningbouwvereni ging Zeeuwland dreigt vanaf 2016 in grote financiële problemen te komen als het regeerakkoord on aangepast wordt uitgevoerd. Directeur Antoine de Ceuster hoopt dat 'Den Haag' tijdig tot in keer komt, anders zijn ingrijpende maatregelen als het uitstellen van nieuwbouwprojecten en bezuini gen op planmatig onderhoud on vermijdelijk om het hoofd boven water te houden. Als het aan het gisteren geïnstal leerde kabinet Rutte-II ligt, gaan woningcorporaties fors meer belas ting betalen. „Voor Zeeuwland loopt deze verhuurdersheffing op tot twee miljoen in 2017", zegt di recteur Antoine de Ceuster. Zeeuwland had al rekening gehou den met deze belasting die door Rutte-I is aangekondigd, maar het nieuwe kabinet heeft aangekon digd de heffing te verdubbelen. De belasting komt bovenop totale betalingen van in totaal 2,5 mil joen die Zeeuwland moet doen om de gevolgen van wanbeleid bij andere corporaties op te vangen. Tot slot houdt De Ceuster er reke ning mee dat Zeeuwland vanaf 2015 jaarlijks 1,5 miljoen kwijt is aan vennootschapsbelasting. In het regeerakkoord zijn ook maatregelen aangekondigd waar door verhuurders extra inkomsten kunnen genereren. Om het scheef- wonen tegen te gaan, mag de huur van huishoudens die meer dan 43.000 euro per jaar verdienen jaar lijks met de inflatiecorrectie plus 6 procent worden verhoogd. Het grote probleem dient zich aan bij de huurders met een inkomen tot 43.000 euro. Corporaties mo gen de huur weliswaar met maxi maal 1,5 tot 2,5 procent per jaar bo venop de inflatie verhogen, maar de huur mag van het kabinet niet hoger worden dan 4,5 procent van de WOZ-waarde van een huis. Voor corporaties in de randstad is dit geen enkel probleem, de huur van een gemiddeld huis kan lande lijk in de loop van de tijd nog zo'n 40 procent omhoog. De Ceuster: „In Zeeland zijn de huizen relatief minder waard. Gemiddeld is een woning van Zeeuwland 137.000 waard en bedraagt de huur 473 eu ro. Dat is 4,05 procent van de WOZ-waarde." Dit zou betekenen dat Zeeuwland de huren nog met tien procent kan verhogen, ware het niet dat de WOZ-waarde naar verwachting de komende jaren tien procent naar beneden wordt bijgesteld. „We kunnen de huren dus maar heel beperkt verhogen. Als we niks doen, komen we van af 2016 serieus in de problemen." Als het kabinet niets aan de plan nen verandert moet Zeeuwland bezuinigen op groot onderhoud en nieuwbouwprojecten als Buijse in Zierikzee en de Julianastraat in Brainisse. Een andere reële optie is het verkopen van meer huurwo ningen. De Ceuster sluit ook niet uit dat er in de eigen organisatie moet worden gesneden. Odilia Paft '/Mande BRUINISSE - Rond de tweehonderd schepen ha len ze voor de winter het water uit. Het is top tijd voor Arjen Hoek van CCA Yachtcleaners en Johan Bal van Bal Watersport uit Bruinisse. Met het naar de loods verschepen van het jacht Odilia, maandagmiddag, zit het tweetal ongeveer op de helft van de klus. Tot zestig ton kan Bal zelf uit het water takelen. Voor het nog zwaardere Russische jacht dat volgen de week het water uit gaat, wordt een specia le kraan ingehuurd. Eenmaal in de winterstal ling volgt onderhoud. foto Dirk-Jan Gjeltema wummmmmmmimumm Tip? redactie@pzc.nl GOES - Fitland Zeelandhallen hero pent vrijdag gedeeltelijk na de brand van vorige week woensdag. Door de brand, die 's avonds ont stond in de sauna van de dames- kleedkamer, is de benedenverdie ping, met uitzondering van de spinningzaal, verloren gegaan. Be zoekers kunnen vrijdag bij binnen komst de trap op, waar de aerobics zaal is omgebouwd tot receptie en kleedgelegenheid. De spinningzaal is te bereiken via de fitness. De kinderen van groep 2 van een Domburgse basisschool staan op de gang om hun jasje aan te trekken. De juffrouw loopt rond om hier en daar een handje te helpen. Lotje heeff geen hulp nodig, zo ziet de juf. Die knoopt vol ijver haar eigen jas dicht. Met een trotse toet, omdat zij het zelf kan. Maar het meisje heeft niet gemerkt dat er iets niet goed is gegaan. Ze heeft namelijk de bovenste knoop niet door het bovenste knoopsgat ge daan. Even later komt ze met tranen in haar ogen naar de juffrouw. Die vraagt aan de leerlmge: „Wat is er, Lotje?" Lotje: „Ik heb m'n jas nog maar net nieuw en nu ben ik al een knoopsgat verloren." Registreer je gratis als bezoeker op www.contacta.nl Dé netwerkbeurs van Zuid-West Nederland en Vlaanderen 300 standhouders 15.000 m2 beursvioer 21.000 bezoekers Bedrijven uit alle branchés Seminars en workshops op 3 podia Live radio- en televisieuitzendingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 41