6l Natuurlijk gezien Em, yebieA mét bijzondere naJuewbHeverUtten lSmi korte Levensduur dinsdag 6 november 2012 Moeraswespenorchis - Het duingebied Oranjezon is zo'n 400 hectare groot, ner- j gens veel meer dan een kilometer breed en het kent allerlei ontwikkelingsstadia, van kleine embryonale duintjes op het brede strand aan de oostzijde tot oude dennenbossen en meer natuurlijke loofbossen tegen de binnenduinrand aan. Al eeuwenlang geniet het gebied intensieve menselijke belang stelling. Rijke patriciërs uit Middelburg en Veere legden hier in de 18e eeuw hun landgoederen aan en daar is het, evenals in de meer ongerepte duinen van Oranjezon nog steeds goed toeven. Drie verschillende wandelroutes doorkruisen het gebied en die hebben elk bijzondere natuurbelevenissen in petto. Maar eerst nog even terug in de historie. ÉMfffff Vanaf het einde van de negentiende eeuw vond er in de duinen waterwinning plaats; in eerste instantie vooral van 'abonnees' uit de stad Middelburg. De duinen waren destijds ook bij de gemeente Middelburg in eigendom, maar werden later overgenomen door de waterlei dingmaatschappij. De waterwinning vond gedurende meer dan 100 jaar plaats, totdat in 1995 de winning werd stopgezet, met uitzondering van noodsituaties. De waterwinning vond plaats via open winkanaleri en met het stopzetten van de winning werden die in feite overbodig. Dat bood de kans om vernattingsprojecten uit te voeren om het oorspronkelijke natte karakter van de valleien in het gebied te her- stellen. Bovendien leidde het stopzetten van de waterwinning ertoe dat het beheer van het gebied werd overgedragen aan Het Zeeuwse Landschap. Om de flora van natte duinvalleien een nieuwe kans te geven zijn er tussen 1995 en 2005 verschillende herstelprojecten uit gevoerd. Dat had spectaculaire resultaten. Het begon met de terugkeer van late zegge, geelhartje en diverse duizendguldenkrui- den. Maar al snel volgden de pamassia en de moeraswespenorchis en nu zijn zelfs ook de herfstbitterling en de bonte paardenstaart in deze valleien aangetroffen. Het zijn soorten die nooit eerder in Walcheren zijn gevonden, maar die dankzij nieuwe 'stepping stones' die ontstaan zijn door de Deltawerken het vroe ger zo geïsoleerde eiland konden bereiken. In de herstelde valleien zijn ook bijzondere Goudfinch Het is algemeen bekend, het najaar is bij uitstek het I seizoen om paddenstoe- 1 len te bewonderen. Naast de, naar het algemene beeld van de vormen met hoed op een steel, de bekende rood met witte stippen, komen er talloze soorten voor waarvan je je soms afvraagt of het hier wel om paddenstoelen gaat. De soorten echter, die het stereotype beeld van hoed op steel loochenen, zijn ver in de meerderheid. In de illustratie zien we van links naar rechts de volgende soorten, met hun Nederlandse namen aange duid als; 'gewoon Judasoor', 'geschubde inkt- zwam', 'aardappelbovist', 'geweizwammetje', 'gele trizwam' en de, robuuste, 'berkenzwam'. Het kan bijna niet anders of u herkent ze aan deze logische naamgeving. De vorm van een paddestoel echter kan binnen zeer korte tijd, aangezien velen een erg korte levensduur hebben, bedriegelijk veranderen, waardoor herkenning een probleem kan opleveren, zo u er voor uzelf een probleem van maakt althans. Zo kan het zijn dat het flexibele judasoor na enige tijd verschrompelt tot een droog en hard onaanzienlijke korstje. De serene, bijna wit ontluikende, kegelvorm van de geschubde inktzwam verandert in enkele dagen in een zwart verschrompelde substantie. De aardap pelbovist vergaat het al niet veel beter. De op het eerste gezicht zo stevige vorm valt uiteen in een onherkenbare zwarte massa. Het in eer ste instantie zo hard gevormde geweizwam metje met de opvallend witte sporen aan de toppen is na enkele dagen soms gewoon niet meer te vinden. De zo soepele/waaraan ze haar naam te danken heeft, gele trilzwam gaat dezelfde weg als het genoemde judasoor. De berkenzwam blijft wel zijn vorm behouden en is dan ook het hele jaar door te herkennen. Buiten de herfst is hij echter niet actief Hij laat pas in het volgende najaar weer, de aan de onderkant van de hoed gevormde, nieuwe sporenmassa zien. Adri Karman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38