Bulten &t n oo Bewegen a_ wd KaraktniAtiekm. Em rondje Veer te Meer moeite doen zijn in vijf tuur J'>" '.wv dinsdag 6 november 2012 Oppervlakte van het Veerse Meer: 20,3 vierkante kilometer. De kustlengte is 55 kilometer. De maximale lengte is 22 kilometer. De maximale breedte bedraagt 1,5 kilometer. Aantal ligplaatsen op het Veerse Meer 3376 in 16 grotere of kleine havens. In het Veerse meer liggen in totaal 16 eilandjes, waarvan enkele natuurlijke eilandjes en een aantal kunstmatige. Info: www.zeeuwsjaarvanhetwater.nl Kees en Attie van de Kreeke op het Veerse Meer. Kees van de Kreke uit Oost-Souburg is zo mer en winter op het Veerse Meer te vinden. Hij benadrukt zelf dat hij geen doorsnee zeiler is. Hij is behoorlijk fanatiek, geeft hij zelf aan. Zo heeft hij aan boord van zijn Jeanneau Sundream 28 weinig oog voor de wal. Hij let altijd op het windvaantje en de zeilen. „Ik vaar al jaren op het Veerse Meer en ik weet niet eens de naam van alle eilandjes." Gelukkig zit zijn vrouw Attie aan het roer. Zij heeft meer oog voor de omgeving. Zij kan wel genieten van de koeien en de paarden op bijvoorbeeld de Haringvretér. Op het Veerse Meer kijk je ook niet zo snel tegen een dijk aan, wat bijvoorbeeld op de Oosterschelde wel het geval is. Ongeveer 45 jaar geleden kwam Kees in de jachthaven Oost watering bij Veere terecht. Simpelweg omdat die haven op zijn brommer vanuit Oost-Souburg mak kelijk bereikbaar was. Eerst had hij een kano met een zeiltje en nu een zeilboot met de toepasselijke naam Four Seasons. Meestal is het echtpaar op het Veerse Meer te vinden, al varen ze ook regelmatig op de Oosterschelde, het Grevelingenmeer en het Haringvliet. Ook al kent hij dan misschien niet veel van de omgeving van het Veerse Meer, hij kent wel elk plekje op het water. Kees weet precies datje goed last kunt hebben van de bomen tussen Geersdijk en Kortgene en het Zilveren Schor. En hij weet ook dat je 's winters goed op moet letten datje op sommige plekken niet vastloopt, want dan is het waterpeil tijdelijk verlaagd. Mede daarom heeft hij een boot met een vleu- gelkiel, die minder diep steekt. „Ik ben eigenlijk het hele jaar op het Veer se Meer te vinden, behalve in de zomer. Dan vind ik het te druk. Vanaf half juli tot half augustus leer ik mijn kleinkinderen surfen. Afhankelijk van de windrichting is dat op de Piet of bij de Meerkoet.En als hij dan op het Veerse Meer zit, wil Kees er ook het maximale uithalen. „Ik ga het liefst zo hard mogelijk. Een rondje Veerse Meer moet - afhankelijk van de wind - te doen zijn in vijf uur, maar ik heb het ook wel eens in vier uur en een kwartier gedaan." Kees en zijn vrouw vinden dat de water kwaliteitvan het Veerse Meer er de laatste jaren, na de aanleg van het doorlaatmiddel in de Zandkreekdam, enorm op vooruit is gegaan, al zijn de talrijke kwallen wel een ergernis. „Ze steken niet, maar het zijn er hartstikke veel. Het is een ramp." 's Winters gaat Attie niet mee zeilen. Ze vindt het dan te koud. Dan heeft Kees twee vaste opstappers aan boord. „De haven kan dan wel eens met een vliesje ijs dichtgevroren zijn, maar het meer zeifis meestal wel open." Als er rijp op de boot zit, moeten er eerst 25 emmers water over de boot gegooid worden om het ijs te verwijderen. Anders is het dek spiegelglad, met alle gevaren van dien. „Als het gevro ren heeft is het meestal mooi zonnig weer, dus prima weer om te varen. Het is dan wel extra oppassen omdat de watersport; boeien zijn weggehaald. Maar je krijgt wel een heel andere ervaring op het bijna uitgestorven Veerse Meer."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 35