2 I Zemwte Sïr&mm dinsdag 6 november 2012 Aanvankelijk zag het er alle- Amaal positief uit. De recrea tieve ontwikkelingen kwamen op gang en het begrip oever recreatie leek langs de boorden van het meer uitgevonden. Ook de natuur deed goed zijn best en sportvissers profiteerden van de gestaag groeiende forellen die ieder jaar uitgezet werden. Dat was toen. Inmiddels worden er geen forellen meer uitgezet en tot voor enkele jaren geleden was het meer in biologisch opzicht een trieste brakke en op sommige plaatsen dode waterplas. Dat was vooral te wijten aan het eerder genoemde verschil in getij. De omliggende landbouwgronden wateren af op het meer en voegen er naar verhouding veel teveel meststoffen aan toe. Dat had bijvoorbeeld enorme algengroei tot gevolg. Ook langs de oevers is het tegenwoordig niet meer zo druk als vroeger. In de droevige biologische toe stand van het Veerse Meer kwam verandering met de aanleg van de Katse Heule, een doorlaatmiddel in de Zandkreekdam dat er in 2004 voor zorgde dat er veel meer zou water in het Veerse Meer gespuid kon worden. En met alle positieve effecten van dien. Het water werd helderder en tegenwoordig worden er voor Wolphaartsdijk op bescheiden schaal oesters en mosselen gekweekt. Natuurlijk zijn er nog wel kinderziektes, zoals een explosie van kwalletjes, maar dat hoort bij de aanlooppe riode. De enige diersoort die de afgelopen 50 jaar profiteerde van het nieuwe waterwas de vogel. Tussen september en maart verblijven er enkele tienduizenden watervogels, zoals brandgans, Coiofon Buiten Bewegen: verschijnt elke dins dag als bijlage bij de PZC en BN/DeStem Buiten Bewegen is een bijlage over leven en bewegen in Zeeland U kunt ons informeren: e-mail: buiten@pzc.nl website: www.pzc.nl postadres: PZC o.v.v. Buiten Postbus 914330 AB Middelburg telefoon: 0118 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118 434014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: J.vandamme@pzc.nl Vormgeving: Kees Lammers Advertenties: Verkoopteam Zeeland telefoon: 0118 434070 teamzeeland@pzc.nl Toen op 27 april 1961 de Veersegat- dam gereed kwam was het Veerse Meer een feit. Het water leek daar mee op een redelijk stabiele situatie af te stevenen, met twee keer in het jaar wat beweging bij de over gang van zomer naar winterpeil en andersom. Toch is het Veerse Meer eigenlijk in figuurlijke zin altijd in beweging geweest. De afgelopen 50 jaar is er altijd wel wat geweest met dat water. smient, middelste zaagbek en meerkoet. Over de aanleg van de gebieden rond het Veerse Meer is goed nagedacht. Dat deed vooral landschapsarchitect Nico de Jonge. Hij bedacht grote bospartijen, wees nieuwe landbouwgronden aan en voormalige slikken en schorren werden nieuwe natuurgebieden. Er kwam zelfs plaats voor een heus vliegveld, daar waar eens de getijdebeweging heerste. Ook het stadje Veere ontkwam niet aan de veranderingen. Het getij in de vissershaven verdween en.de afsluiting van het Veerse Gat zorgde er voor dat de vissers uit moesten wijken naar Colijnsplaat. Veere leek ten dode opgeschreven met een lot als 'de schone slaap ster onder de Zeeuwse stedenOf zoals zanger Jaap Fischer zong: 'De haven ligt voor joker'. Totdat de toeristen het stadje ontdekten. En nu is het er zelfs in de winter o.p een zondagmid dag gezellig en levendig. Het Veerse Meer is in verschillende opzichten nog steeds in ontwikkeling. Neemt het aantal surfers wellicht vergeleken met de 'topdagen' de laatste jaren wat af; steeds meer fietsers zijn te porren voor een rondje Veerse Meer (ongeveer 60 kilometer). Vandaar dat juiste de laatste jaren voor deze categorie betere fiets routes zijn aangelegd. Het Veerse Meer is niet de enige bouwsteen uit de Deltawerken waar na verloop van tijd correcties moeten wordén üitgevoerd. Noem het voortschrijdend inzicht of gewoon foutjes herstellen. - RenéSchrier - i T i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 34