Topschakers in jubileumtoernooi sport 125 je moet niet in paniek raken na je eerste seizoensnederlaag. Wij moeten doorgaan waar we mee bezig zijn en dan pak je vanzelf weer de stijgende lijn.' Frank de Boer door Kees van Dalsem WIJK AAN ZEE - Magnus Carlsen (nummer 1 van de wereld), Levon Aronian (2) en wereldkampioen Viswanathan Anand (6) doen in ja nuari 2013 mee aan het Tata Steel Chess. Voor de 75e editie van het schaaktoernooi in Wijk aan Zee zijn vijf van de zeven beste scha kers van dit moment uitgenodigd. In de A-groep ook vier Nederlan ders: Anish Giri, Loek van Wely, Ivan Sokolov en Erwin l'Ami. De wereldkampioen bij de vrou wen Hou Yifan uit China maakt haar debuut op een groot toer nooi. Door de deelname van de achttienjarige Yifan, nummer 203 overall, is de gemiddelde rating van de A-groep niet zo hoog als dit jaar, maar volgens toernooidi recteur Jeroen van den Berg hoeft dat niet te betekenen dat het geen interessante wedstrijd wordt. „De toppers moéten winnen van de mindere deelnemers om voor de eindoverwinning te gaan. Bij een toernooi dat over dertien rondes gaat is dan de kans op een verras sing juist groot." De Noor Magnus Carlsen komt voor de tiende keer op rij naar Wijk aan Zee. Hij krijgt de meeste concurrentie van de Armeniër Le von Aronian en 'Mister Tata Steel Chess' Viswanathan Anand (zes keer winnaar van het toernooi) uit India. De Italiaan Fabiano Carua- na, nummer vijf van de wereld, is dit jaar de snelste stijger op de we reldranglijst. Oud-winnaar Sergey Karjakin (7) uit Rusland maakt het lijstje van top tien spelers in de A-groep af. Een andere oud-win naar, Hiraku Nakamura (12), is een goede outsider voor de overwin ning. Grootmeestergroep B kent een sterkere bezetting dan de editie van dit jaar. De jeugd krijgt van Van den Berg de kans, maar ook twee oud-winnaars van de A-groep maken hun opwachting: Jan Timman (winst in 1981 en 1985) en de Bosniër Predrag Ni- kolic (winst in 1989 en 1994)- Zij moeten het opnemen tegen de eer ste drie van het laatste junio ren-WK: Alexander Ipatov uit Tur kije, Richard Rapport (Hongarije) Uniek in Nederland De 75e editie van Tata Steel Chess, dat eerder door het leven ging als Hoogovens en Corns, kent bij de toppers geen speciaal jubileumtoer nooi. De organisatie staat echter,wel stil bij de bijzonder verjaardag. „Het is natuurlijk uniek dat in Nederland al zo lang zo'n groot toernooi wordt gehouden", zegt toernooidi recteur Jeroen van den Berg. en de Zweed Nils Grandelius. Ser gei Tiviakov, Jan Smeets en Robin van Kampen (na Anish Giri het tweede grote Nederlandse talent) zijn de andere Nederlanders in de tweede groep. Opvallend is dat er geen vrouwen aanwezig zijn in B, terwijl Van den Berg altijd zijn best doet om een mix te maken van mannelijke en vrouwelijke deelnemers. „We hebben concurrentie van een toer nooi in Gibraltar dat begint in het laatste weekend van Tata Steel Chess. Die konden de vrouwen be tere voorwaarden bieden dan wij in de B-groep, waardoor ze al in een heel vroeg stadium hebben ge kozen voor Gibraltar." Het deelnemersveld in de groot meestergroep C is nog niet afge rond. Het 75e Tata Steel Chess Tournament vindt plaats van 11 tot en met 27 januari 2013 in sport hal De Moriaan in Wijk aan Zee. De toegang is gratis. dinsdag 6 november 2012 BRUGGE Foeke Booy nieuwe trainer Cerde Brugge Foeke Booy is de nieuwe trainer van Cercle Brugge. De Nederlander volgt de ontslagen Bob Peeters op. Booy was tot begin mei van dit jaar technisch directeur bij FC Utrecht, waar hij na tegenvallende resultaten moest opstappen. De voormalige profvoetballer moet Cercle gaan behoeden voor degra datie. De club staat na veertien speeldagen laatste met zeven pun ten. Booy is geen onbekende in Brugge: de Fries voetbalde van 1989 tot 1993 bij Club Brugge. EINDHOVEN PSV moet Lens twee weken missen Trainer Dick Advocaat van PSV moet het twee weken stellen zon der Jeremain Lens. De aanvaller liep zaterdag in de competitiewed strijd tegen Heracles Almelo (4-0) een schouderblessure op. De medi sche staf van PSV concludeerde maandag na nader onderzoek dat Lens daardoor voorlopig niet kan voetballen. De 24-jarige Amster dammer mist in ieder geval de wedstrijden tegen AIK (Europa Lea gue, donderdag) en sc Heerenveen (zondag). LONDON Federer pleit voor meer dopingcontroles Toptennisser Roger Federer pleit voor meer dopingcontroles in het tennis. „Het is van groot belang dat onze sport schoon blijft", zei de ze- ventienvoudig grandslamwinnaar. De Zwitser viel met zijn pleidooi de Schotse tennisser Andy Murray bij, die vorige week een soortgelij ke oproep deed. „Voor mijn gevoel ben ik dit jaar minder vaak gecon troleerd dan zes jaar geleden. Ik weet niet precies waarom dat zo is en ik ben het met Andy eens dat er te weinig bloedtesten worden afge nomen", aldus Federer. GOES FM Sranang ook te sterk voor ZVO Amper drie dagen na de ruime ze ge op FC Inter (13-2) waren de zaal- voetballers van FM Sranang ook te sterk voor ZVO/Snel8cCo. In eigen huis was de ploeg van Robbie Da- hoe met 5-2 te sterk voor de num mer vier van de ranglijst Halverwe ge de harde wedstrijd leidde Sra nang met 2-1. Daarna werd het via 3-1 nog 3-2, maar in de slotfase lie pen de Zeeuwsen weg naar 5-2. Ali Eryürük scoorde tweemaal, Yordi Matondo, Sinan Coban en Salim Sandee troffen elk eenmaal doel. MAASTRICHT Sparta brengt MW eerste nederlaag toe Sparta Rotterdam heeft maandag in de Jupiler League koploper MW op de eerste nederlaag van het sei zoen getrakteerd. De ploeg van trai ner Michel Vonk zegevierde in Maastricht met 1-0, door een benut te strafschop van Sandro Calabro in de 25e minuut. De thuisclub pro beerde daarna tevergeefs punten verlies te voorkomen. MW gaat na elf wedstrijden nog wel aan kop in de Jupiler League met 26 punten, maar de voor sprong op Helmond Sport is terug gelopen tot vier punten. Ajax-trainer Frank de Boer komt het veld op voor de training in de aanloop naar de wedstrijd tegen Manchester City. foto Olaf Kraak/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25