Stedenatlas De Wit in volle glorie terug cultuur 113 Zeeuwse theaterfoto's geselecteerd agenda Jazzcomponist Martin Fondse winnaar Edison dinsdag 6 november 2012 ilNGT.N, /"T-VVI,.,. 1iggtgfjjÜl Vlissingen, schaal 1:4000, met de Sint Jacobskerk en het stadhuis in vogelperspectief. Zierikzee, schaal 1:2750, met de Sint Lievens Monsterkerk links van het midden. Stadhuis Antwerpen, naar een ontwerp van Cornelis Floris de Vriendt. Frederick de Wit bundelde in 1698 de plattegronden van alle steden van Neder land en het latere België in één atlas. Vorige week ver scheen de atlas opnieuw in druk. Een sensatie! door Jan van Damme Tegenwoordig kunnen we er vrij luchtig over doen. Naar vakantie in Toledo, of Philadelphia, of Nagasa ki. Even googelen, even streetview erop loslaten, en er staan ons wei nig verrassingen meer te wachten. Tenzij de verhuurder van het ap partement of vakantiehuis zijn schoonmakers al te opzichtig on derbetaalt en we geconfronteerd worden met harige en bevlekte er fenissen van onze voorgangers. Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Burgh-Haamstede Jos Broeke verzorgt lezing voor Vrou wen van Schouwen. Dorpshuis De Schutse, 14.00 uur Middelburg Lezing Canadese beeldend kunstenaar en architectonisch vormgever Mark Pim- lott in kader van manifestatie Facade 2012. De voertaal is Engels. Zeeuwse Bibliotheek, 19.30 uur. PODIUM Terneuzen Muzikale voorstelling van leerlingen muziekschool Martijn Kooiman, Herman Smies en Patrick Norro (cello, gitaar en piano). Toonbeeld, 19.00 uur Dat we elke willekeurige stad waar ook ter wereld zo op ons compu terscherm kunnen oproepen, dat is een betrekkelijk jong kunstje. Eeuwenlang moesten we het doen met de tekenkunst en precisie van VLISSINGEN - Twee foto's van Lex de Meester uit Vlissingen worden gerekend tot de mooiste podium kunstfoto's van de afgelopen hon derd jaar. Ze zijn geselecteerd voor de grootscheepse veiling Revival of Captured Scenes, op zondag 16 de cember in Arti et Amicitiae in Am sterdam. De kijkdagen zijn vanaf 12 december. Het idee is afkomstig van Helena Verhagen en Margreet Huizing. Zij riepen alle dans- en toneelgezel schappen in Nederland, het Maria Austria Institituut en het Theater Instituut Nederland op hun mooi ste foto's in te leveren. Uit de ruim duizend inzendingen kozen acteur Gijs Scholten van Aschat, fotograaf en schrijver Hans Aarsman en kunstcritica Anna Tilroe de mooi ste, spannendste en ontroerendste foto's. Van Lex de Meester, werkzaam voor onder meer de PZC, zijn twee foto's van het Zeeland Nazo merfestival gekozen: van de voor kaartenmakers, die ons in druk een beeld konden geven van dicht bij en veraf Omdat de Republiek der Zeven Verenigde Nederlan den, en dan vooral Amsterdam, in de 17e eeuw hét centrum van de stellingen Eindspel (2010) en Tro jaanse vrouwen (2010). De opbrengst van de veiling gaat naar het SEA Fonds, een fonds dat wereldhandel was, ontwikkelde zich daar een heuse kaartenindus- trie. De bedrijven van Janssonius en Bleau maakten naam. De fami lie Roggeveen in Middelburg was misschien minder bekend, maar was voor de Zeeuwse kamer van de Verenigde Oost-Indische Com pagnie van groot belang. In Amsterdam had Frederick de Wit (1630-1706) zich tegen het ein de van de 17e eeuw tot een gekend kaarten- en prentenhandelaar ont wikkeld. Vermogend ook, hij bezat maar liefst tien huizen, en hield zijn stand op met een rijtuig en een koetsier in vaste dienst. Hij leg de de hand op de koperplaten, die de basis van de atlassen van Bleau en Janssonius hadden gevormd, en verkreeg ook het recht van uit gave. In de loop van de jaren 1690 kon hij twee drukken van de Ste denatlas van de Lage Landen uitge ven. Het boekwerk bevatte 108 bla den met plattegronden, waarop 127 steden, forten, stadhuizen en kloosters werden afgebeeld. De ste den van de Republiek (nu Neder- wordt ingezet voor de publiciteit en marketing van de podiumkun sten. Het wordt beheerd door het Prins Bernhard Cultuurfonds. land), van de Spaanse Nederlan den (nu België) en enkele steden in Noord-Frankrijk. Landmeetkunde was handwerk. Een landmeter telde zijn stappen of liep met een meetketting door de stad. Voor bochten, kruisingen en zijwegen bracht hij zijn kom pas in stelling. Zijn bevindingen werden op koperplaten geëtst of gegraveerd. Kleurendruk was nog niet mogelijk, zodat de kaarten met de hand werden ingekleurd. Voor Zeeland werden de steden opgenomen, die stemrecht had den in de Zeeuwse Statenvergade ring. In hiërarchische volgorde: Middelburg, Zierikzee, Goes, Tho- len, Vlissingen, Veere, Amemui- den. En ook Fort Rammekens. Wereldwijd waren er na ruim drie eeuwen nog vijf De Wit-atlassen bewaard gebleven. Dankzij de facsi mile-uitgave van Uitgeverij Lan- noo en de Koninklijke Bibliotheek - 53,5 cm hoog, 35,5 cm breed - is de atlas nu terug onder de men sen. Tot 1 januari voor 99,- euro, daarna voor 119,- euro. ainnwinim in 10 THOLEN - De in Tholen opgegroei de componist, arrangeur, pianist en dirigent Martin Fondse neemt woensdag 28 november een Edison in ontvangst. Hij ontvangt de prestigieuze prijs, in de catego rie 'Jazz nationaal', voor zijn pro ject Testimoni, dat hij samen met trompettist Eric Vloeimans 8c Ma-'» tangi Quartet heeft uitgevoerd. Volgens de jury wordt de luiste raar 'meegesleept door de prachti ge composities van Martin Fond se'. Zij noemt Testimoni 'een pro ject waarin hedendaags gecompo neerde en geïmproviseerde mu ziek op een fascinerende manier zijn gecombineerd tot een boeien de muzikale ervaring'. Andere Edisonwinnaars dit jaar zijn onder anderen Christian Scott, Gregory Porter, Paul Simon, Bart Wirtz (publieksprijs) en Dee Dee Bridgewater (oeuvreprijs). niT^r"wnTin'r"i7-Tirri;i;rn'-r'i'ri?-;irri-7-riri-nn-ii;ii'!rrri^»ii n mi 1'NHIIN1 inMINmniiii Een van de twee uitverkoren foto's van Lex de Meester: scène uit de locatie voorstelling Trojaanse vrouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13