io I kabinet-Rutte II dinsdag 6 november 2012 Dossiers om wakker van te liggen De bewindslieden van het kabinet- Ru tte-Asscher zijn gisteren beëdigd. Ze moeten een loodzwaar regeerakkoord uitvoeren. Een overzicht van de dossiers die voor slapeloze nachten kunnen zorgen. door Frits Bloemendaal en Laurens Kok illustratie Birgitta Hermans EENHEID BEWAREN Mark Rutte WD, Algemene Zaken Het allerbelangrijkste voor Mark Rutte is dat hij zijn ploeg tot 2017 bij el kaar houdt. De coalitie is zeer gemotiveerd om de eindstreep te halen. Maar als er onderweg ongelukken gebeuren, bijvoorbeeld als de econo mie zwaar tegenzit, zal Rutte al zijn bindende krachten nodig hebben. In het vorige kabinet bleken die niet toereikend. Hoeveel 'comfort' hij ge- doogpartner Geert Wilders ook gaf, het was niet voldoende om hem bin nenboord te houden. HERVORMING WW Lodewijk Asscher PvdA, Sociale Zaken en Werkgelegenheid Lodewijk Asscher weet het zelf maar al te goed: door de hooggespannen verwachtingen kan hij alleen maar tegenvallen. Hij is ervoor verantwoor delijk dat de WW-duur wordt verkort, volgens FNV-voorzitter en partij genoot Ton Heerts een 'PvdA-onwaardig' voorstel. De sociale partners krijgen overigens de kans om alternatieven aan te dragen. Lukt dat, dan kan Asscher met de schrik vrijkomen. Of hij schuift dit heikele klusje op het bordje van zijn staatssecretaris Jetta Klijnsma. Die was immers al eens kwartiermaker bij de FNV. AMERIKA OF AFRIKA? Frans Timmermans PvdA, Buitenlandse Zaken In de internationale politiek zijn er twee stromingen: zij die zaken via de Verenigde Naties willen oplossen, en zij die vooral de lijn van de Ver enigde Staten volgen. PvdA'er Frans Timmermans vertegenwoordigt de eerste stroming. Hij heeft meer met Afrika en de Palestijnen dan met de VS of Israël, de grote vrienden van de WD. Als in het Midden-Oosten de vlam in de pan slaat, kan deze tegenstelling hoog oplaaien. Tenzij Ba- rack Obama president blijft in de VS, want met hem wil Timmermans wel vrienden zijn. GRENZEN SLUITEN IVO Opstelten WD, Veiligheid en Justitie De belangrijkste klus voor Ivo Opstelten is dat hij de komst van de natio nale politie netjes moet afronden. Alles is voorbereid, dus eigenlijk mag er niets meer fout gaan. Maar je weet nooit. Het echte hoofdpijndossier heeft hij naar zijn staatssecretaris Fred Teeven, ook WD, toegeschoven. Teeven mag proberen voor elkaar te krijgen wat Gerd Leers (CDA) in het vorige kabinet niet lukte: de grenzen verder sluiten voor migranten en asielzoekers die geen echte politieke vluchtelingen zijn. EUROCRISIS Jeroen Dijsselbloem PvdA, Financiën Nog zeker vijfjaar eurocrisis, zei bondskanselier Angela Merkel afgelo pen zaterdag op een partijbijeenkomst. Landbouweconoom Dijssel bloem moet dus maar hopen dat het kabinet de rit uitzit, wil hij het grootste probleem van deze tijd kunnen oplossen met zijn Europese col lega's. Zijn voorganger Jan Kees de Jager oogstte alom lof bij de zuinige noordelijke bondgenoten. De PvdA'er moet nu laten zien dat ook so ciaaldemocraten de hand op de knip kunnen houden. ZORGPREMIE EN AWBZ Edith Schippers WD, Volksgezondheid, Welzijn en Sport Als Edith Schippers 's nachts zwetend wakker wordt, roept ze: inko mensafhankelijke zorgpremie! Zij moet die verdedigen terwijl ze er zelf geen voorstander van is en er in het land een kleine opstand over is ont staan. Aan Schippers de opdracht om, samen met Lodewijk Asscher van Sociale Zaken en Frans Weekers van Financiën, iets te bedenken dat de protesten doet verstommen. Op haar departement ligt nóg een hoofd pijndossier: de versobering van de AWBZ, die ook zeer ingrijpende ge volgen heeft. Daar mag staatssecretaris Martin van Rijn (PvdA) zijn tan den in zetten. SPOORWEGEN Melanie Schultz WD, Infrastructuur en Milieu Als doorstartend minister van I8cM weet Melanie Schultz dat ze elk mo ment naar de Kamer kan worden geroepen vanwege gedoe op het spoor. Dat probleem ligt nu op het bordje van haar staatssecretaris Wil- ma Mansveld (PvdA). De trage hoge snelheidslijn, het nieuwe beveili gingssysteem voor spoorlijnen en het eeuwige gedonder tussen NS en Prorail. Een sluimerend drama is het conflict tussen Schiphol en Chips- hol, die op een miljardenclaim dreigt uit te draaien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10