gemeend klinken buitenland 19 49,50 cheap.nl dagactie Hongarije steeds meer geïsoleerd onder Orban 'Gevangen Syrische militairen geëxecuteerd' Is Marco Rubio de next president? 'Poolse moeder doodt vijf kinderen' Vergif ontdekt op stoffelijke resten Turkse president 44% van89— korting 3-daagse Kerstmarkt Actie Duisburg cheap.nl/dagactie| 0900-700 7004 zaterdag 3 november 2012 2000 het aantal Puertoricaanse kie zers verdubbeld. Het zijn er nu ruim 400.000. Ze hebben automa tisch het staatsburgerschap vanwe ge de status van hun eiland bin nen de VS. Hun stem kan nu door slaggevend worden. Grote aantal len Puertoricanen zweven nog, of weten niet of ze gaan stemmen. „Een kandidaat die hen komt toe spreken, mag on stage niet hakke len, of erger nog: van een papiertje zien voorlezen", vindt Frank Tor res. „Het moet vloeiend gaan en Opwinding afgelopen zomer: Mitt Romney polste rijzende ster Marco Rubio voor de baan van running ma te. De kersverse senator uit Florida is jong (41 jaar) en heeft een loop baan die doet denken aan die van Barack Obama. Hij heeft wel een paar hindernissen te nemen. Zijn Cubaanse wortels zijn binnen de la tino gemeenschap niet direct een pre. Cubanen zijn veel rechtser dan de gemiddelde hispanic. Groter ob stakel is dat de media er inmiddels achter zijn gekomen dat Rubio's ouders niet uit Cuba vluchtten van wege Castro in 1959, zoals Rubio graag vertelde. Pa en ma kwamen al in '56 naar de VS, toen de rechtse dictator Batista regeerde. Ze kwa- Rubio (R) met Mitt Romney. foto AP men om beter te verdienen. Geen schande, maar wel een andere waarheid. De reactie van Rubio: „Mijn ouders konden niet terug toen ze dat wilden, dat maakt hen tóch vluchtelingen." uit de mond van een Engelstalige vooral gemeend klinken. Dat is es sentieel voor Puertoricanen." Hoewel ze traditioneel voor Oba ma zijn, is bij de Puertoricanen nog wel veel te winnen voor hem, denkt MacManus „Ze vinden zijn gezondheidsplan prachtig, maar belangrijk is dat ze dat gevoel om zetten in een stem. Get them to vo te is het devies. Van de blanke kie zers in Florida brengt 85 procent zijn stem uit, bij Puertoricanen was dat in 2008 minder dan de helft. Als je weet dat Obama toen in Florida met maar 3 procent ver schil van John McCain won, dan weet je hoe belangrijk dit smalle stukje kiezerstaart is." De hispanics vormen nu 13,5 pro cent van het totaal. Degene die Flo rida wint, wint 29 kiesmannen. Dat is bijna een negende van wat nodig is om president te worden. Een onderwerp dat Obama niet al te uitgebreid heeft behandeld tij dens zijn bezoekjes is zijn belofte immigratiewetten zo te verande ren, dat met name jonge latino's veel meer de kans krijgen om in Florida te mogen blijven. De invoe ring van die wijziging blijft maar op zich wachten. Is Romney hier in het voordeel? Helemaal niet. De Spaanstaligen zijn niet vergeten hoe hard het Re publikeinse standpunt jegens im migranten zonder de goede papie ren was tijdens de voorverkiezin gen. De partij opperde zelfs het idee om in bedrijven razzia's te houden gericht tegen illegalen. Romney bezigde daarnaast ook even de term selfdeportation: dat il legalen ook uit zichzelf moesten vertrekken. Een latino zakenman in het dagblad Miami Herald: „Hoe houden we de fabrieken en de landbouw dan draaiende hier in Florida?" Veel hispanics in de staat zijn in middels staatsburger, maar ze kun nen sympathiseren met nieuwe groepen uit Zuid- en Midden- Amerika die nog geen goede sta tus hebben. Obama is hen wel te gemoet gekomen met speciale ver- blijfsregelingen, onder strikte voor waarden, voor jongeren. In een po ging verloren terrein goed te ma ken, heeft Romney nu gezegd dit niet te zullen verandReren. door onze correspondent Joost van Egmond boedapest - Vrijwel nergens in Eu ropa heeft de economische crisis zo huisgehouden als in Hongarije. Het land zit in een zware recessie, consumenten haken massaal af. In tussen stijgt de staatsschuld, wat het land in conflict brengt met zijn geldschieters. Hongarije, dat de hoogste staats schuld heeft van de nieuwe EU-lid- staten, moet in de komende maan den voor miljarden aan aflopende obligaties herfinancieren. Met loka le reserves op een dieptepunt, zo wel bij banken als consumenten, moet dat geld van buiten komen. Maar internationale partners staan op zijn zachtst gezegd niet in de rij om het land uit de brand te hel pen. De nationalistische premier Victor Orban geldt al sinds zijn aantreden als dwarsligger en doet weinig om die status kwijt te ra ken. Vanaf het moment dat Orban in 2010 met een spectaculaire ver kiezingszege een tweederde meer derheid in het parlement kreeg, heeft hij zich weinig aangetrokken van critici in binnen- en buiten land. Hongarije ligt overhoop met de Europese Commissie. Dat patroon zet zich door in de be grotingscrisis. Orban schopt graag naar zijn westerse financiers om thuis punten te scoren. Toen het Internationaal Monetair Fonds (IMF) aarzelde om zijn steunaan vragen goed te keuren, schrapte hij de instelling theatraal van zijn vriendenlijst op Facebook. 'Onder handelen' deed hij via paginagrote krantenadvertenties, waarin hij le zers beloofde om niet toe te geven aan het IMF. Het Fonds besloot even later om de besprekingen voorlopig te beëindigen. Ook gaf de regering 'Brussel' recht streeks de schuld van pijnlijke be zuinigingen deze herfst. „We wor den gechanteerd", zei Orbans woordvoerder. De EU eist dat Hon garije zijn begrotingstekort onder de drie procent krijgt voor het sub sidies uitkeert. Vriend en vijand zijn het erover eens dat de premier een moeilijke erfenis kreeg van de vorige rege ring en een aantal van zijn maatre gelen worden toegejuicht. Maar door zijn starre houding raakt Or ban steeds verder geïsoleerd. Zonder vrienden moet Hongarije zich in steeds gekkere bochten wringen om geld te vinden. Het nieuwste plan is om buitenlandse investeerders die meer dan een kwart miljoen dollar aan Hongaar se obligaties kopen het staatsbur gerschap cadeau te doen. Dat kan vooral voor geldschieters uit China interessant zijn, denkt Boedapest. Met een Hongaars paspoort kun je vrij reizen door de hele Europese Unie. Of dit soort stunts Hongarije in staat zal stellen om het zonder EU en IMF te stellen, valt te betwijfe len. Woensdag komt de Europese Commissie met een rapport over het Hongaarse begrotingstekort. Als ze Boedapest te licht bevindt, kan ze aanbevelen om opnieuw voor miljarden aan EU-subsidies te bevriezen. Dan heeft Orban echt een probleem. Warschau - Een 41-jarige Poolse vrouw is gearresteerd omdat ze vijf van haar pasgeboren kinderen zou hebben gedood. Dat hebben Poolse media vrijdag gemeld. De li chamen van vier baby's zijn gevonr den in en bij haar woning in een dorp in het zuidoosten van Polen. De vrouw zou hebben verborgen dat ze zwanger was. De politie on derzoekt nog wat er met een zesde kindje is gebeurd. De lijkjes zijn ge vonden in een stal en op de zolder en in de kelder van het huis. Ze woonde daar met haar partner en twee kinderen van 7 en 10 jaar. Uit een eerder huwelijk had ze nog twee, inmiddels volwassen kinde ren. De vrouw zou een alcoholpro bleem hebben gehad. istanbul - Op de stoffelijke resten van de Turkse president Turgut Özal, die in 1993 officieel aan een hartaanval overleed, zijn sporen van gif gevonden. Het Turkse dag blad Bugün claimt dat op basis van de eerste resultaten van het auto psierapport, dat de krant in han den heeft Het zou gaan om het 'rat- tengif strychnine. Destijds werd er al gespeculeerd over moord en raakten bloedmonsters kwijt voor dat ze konden worden onderzocht. Ook Özals vrouw en zoon zeiden dat de president geen natuurlijke dood stierf. De president was begin jaren '90 in onderhandeling met Abdullah Öcalan, voorman van de gewapen de Koerdische groep de PKK, over een politieke oplossing voor de Koerdische kwestie: De kwestie was omstreden, omdat in die tijd ook het geweld tussen het Turkse leger en de PKK toenam. beiroet - Rebellen in Syrië hebben door hen gevangengenomen Syri sche militairen geëxecuteerd. Dit zeggen Amnesty International en het Syrische Observatorium voor de Mensenrechten. De executies zijn uitgevoerd in de buurt van het noordelijke stadje Saraqeb, waar opstandelingen don derdag drie militaire controlepos ten aanvielen. Op een amateurvideo is te zien dat rebellen gevangengenomen mi litairen van het Syrische regerings leger, onder wie gewonden, slaan en schoppen en vervolgens dood schieten. Volgens het Observatorium zijn zo'n twintig soldaten geëxecuteerd bij de controlepost Hmeisho. Hoofd van het Observatorium Ra- mi Abdül-Rahman zei zich af te vragen hoe de rebellen rechten kunnen opeisen die ze zelf niet res pecteren. Amnesty noemt de vide obeelden 'schokkend' en zegt dat deze mogelijk bewijs zijn van een oorlogsmisdaad. Een woordvoerder van de Hoge Commissaris voor de Mensenrech ten van de Verenigde Naties zei dat de video momenteel wordt on derzocht. „De aantijging is dat de ze militairen niet langer deel uit maakten van de strijd. Daarom lijkt het er op dit moment dan ook op dat dit een oorlogsmisdaad is. Weer een", aldus woordvoerder Rupert Colville. „De mensen die deze misdaden begaan moeten niet denken dat ze hun verant woordelijkheid kunnen ontlopen, want er is een heleboel bewijs, zo als wellicht deze video." Ausama Monajed, een lid van de oppositionele Syrische Nationale Raad, riep op tot een onderzoek naar de vermeende executies. per/toplocatie één superactie! I per persoon, per arrangement 2 overnachtingen incl. ontbijt Gratis Wi-Fi op kamer Gratis gebruik fitness sauna In hartje binnenstad gelegen Grand City Hotel Duisburger Hof •Prijs o.b.v. 2-persoonskamer. Excl. res.kosten £15 per boeking. Voorwaarden zie website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9