Voor Puertoricaan 8 -AA Winnaar Prins Clausprijs wacht op jongere generatie in 'maffioos' Kenia Nu met kortingen tot wel 80%! j zaterdag 3 november 2012 Wie de rijke buit van 29 kiesmannen van swingstate Florida wil winnen, kan niet om de hispanics heen Een gebrekkig 'Hola, como estais?' roepen in Florida is geen goed idee voor wie pre sident van Amerika wil wor den of blijven. Zo makkelijk win je latino's hier niet. door John Jas Florida na Wil je een zwevende latino kiezer voor je winnen? Dan moet je een persoonlijke touch hebben, een warme spreuk bijvoorbeeld. Zonder gaat écht niet." Frank Torres is Puertoricaan en Re publikein. Hij adviseert normaal gesproken lokale kandidaten in Florida, maar heeft nu een fullti me job als politiek commentator op tv-stations in de staat. De voor man van zijn eigen partij zou het veel beter kunnen doen, vindt Tor res. „Mitt Romney heeft een failu re to connect. Hij weet niet goed bij latino's over te komen. Het is niet voor niks dat hij in Florida veel werk laat opknappen door zijn se condanten, de populaire Jeb Bush en Marco Rubio. Die spreken vloeiend Spaans." Het zakelijke imago van Romney is volgens Torres bij veel blanke Amerikanen een voordeel. Maar bij hispanics, de Spaanstaligen, is het vaak weer een nadeel. En in een belangrijke swingstate als Flori da helemaal. „Obama is bij our people duidelijk in het voordeel. Hij praat makkelijk over kinderen, over zichzelf", zegt Torres. Florida kent grote groepen lati no's: Colombianen, Venezolanen, Mexicanen. Ze worden steeds be- Kiezers in Florida die je hispanic (van Spaanstalige origine) kunt noe men, vormen 13,5 procent van het electoraat (de staat telt ruim 11 miljoen kiezers). Volgens recente peilingen zijn deze latino's het aantal zwarte kiezers gepasseerd. Net als anderen, moeten de hispa nics zich van tevoren laten registre ren om te mogen stemmen. Ze ge ven daarbij aan of ze Republikein, Democraat of neutraal zijn. S Wat ze vervolgens gaan stemmen maakt niet uit, dit is slechts om in voorverkiezingen bij een van de partijen te mogen meestemmen. Beide grote partijen proberen po tentiële latino-kiezers zover te krij gen dat ze zich laten registreren. Vier jaar geleden waren de cijfers nog redelijk in balans. Nu hebben de Democraten een rui me voorsprong genomen (592.000 geregistreerde kiezers om 463.000). C Geschat wordt dat Florida rond de 850.000 illegalen kent, de overgro te meerderheid uit Spaanstalige landen uit de regio. Campagne voeren in de zuidelijke staat is voor beide partijen duurder dan in andere staten. Van de mees te tv- of radiospotjes worden twee versies gemaakt en uitgezonden: één in het Engels, één in het Spaans. langrijker, hoewel ze vaak (nog) niet kunnen stemmen. Dat ligt an ders bij de 1,2 miljoen Cubanen en hun afstammelingen, in het zui den van de staat. Die kunnen wél stemmen. Hun in vloed is groot en ze zijn een solide basis voor de Republikeinse partij. „Eigenlijk ken ik maar één andere vrouw in mijn grote latino vrien denkring believe it or not die bij de laatste verkiezingen net als ik op Obama stemde", vertelt Aliette Ca- rolan, dochter van Cubaanse vluch- Op een campagnebijeenkomst van de Republikeinen in Florida maakt deze kiezer zich met de Puertori- caanse vlag kenbaar. telingen, in downtown Miami. „Van mijn familie doet sowieso niemand dat Ze zijn nog steeds kwaad op Kennedy en de Demo craten vanwege de mislukte inva sie van Cuba in 1961", zegt de 35-ja- rige advocate uit Miami half la chend. Carolans ouders verlieten hun eiland vanwege het linkse regi me in Havana. Aliette is het beu dat Obama door rechts alsmaar door het slijk wordt gehaald. „Cubaanse Amerikanen in Florida zijn heel gevoelig voor associaties met de term socialista. Vanwege hun voorgeschiedenis met Fidel Castro. Obama wordt hier in Florida in eindeloze nega tieve tv-spotjes gebrandmerkt, al leen maar omdat hij een vorm van gezondheidszorg heeft opgezet voor arme mensen. Dat is een be wuste tactiek. En het werkt." Positiever over de kansen van de president is Susan MacManus. „Jonge Cubanen zien Obama wel degelijk als een optie", zegt de pro fessor bestuurlijke en buitenlandse zaken aan de University of South Florida. „Ze vinden hem nog steeds sympathiek. Het gaat er hen nu om, dat ze zijn voornemens ge loven om de handelsbetrekkingen met Latijns-Amerika aan te halen. Dat levert jonge Cubanen in Flori da concreet meer werk op." Ondanks de grote aantallen Cuba nen, ligt het spannendste strijd- veld van Florida, misschien wel van heel Amerika, in het hart van de staat. Tussen steden als Kissim- mee, Orlando en Tampa is sinds WDMirm Vakantieparken in Nederland en Duitsland \;j y 4-8 persoons accommodaties Keuze uit 4 parken Y\oienbo0/}} VAKANTIEPARKEN 4-6 persoons accommodaties Keuze uit 5 parken jMHaaBBgagnuwm m/ii mm Roompot Cochem Cochem Indoor speelparadijs en minibowling Overdekt zwembad met kinderbad Prachtig gelegen nabij de Moezel U verblijft in een 8 pers. vakantievilla f SI j SL-J Hogenboom Berkenhorst Kootwijk I Subtropisch zwemparadijs Sauna en Turks stoombad Gelegen in de Veluwse bossen U verblijft in een 4 pers. bungalow fellE we e ke n d co m p a ny 0900 9335 (25 cpm) ma-Vt 09.00 21 00 uu: j Zh/Zo 10.00 - 15 00 door Frans van den Houdt NAIROBI - Kenianen zijn goede pre tenders, poseurs, zegt Prins Claus Prijswinnaar Boniface Mwangi (29). „Ze doen net alsof alles koek en ei is in het land. Dat de won den van het verkiezingsgeweld van 2008 zijn geheeld. Maar dat is nep. Het tribalisme is veel erger dan vijfjaar geleden. Mensen zijn bang voor de boeven die zich poli tici noemen, die zich overschreeu wen, burgers intimideren en beste len en dit land naar de verdoeme nis helpen." Mwangi is een zeer uitgesproken, veelzijdig activist; hem fotograaf noemen doet hem tekort, vindt de laureaat. Ter illustratie toont hij een filmpje op zijn laptop. We zien Mwangi als één van de kun stenaars die 's nachts muren in de stad met politiek getinte graffiti volspuiten, als een activist die de monstraties aanvoert tegen 's lands parlementariërs en als foto graaf van het bloedige geweld dat begin 2008 uitbrak na gerommel met de uitslag van de presidents verkiezingen. Die laatste ervaring bezorgde hem een post trauma tisch stress syndroom. „Ik word nog steeds geplaagd door nacht merries. Eet nooit meer rood vlees. Als je mensen met machetes in stukken gehakt hebt zien wor den, is de lust voorgoed vergaan." De enige keer dat hij echt bang was, was toen hij in een sloppen wijk werd aangesproken bij zijn achternaam, die zijn etnische af komst verraadt. „Ik werd omringd door mensen van andere stam men met kapmessen." Zijn nieuwste project is een onli- ne-krant, waarin hij 'spectaculaire' onthullingen zal doen over het pri- véleven van de vele kandidaten die volgend jaar maart een gooi doen naar het presidentschap. „Ik laat kiezers zien hoe ze werkelijk zijn. Dat wat ze pretenderen op bijeen komsten absoluut niets te maken heeft met hun echte leven." Tribale krijgsheren, een maffia van zo'n duizend mensen, noemt Mwangi de kliek die het land plun dert. Hij denkt dat het nog zeker vijfjaar duurt voordat er een jonge generatie politici is die voor posi tieve veranderingen kan zorgen. Op 12 december krijgt Mwangi in Am sterdam zijn prijs van 100.000 euro uit gereikt door prins Constantijn, voor 'zijn provocatie foto's die sociaal on recht aan de kaak stellen en de dialoog die hij aangaat via culturele middelen'. zie onze website:buitenland Al Jazeera maakte onlangs een portret van Mwangi en Kenia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8