Altijd dicht bij de sporters TERUGGESPOELD The Shawshank redemption :<s media@wegener.nl 2; media KI 024-3650570 Zaterdag 3 november 2012 Zappsport bestaat tien jaar en viert dat met twee marathonuitzendingen, waarin een heie reeks hoogtepunten uit die periode de revue passeert. Het zijn verhalen die bij de presentatoren Ron Boszhard en Vivienne van den Assem in het geheugen zijn gegrift, door Nico Postma De tijd vliegt. Ron Boszhard, in 2005 opvolger van Barbara Barend als presentator van Zappsport, moest naar eigen zeggen zelf zijn redactie tip pen om te voorkomen dat de tiende verjaardag van het programma onge merkt voorbij zou gaan. Hij laat zich dit weekeinde verrassen met het resultaat: twee keer honderd minuten Zappsport. Een hele generatie groeide op met het sport programma. Boszhards eigen kinderen Naomi en Niels zijn het wekelijkse sportma- gazine al ontgroeid. Wijzend op een oranje sporttasje van Zappsport: „Op zijn 10de vond Niels het nog geweldig met zon tasje van het werk van zijn vader naar gymles te gaan, maar op zijn 14e was dat niet meer stoer en vroeg hij of hij alsjeblieft een gewo ne sporttas mocht." In het tasje zit een zweethandje. Boszhard weet genoeg anekdotes over het hebbeding: „Sporters vinden het leuk mee te werken aan onze reportages. Neem Arjen Robben in onze rubriek 'Doet ie het of doet ie het niet', tijdens het WK in Duitsland. Ik beloof de hem een zweethandje van Zappsport, mits hij tijdens de wedstrijd zijn oranje voetbalschoenen zou dragen. En... hij speel de die avond op oranje kicksen. De hele we reldpers stond hem na afloop op te wach ten, maar hij ging éérst naar Zappsport om zijn zweethandje op te halen. Mooi hè?" Volgens Vivienne van den Assem, sinds 2010 medepresentatrice, is het aan de repu tatie van Zappsport te danken dat de makers tijdens grote evenementen zo dicht bij de sporters kunnen komen. Het opent deuren die voor anderen gesloten blijven. Zo zijn er beelden van Boszhard die tijdens een groot voetbaltoernooi in het spelershotel de oran je onderbroek van Rafael van der Vaart weet te stelen voor een jonge fan. Boszhard: „We glipten binnen via de achterdeur van het hotel. Gevaarlijk natuurlijk, want we ver speelden hiermee bijna onze accreditatie." Veel idolen hielpen kinderen met een sport- probleem. Sommige topsporters van nu maakten als kind hun opwachting in Zappsport. Michaëlla Krajicek werd als 13-ja- rige geïnterviewd over haar toekomst, ne gen jaar later helpt zij een tennistalent een stap verder. Jeffrey Herlings werd een paar weken geleden wereldkampioen motorcross en zat als klein jongetje al in Zappsport. Boszhard stelt de sporters vaak vragen die kinderen voor hem bedenken. „Heb je wei eens heimwee? Moet je als voetballer na de wedstrijd ook douchen als je alleen reserve was? Hoe laat ga je naar bed? Lees je je kin deren voor? Sporters zijn toegankelijk voor Zappsport, we komen niet met een verbor gen agenda of kritische vragen. We zijn daar om heel erg geliefd, vaak hebben ze zelf ook kinderen die graag kijken en hun vader aan moedigen: 'Je bent toch wel in Zappsportl'" Dankzij de goede reputatie van Zappsport gaan voor de presentatoren Ron Boszhard en Vivienne van den Assem deuren open die voor anderen gesloten blijven. foto CPD Boszhard bewaart nare herinneringen aan de blessures die hij tijdens opnamen opliep. „Ik brak mijn hand bij het snowboarden, werd doodziek bij de beklimming van de Cauberg en bij het worstelen met Bert Kops heb ik alle hoeken van de ring gezien." De wekelijkse battle tussen jongens en meis jes is veiliger voor de presentatoren, omdat ze slechts coach zijn. Van den Assem: „Wel jammer, want Ron zou er vol voor gaan en loopt dan risico." Met een knipoog: „Als ik zelf mee mag doen met de battle, zouden de meiden vaker winnen. Ja, ik schat me sportief gezien wat hoger in dan-Ron." Tien jaar Zappsport. Vandaag (zaterdag) en morgen op Nederland 3 om 12.00 uur. Re guliere uitzendingen: iedere zaterdag 08.55 uur en iedere zondag 08.40 uur. iw Reageren? media@wegener.nl In de serie Teruggespoeld staat wekelijks de spot gericht op een filmklassieker die op veel mensen een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. Mannen schijnen tegenwoordig te mogen huilen. Komt goed uit; tijdens de slotscène van 'The Shawshank redemption' houd ik het zelden droog. Hoewel de scè ne, zeker voor Hollywood-begrippen, bui tengewoon terughoudend is gefilmd, is de hereniging van de vrienden Andy en Red het emotionele hoogtepunt van de film. Twee mannen, vrienden geworden onder de meest erbarmelijke omstandigheden, zijn eindelijk weer samen. In vrijheid. Een zame opsluiting, mishandeling door mede gevangenen, vernederingen door bewaar door Stefan Dölcken ders en duivelse pesterijen van de psycho pathische directeur: ze doorstonden alles. Zónder hun waardigheid als mens te verlie zen en zónder alle hoop op een beter leven buiten Shawshank Prison kwijt te raken. De film uit 1994 kun je omschrijven als mo dern sprookje. Andy Dufresne (glansrol Tim Robbins) wordt - naar later blijkt - on schuldig veroordeeld voor de moord op zijn vrouw en haar minnaar. De bankier verruilt een villa in de suburbs voor een cel in de beruchte Shawshank-gevangenis. Hier overkomt hem zo'n beetje alles wat doorgaans geassocieerd wordt met de gru welen van een Amerikaanse gevangenis. Twee dingen houden Andy overeind: zijn vrijheidsdrang en de vriendschap met me degevangene Ellis 'Red' Redding, weerga loos gespeeld door Morgan Freeman, die ook de verteller van het verhaal is. De vrienden slijten tientallen jaren in de ge vangenis. Reds verzoeken om vervroegde Tim Robbins (links) en Morgan Freeman schit teren in The Shawshank redemption. vrijlating worden steeds afgewezen en als de enige getuige die Andy's onschuld kan bewijzen in opdracht van de bajesdirecteur wordt vermoord, lijkt de situatie hopeloos. Maar zoals in veel sprookjes, gaat het heel anders. Onvergetelijk is de gezichtsuitdruk king van de directeur als hij ziet dat Andy is ontsnapt. Twintig jaar lang groef hij met een piepklein geologenhamertje een tun nel naar de vrijheid. Enige tijd later komt ook Red vrij. Ze bouwen samen een nieuw leven op in Mexico, ver van Shawshank. Vriendschap en vrijheid zijn de thema's in de film, die ook laat zien dat vrijheid niet alleen buiten de bajesmuren bestaat. Onver getelijk is de scène waarin Andy gedaan krijgt dat zijn vrienden een biertje mogen drinken. Even zijn ze vrij en vergeten ze de ellende. Maar er is ook een keerzijde, zoals het verhaal van Brooks. Deze 'veteraan' van Shawshank zat zo lang gevangen, dat hij het leven buiten niet aankan. Eenzaam en gedesoriënteerd brengt hij na zijn vrijla ting zijn dagen door als inpalchulp in een supermarkt. Bang voor alles en iedereen. Uiteindelijk verhangt Brooks zich. liever dood dan vrij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 79