15 reizen Ur Voor een heftige diarree moet ik mijn slaapzak uit reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 3 november 2012 naar de top brood met honing en een kaas omelet gaat maar moeilijk naar binnen op dit uitzonderlijk vroege tijdstip. Om 05.00 uur beginnen wij aan onze tocht omhoog. We zijn be paald niet de eersten deze och tend. Een optocht van lichtjes gaat zigzag de berg op. Als het lang zaam dag wordt, kun je de sneeuw toppen, die we eerder alleen in stil le bewondering hoog boven ons zagen, nu recht aankijken. De hoogte begint langzaam te wennen, ondanks dat de lucht druk hier nog maar iets meer dan de helft is van die op zeeniveau. Dat betekent dat het is alsof je klimt op één long. Na een uur houden we pauze bij de eerste theeshop. Het is rustig, dus we kunnen binnenzitten. Cathelijne, die de tocht een paar jaar geleden al eens heeft gedaan, weet dat de pas steeds opnieuw verstopt zit achter de volgende be klimming. Na de zoveelste klim, zijn daar ineens de vlaggetjes. Vol gens het bord staan we hier op 5.416 meter boven zeeniveau. Het is druk op de top. En iedereen wil op de foto bij het bord dat de wandelaars feliciteert met hun prestatie. We vieren het bereiken van het hoogste punt van onze reis opnieuw met thee. Het is windstil onder een strakblauwe lucht. We hebben mazzel, je kunt hier in deze tijd van het jaar ook in een gierende sneeuwstorm staan bij een gevoelstemperatuur van min 40. De inspanningen van de voorbije uren en dagen zijn snel vergeten. Nog maar een kleine 2.000 meter dalen en dan zitten we vanavond voor het eerst in meer dan een week weer aan het koude bier. Het najaar en de lente zijn hoogseizoen voor trektochten door Nepal. De zomer is te nat en in de winter is het hoog in de bergen te koud. De trektocht door het Annapurna-gebergte wordt in Nederland onder meer aangeboden door SNP en door HT Wandelreizen. Die laatste organisatie heeft met afstand het grootste aanbod aan trektochten in het Himalaya-gebergte. Op de website www.htwandelreizen.nl is veel informatie te vinden over Nepal, maar ook over een onderwerp als hoogteziekte. In het trekkingseizoen vliegt Arkefly wekelijks direct van Schiphol naar Kathmandu: www.arkefly.com, •V;~ Reageren? --- redactie.reizen@wegener.nl Grote foto: De route naar de top van de Annapurna kan vooral in het warme seizoen druk zijn. Kleine foto's: Het Tilichomeer is een van de hoogstgelegen meren ter wereld; transport in de bergen gebeurt onder meer met paarden. foto's Ruud Sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 71