reizen 4 m Sandy (D mM De Nepalese ochtend komt vroeg en is koud. Niet vreemd op een hoogte vergelijkbaar met de top van de Mont Blanc. Ruud Sep durfde de uitdaging aan en maakte de klassieke trektocht door het Annapurna-gebergte. Zaterdag 3 november 2012 reizen@wegener.nl 024-3650360 Het begin, vorige week donderdag. Hotel Avalon in New York. Met een flesje Rolling Rock-bier in de hand kijk ik ontspannen naar het laatste nieuws. Op z'n Amerikaans. Dat wil zeggen: geen aandacht voor de wereld, alleen zaken die het 'homeland' betreffen, krijgen een plaatsje. Moord en doodslag voorop. Aan het einde van het bulletin gaat een mevrouw spreken over het weer. Alles lijkt rustig, maar er komt iets spectaculairs aan. Het heet Sandy en het is een orkaan, belooft ze. Over de route van de storm is nog onzekerheid, net als over de uiteindelijke kracht bij het aan land komen. Maar geheel volgens Ameri kaans gebruik worden de superlatieven niet geschuwd. De orkaan is een superstorm, alles op zijn pad zal vernietigd worden, er gaan vele doden vallen. Bij deze mededelingen moet de dame haar gezicht in een serieuze plooi proberen te houden, maar de oplettende kijker ontdekt de twinke ling in haar ogen. Er nadert een ramp, hoera! De volgende ochtend is de ellende mediabreed opgepakt. In het nieuws gaat het over niets anders. Sandy komt er aan. De ene na de andere deskundige laat van zich horen. Begin maar vast met de voorbereidingen. Hamsteren, aggregaat checken, diesel kopen, ramen dichttimmeren. Ieder een beweert om het hardst dat er geen paniek mag ontstaan, maar elke verslaggever doet zijn uiterste best die wel te veroorzaken. De orkaan wordt liefko zend 'Frankenstorm' genoemd. Gretig volgt men de nadering. Overigens is het in Manhattan wind stil en aangenaam warm. De zaterdag begint met apocalyptische beschouwin gen over de aanstaande ellende. Alle items op het journaal gaan over mensen die zich voorbereiden op de ramp. Een man die de ramen dichtspijkert van zijn strandhuis, buurtbewoners die zandzak ken vullen om hun huizen te beschermen, stoere kerels die waterpompen in gereedheid brengen. Ver standige mensen, op het ergste voorbereid. Waar om ook niet? Het enige onhandige is dat juist deze beelden de wereld overgaan. Ze komen ook bij mijn thuisfront in Nederland terecht Niemand krijgt geruststellende opnamen te zien van mij in T-shirt op een terras, met een grote ceasar salad voor de neus. Of zorgeloos genietend in het herfstzonnetje, onder het roodbruine gebladerte van Central Park. De eerste sms'jes komen zaterdagavond. Of het wel goed gaat, wil men weten. De volgende dag zal ik namelijk terug vliegen naar Amsterdam, maar mag dat wel van Sandy? Zondagochtend om 10.00.uur verschijnt burgemeester Bloomberg als Dokter Doom op de uitkijk. New York zal die avond om 19.00 uur worden platgelegd. Geen openbaar vervoer, tunnels dicht, niemand erin of eruit Voor de zekerheid kijk ik nu toch maar eens op een paar websites. Mijn vlucht van die middag staat nog 'op tijd', maar die van de volgende dag is al gecanceld. Ook op straat is de naderende storm nu het gesprek van de dag. Het hotel personeel heeft spullen van huis meegenomen om een ge dwongen verblijf in het afgesloten Manhattan mogelijk te maken. Er zijn stormshelters geopend, op straat verschijnen lichtborden waarop aanwijzingen staan over hoe te hande len in noodgevallen. Mijn taxi naar het vliegveld is extra vroeg. We rijden de route in recordtijd, er is niemand op de weg. De lucht is grijs, geen spatje regen. We naderen de Midtowntunnel. Op het reclamebord voor een klein kerkje zie ik een bemoedigende mededeling. Een prachtige zin, zo als die alleen door een Amerikaan kan worden bedacht. Life isn't waiting for the storm to pass, but learn how to dance in the rain: leven is niet wachten op een storm die voorbijgaat, maar leren hoe je danst in de regen. Tja. Om 7 uur stijgen we op. De volgende dag lig ik in mijn Am sterdamse bed en zie op CNN hoe Sandy New York geselt. Verbijsterd volg ik de ramp, waarvan de epische proporties niet te ontkennen lijken. Midden in de nacht bel ik een ken nis die aan de upper west side woont. Ook hij zit geschokt tv te kijken. Net was hij nog even op straat. Niets aan de hand. Beetje wind, dat was alles. Geen idee wat zich twintig stra ten verderop afspeelt. Of je nu 600 meter of 6.000 kilome ter van de ramp bent verwijderd, het maakt blijkbaar niet uit. Wat op televisie verschijnt, is de werkelijkheid. Eindredactie: Johan Bosveld redactie.reizen@wegener.nl Vormgeving: Gemma Kessels Advertentieverkoop: Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl Op karakter TIBET *4 ANNAPURNA GEBERGTE NEPAL Manang Kathmandu Tien tips voordat je de bergen ingaat 1.Zorg datje fit bent. Begin op tijd met trainen. 2. Loop je nieuwe bergschoenen op tijd in. 3. Pak je rugzak in en halveer dan de inhoud. Hoe lichter hoe beter. 4. Bereid je voor op de gewoonten van de locals. 5. Drink zeker 3 tot 4 liter per dag. Je droogt snel uit. 6. Gebruik zonnebrand met tenminste factor 30. 7. Kleed in laagjes. Weer in de bergen wisselt snel. 8. Neem foto's, maar laat niets achter. Ruim je rotzooi dus op. 9. Voorkom hoogteziekte. Negeer de symptonen niet. Misselijk? Daal af. 10. Neem de tijd om de mooiste plek op aarde te bewonderen. Met dank aan Sarah Allard. Tien dagen geleden zijn we gaan lopen vanuit Bulbule. Daar beginnen in het hoogseizoen dage lijks zo'n driehonderd mensen aan de Annapurna Trail. De eerste dagen is het tropisch warm. Het is dan wel oktober, maar in de dalen is de tempera tuur hoog. We lopen tussen rijst velden, door een landschap dat herinneringen oproept aan Viet nam-films. Slapen en eten gebeurt in eenvou dige lodges. Op die manier hoeft er veel minder te worden meege sleept. Wij hebben per twee deel nemers één drager. Bij een kam- peergroep die we onderweg tegen komen, lopen voor iedere deelne mer drie sherpa's mee. De relatieve luxe van de lodges heeft ook zijn keerzijde. Daar kom ik achter, wanneer ik na een week lopen wakker word in het provin ciehoofdstadje Manang. Ik zit hele maal onder de bultjes. Beestjes, een allergische reactie, een enge ziekte? Gelukkig heeft Manang de enige dokterspost in de wijde om geving. Het gaat om een Ameri- - kaans project, bemand door vrij willige bush doctors. Samen met reisleider Michiel en de arts in ons gezelschap Gemma, ga ik ernaar toe. De artsen hebben vannacht een spoedgeval gehad. Een Nepale se drager met ernstige hoogteziek te. In de kleine spreekkamer ligt de patiënt aan de zuurstof. Ik blijk aangevallen te zijn door bed bugs, bedwantsen. Met een zalfje, een pilletje en een nieuwe slaapzak, die hier in Manang gelukkig te koop is, kan ik rustig verder. Met het vorderen van de tocht neemt ook de hoogte toe. Als je de rest van het jaar niet bepaald spor tief bent, kom je onvermijdelijk de man met de hamer tegen. Op de tocht naar het Tilicho-meer slaat hij bij menigeen keihard toe. We lopen naar een van de hoogstgele gen meren ter wereld, op bijna 5.000 meter. De lucht is hier al zo ijl, dat het al snel misgaat. Binnen de kortste keren ben ik buiten adem. In de laagste versnelling sjok ik door en helemaal kapot kom ik bij het meer aan. Het is ijzig koud en ondanks het verpletterende uit zicht op de gletsjer die zich voor onze ogen in het meer stort, neem ik nauwelijks de tijd voor een foto. Binnen in de hut is thee en soep en kun je snoep kopen. Even uit blazen, opwarmen en weer verder. Heel veel later, aan het eind van de middag, duik ik in de lodge met een mijn nieuwe slaapzak in. Al leen nog even eruit voor het avondeten. Klokje rondslapen, de volgende ochtend er weer tegen aan. De nacht voor de grote oversteek is een onrustige. Een plotseling op stekende, heftige diarree maakt dat ik een paar keer mijn slaapzak uit moet, naar de wc buiten. Met een paar pilletjes Imodium weet ik mijn darmen weer in het gareel te krijgen. Het dagelijkse inpakken wordt in middels routine. Zeker op een mo ment als dit, wanneer je midden in de nacht al naast je slaapmat staat, komt die handigheid goed van pas. Het ontbijt met Tibetaans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 70