ii spectrum gooide Romney het roer om Zaterdag 3 november 2012 Barbier Zariff (foto links) knipt het haar van Obama al twintig jaar. Zijn collega Leon de Magistris knipt het haar van Romney al een kwart eeuw. foto's Hanneke Keultjes zei hij toen hij zijn kandidatuur aan kondigde. De naam Roseland is schijn: hier is niets rooskleurig. Dat blijkt wel uit een bijeenkomst van buurtbewoners. De ene heeft het over de bendeoorlog die voor haar deur wordt uitgevoch ten, de ander over zijn zwager die op klaarlichte dag is doodgeschoten, toen hij zijn dochter van school haalde. De huidige directeur van het buurtwerk, Gwen Rice, vecht om het beeld te ver anderen. Het gaat lastig, want de subsi dies raken op. Bovendien is het in Roseland niet beter dan in de jaren toen Obama er werkte. „Veel mensen doen net alsof hij hier wonderen heeft verricht. Dat is helaas niet zo." Roseland werd in 1840 gesticht door Nederlandse gereformeerden, maar daarvan lijkt Joe Huizinga (34) de eni ge nazaat. De dominee stamt af van die eerste pioniers. „Chicago is de meest gesegregeerde stad van Ameri ka. Er wonen misschien nog maar vier of vijf blanken in Roseland." Toen de blanke Huizinga hier kwam werken, haalden ouders hun kinderen van straat. „De enige blanken die zij kenden, waren pedofielen die blanke wijken uit waren gejaagd." White flight, het vertrek van blanken naar de voorsteden, stortte Roseland in diepe ellende. Armoede, werkloos heid, bendes en de opkomst van crack zorgden voor een neerwaartse spiraal. Obama zag het gebeuren en wilde al les doen om het beter te maken, zo schreef hij in 1985 aan een vriend. Hij merkte dat de praktijk weerbarstiger was. Huizinga loopt daar ook tegen aan. „De echtgenoot van de vrouw met wie ik net de kerk binnenkwam, is zondag doodgeschoten. Als zij over een paar dagen weer naar de kerk kan komen, wie ben ik dan om te zeggen dat ik het niet meer aan kan?" Obama heeft als president veel gedaan om armoede te bestrijden, maar in Roseland merkten ze er weinig van. Desondanks zijn ze trots op Obama. „Hij kent de wijk en begrijpt hoe het is om aan de onderkant van de samen leving te leven." In de armoedige wo ningen hangt vaak het portret van de president aan de muur. Bijzonder, zegt Huizinga. „Dat deden ze bij geen enkele andere president." Kennedy, de kroonprins van de staat. Die race verloor hij, maar in 2002 werd hij wel gekozen als gouverneur. De Romney van toen was een andere dan de Romney van nu zegt biograaf Helman: „Hij was gematigd, een gou verneur van het volk. Anders had hij hier nooit kunnen winnen." Maar toen Romney voor het eerst besloot een gooi te doen naar het president schap in 2008, nam hij afstand van al les wat hij in Boston had gedaan. „Hij zag dat John McCain en Rudy Giulia ni een middenkoers voeren", zegt Hel man. In die 'herberg' was voor hem geen plek meer, dus paste hij zich als een zakenman aan de 'markt' aan en maakte een ruk naar rechts. Helman: „Van een gouverneur die flyers uit deelde waarin hij de homogemeen schap een fijne Gay Pride wenste, werd hij een kandidaat die schande sprak over het feit dat sommige ho mo's een kinderwens hebben. Daar zijn heel wat mensen hier nog steeds goed pissig over." Waar voor andere presidentskandida ten hun thuisstaat een zekerheid is, zal Romney in Massachusetts komen de dinsdag niet winnen. Zelfs Bel mont is verdeeld. Maar het was voor Romney geen reden om een meer gastvrije politieke thuisbasis te zoe ken, zoals bijvoorbeeld Michigan. „Dat is de invloed van zijn vader, die een enorm belangrijke rol in zijn le ven vervulde", zegt Romney's vriend Grant Bennett „Die drukte hem altijd op het hart dat je in de politiek kunt verliezen en dat je moest zorgen voor een fijne thuisbasis. Die heeft hij in Belmont en Boston gevonden." Bennett kent Romney als iemand met een groot hart die met alle lagen van de bevolking kan samenwerken. „In de kerk komen mensen zonder middelbare schooldiploma samen met professors van Harvard en immi granten die nog geen woord Engels spreken. En onze kerkgemeenten zijn bewust klein, zodat de bisschop ieder een persoonlijk kent." In de kerk ver vulde Romney de functie van voor ganger van 1982 tot 1986 naast zijn be taalde baan. Bennett was in die perio de zijn assistent en er ontstond een warme vriendschap die hij afgelopen zomer bekroond zag tijdens de Repu blikeinse conventie in Tampa, waar hij mocht spreken. „Dat was een on beschrijflijke eer, om door Mitt ge vraagd te worden iets te vertellen over zijn rol in onze kerk." reageren? spectrum@wegener.nl Op de glimmende mar meren vloer is geen haartje te vinden, elke pluk wordt in Kapsa lon Leon and Co di rect vanonder de hippe, rode kappers stoelen opgeveegd. Naamgever Leon de Magistris, een gedrongen Italiaan, runt in Belmont een met prijzen over laden kapsalon. In zijn handen geen tondeuse, maar een sierlijke zilveren schaar: „Ik ben een kapper, geen bar bier." De Magistris mag de blonde coupe van Ann Romney al dertig jaar onder handen nemen, het kapsel van de governor doet hij al 25 jaar. Compli menten voor het mooie haar van Mitt Romney slaat hij in de wind. Het is niet zijn verdienste, zegt hij. „De governor heeft gewoon een goede kop met haar. Ik kan hem in mijn slaap knippen." Nu komen ze niet meer in de salon, dat is lastig met al die bewaking. „Ik knip ze nu aan huis." Dat is geen pro bleem, want ze zijn bevriend. Een paar weken geleden at De Magistris nog met de Romney's. „Hij heeft zoons, ik heb zoons. Dan is er genoeg om over te praten", lacht de kapper. Belmont is een voorstad van Boston, de hoofdstad van Massachusetts, waar Romney van 2003 tot 2007 gouver neur was. In 1971 vestigde hij zich met Ann en hun toen 18 maanden oude zoon Tagg in Belmont, samen met veel van zijn mormoonse geloofsgeno ten die afkwamen op de uitstekende openbare scholen. Het is niet de enige woning van de Romney's. In New Hampshire staat nog een zomerhuis en ook in Californië heeft het paar een woning. Maar Belmont is de ech te thuisbasis. Hier winkelt Ann bij boetiek Bessie Blue en eet ze met Mitt in zijn favoriete restaurant II Casale. Belmont was voor Romney een han dige keuze, zegt zijn biograaf Scott Helman. Samen met zijn collega van de Boston Globe, Michael Kranish schreef hij The Real Romney. „Het dorp ligt dicht bij de campus van Har vard, waar hij ging studeren. En Boston, waar hij later'in de zaken ging, is maar een half uur rijden." Na zijn afstuderen draaide Romney's wereld om drie dingen: gezin, kerk en werk, totdat hij in 1994 besloot in de voetsporen te treden van zijn vader George. Die was in de jaren '60 gou verneur van Michigan en stelde zich in 1968 kandidaat voor het president schap. Mitt Romney nam het in Mas sachusetts, hét Democratische bol werk bij uitstek, op tegen Edward

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 67