spectrum IO was Obama's leerschool Verval Zaterdag 3 november 2012 Tk JT ag ik u nu eens intervie- Sm #1 wen?" **et komt vaker I I voor, maar als de grote X JL. baas van de Italiaanse ar cheologie, die verantwoordelijk is voor Pompéi, het vraagt, ga je toch even ver zitten. Vooral omdat ik net heb gevraagd waarom het toch zo'moeilijk blijkt deze toeristische topattractie op orde te krij gen. Waarom huizen blijven instorten, er geen oplossing is voor vuil en zwerf honden en, erger, veel gedeelten afgeslo ten zijn. De baas, behoorlijk geïrriteerd, wil weten wat ik van Pompei vind. Mijn gedachten dwalen af. Ik ben een paar dagen in het gebied rond Napels en ook al is het de zoveelste keer in 25 jaar, weer ben ik geschokt en vraag ik me af hoe het zo ver heeft kunnen komen. De wanorde, het verval en de lelijkheid zijn als een stomp in je maag als je in de buurt komt van Caserta, ten noorden van Napels. Overal in Italië hebben plat telandstreken het moeilijk, maar hier is een stuk dat volledig ten prooi is gevallen aan illegale bouw en dito vuilstorL Een landsdeel dat niet meer meedoet Er is geen hoop en dat is te zien. Niemand die zich er nog voor wil inzetten, be halve de camorra. Maar, zo heet het, er is ook een heel ander Na pels. De baai, gedomineerd door de Vesuvius, het stuk van de wereld dat iedereen 'moet hebben gezien' alvorens te sterven. Over schoon heid valt hier niet te twisten, zo lang je afstand houdt. Eenmaal Na pels gepasseerd, kom je op dat stuk wonderlijke snelweg dat de stad verbindt met het schiereiland van Sor rento. Nog geen 25 kilometer tussen zee en Vesuvius die nooit lijken af te komen. Dan weer is de weg breed, dan weer ab surd smal omdat een onduidelijk krot let terlijk in de weg staat Afritten lijken door een dronkaard te zijn ontworpen, ook die naar Pompeï. Heel de wereld wil de stad zien die in 79 na Christus werd bedekt door lava, er is geen unieker archeologisch gebied. Maar Pompeï ligt in de volledig volge bouwde krans rond de vulkaan die een ode is aan chaos en lelijkheid. Illegaal be ton en niet gepland asfalt, gelardeerd met vuil, overal vuiL Soms heb je van die momenten dat je de dingen anders ziet Dit is zo'n moment. Ook ik heb vaak alle excuses opgesomd; van falende politici tot de eeuwenlange buitenlandse overheersing die geleid heeft tot haat jegens de staat en publiek bezit Maar nu denk ik: basta! Ruim de boel op, dit is een goudmijn, waar de he le regio van kan leven! Er zijn veel mensen in dit gebied die er zo over denken. De jonge barman van een hotel dicht bij de krater van de Vesu vius hekelt het gebrek aan liefde van zijn streekgenoten voor de plek die hij nog steeds de mooiste op aarde vindt. Maar hij is ontmoedigd en wil naar Enge land. Hij zegt, bloedserieus, wat bij ieder een wel eens opkomt: „Het beste zou zijn dat de Vesuvius weer wakker wordt Gewoon een mooie dikke laag la va, alles bedekt en lekker gedesinfecteerd." De opmerking van de barman komt naar boven, als ik de baas van Pompéi in de ogen kijk. Ik houd het netjes en zeg dat Pompeï te uniek is en te mooi; de reden waarom iedereen ondanks alles blijft ko men. Maar ook dat er veel meer mee ge daan kan worden en het onbegrijpelijk is dat niemand daar een recept voor heeft Het is bijna zover: Amerikanen kiezen dinsdag tussen Barack Obama en Mitt Romney. Een keuze tussen mensen die net zo verschillend zijn als de steden waar ze vandaan komen. Wie anders dan hun kappers weet hoe ze werkelijk zijn. door Hanneke Keultjes kapsel staat zelfs op de prijslijst: de 'Obama' kost 25 dollar. „Het is een con servatief kapsel, kort en glad, zonder harde lijnen." Zijn kluisje in het Witte Huis heeft Zariff nog niet uitgeruimd. „We hopen hier allemaal dat Obama president blijft." Hier is Hyde Park, de middenklassewijk in Chicago, waar Obama in 1985 ging wonen en waar hij nog altijd een huis heeft. In Hyde Park kuste hij voor het eerst zijn vrouw Michelle en at hij in Valois Di ner, waar dampende bakken met vlees, jus en groente achter de toon bank stonden. Daar werd zijn eten op een bord gesmakt erf rekende hij af bij de kassa. Het kostte hem 6 dollar. Voor de net afgestudeerde Obama was Chicago een bewuste keuze. Geïnspi reerd door de verkiezing in 1983 van Harold Washington als eerste zwarte burgemeester kwam hij naar de stad om als buurtwerker aan de slag te gaan. Een jaar later werd hij directeur van het buurtwerk. Drie jaar lang werkte hij aan de zuidkant van de stad, vooral in de wijk Roseland. Het maakte een diepe indruk op hem. „Hier kreeg ik mijn beste opleiding", Bij de entree van de Hyde Park Hair Salon staat een vitrine met een kappers stoel. Het enige wat op valt, is een krabbel die met een zilveren stift op het leer is gezet. Het is de handtekening van Barack Obama. Al ruim twintig jaar is Zariff degene die het haar van Obama knipt. Nu de president zelf niet meer naar de barbershop kan komen, vliegt de kap per geregeld naar Washington. Onder schat de band tussen een barbier en zijn klant niet, zegt klant Michael Jo nes, die al bijna een uur in de stoel zit. „Als je een goede kapper heb gevon den, ga je niet zomaar naar 'n ander." Kapper Zariff vertelt hij dat hij 'heel, heel trots' is het haar van de president te mogen knippen. „Ieder debat zat ik voor de buis gekluisterd. Ik moet toch kijken of zijn haar wel goed zit." Het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66