9 spectrum van afstandsmoeders Zaterdag 3 november 2012 „Maar wat weten we van degenen waar hun verhaal mee begint? Dat zijn niet alle maal vrouwen in armoedige hutjes in een ver land, die we meteen vergeven vanwe ge hun armzalige leefomstandigheden." Dé afstandsmoeder bestaat niet, zegt Werdmuller. Maar een gemeenschappelij ke factor is dat vrijwel allen lijden onder hun besluit. Er zijn vrouwen die lang gele den heel jong zwanger raakten en voor wie de ouders of een instelling beslisten. „Ze hadden zeifin feite geen keuze." Maar heeft een Turkse vrouw eigenlijk keuze als zwangerschap nu betekent dat haar familie haar verstoot?, zo stelt ze. Vrijwel alle afstandsmoeders hebben voor ze zwanger werden het nodige meege maakt. Ze komen bijna allemaal uit een ge zin waar veel aan de hand was. Ze vinden dat ze hun kind niet veel te bieden heb ben: geen vast inkomen, geen stabiele rela tie, geen eigen huis. De man van'wie ze zwanger zijn geraakt, wordt tegenwoordig, als dit kan, in de keuze betrokken. „Afstand van je kind doen, druist vaak in tegen een oergevoel, het voelt als onna tuurlijk: de binding met je kind, je eigen bloed, verbreken. Het gaat ook in tegen de maatschappelijke norm dat een moeder voor haar kind hoort te zorgen." Volgens Werdmuller komt het maar zel den voor dat een moeder niét onder haar beslissing lijdt. „Het hangt af van de om standigheden en persoonlijkheid. Na een verkrachting bijvoorbeeld kan een vrouw zo getraumatiseerd zijn, dat ze niet eens voelt dat er een kind in haar zit. Je ziet dan niet wat het met haar doet." Vergeleken met vroeger is er volgens Werdmuller veel verbeterd. Vóór de adop tie ingaat, woont het kind eerst drie maan den bij een pleeggezin. Dit geeft de af standsmoeder bedenktijd. Ook kan de moeder, als ze dit wil, eens per jaar een brief en een foto van haar geadopteerde zoon of dochter ontvangen. Die worden veelal 'ontroerd' bekeken. Moeders die later hun, intussen volwas sen, kind ontmoeten, zijn onzeker en lo pen op eieren, vertelt Werdmuller. „Ze wachten meestal tot hun zoon of dochter op zoek gaat. Ze vinden dat ze zelf geen rechten hebben." Onderzoek leert dat twee jaar na het eerste contact slechts een derde van de afstands moeders voluit tevreden is over het con tact met hun kind. Werdmuller: „Het is zo dubbel. Je bent familie, maar moet elkaar nog helemaal leren kennen." Eigen bloed, over moeders die hun kind afstaan ter adoptie. Uitgeverij Entos. 14,95 euro. Te bestellen via www.entos.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 65