aandacht meer dan zat 7 spectrum Westerschelde' Hedwigepolder al eerder onteigend Zaterdag 3 november 2012 Hedwigepolder bij volle maan. Hilde Weemaes in haar café in Prosperdorp, vlakbij de Hedwigepolder. Het enige permanent bewoonde huis in de Hedwigepolder. groot." De oplossing is, aldus De Koeijer, de hele Zeeuwse Delta als één Natura 2000-gebied bij de Europese Commissie aan te melden. „Voor natuur is minder geld", geeft De Koeijer aan. „De bijdrage van een ontpol- derde Hedwigepolder aan natuurherstel van de Westerschelde is heel tijdelijk en heel beperkt, want die slibt vanzelf weer op. Je kunt veel meer rendement beha len als je dat geld gebruikt om proble men op te lossen in de Oosterschelde, het Volkerak-Zoommeer of Grevelingen- meer." Als het tot onteigening van de Hedwigepolder komt, zal dat niet de eerste keer zijn. De polder is met andere bezittingen van de adellijke familie Van Arenberg al eens onteigend. De Van Arenbergs komen oorspron kelijk uit Duitsland. Na de Eerste We reldoorlog (1914-1918) verdacht de Bel gische Staat hen ervan te hebben ge heuld met de Duitse vijand. Al hun bezittingen zijn in 1919 en 1921 in be slag genomen, waaronder ook de Hedwigepolder uit 1907 en de naastge legen Prosperpolder uit 1857. De Hedwigepolder is later bij opbod ver kocht aan de met baggerwerken groot geworden familie De Cloedt. Huidig eigenaar Gery de Cloedt dreigt nu op zijn beurt onteigend te worden door de Nederlandse Staat. Hij heeft aangekondigd zich met hand en tand te verzetten. De proce dure zou wel zeven tot acht jaar kun nen duren, is gezegd. Peter de Koeijer, voorzitter van de Zeeuwse tak van landbouworganisa tie ZLTO, staat daarvan te kijken. „Als de overheid een boer wil onteigenen voor de aanleg van bijvoorbeeld een weg, duurt dat vaak niet langer dan twee jaar. Maar ik weet niet wat De Cloedt allemaal achter de hand heeft. De overheid zal in elk geval moeten aantonen wat het maatschappelijk be lang van de onteigening is." Het Belgische deel van de Hedwige polder (een klein stukje van de ruim 300 hectare grote polder) is al ontei gend. Die procedure heeft enkele jaren ge duurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 63