Beroemdste spectrum 6 ZLTO-voorzitter: 'Waanbeelden over natuur Zaterdag 3 november 2012 Moe zijn ze van alle aandacht, van al het politieke gejojo rond hun polder, de Hedwigepolder, „Officieel hebben we nog nooit iets gehoord." door Harmen van der Werf De Hedwigepolder ligt er woensdag, de mooiste dag van de afgelopen week, vreedzaam bij. Een lekker herfstzonnetje schijnt De populieren die de polder tekenen, zijn al bijna kaal. De bladeren liggen in de slag schaduw van de bomen over het land. Al leen het maïs moet nog worden geoogst. Twee boeren zijn aan het ploegen. De ver se vette klei schittert in het licht. Een wielrenner snelt over de Engelbert- straat, in wat wel de bekendste polder van Nederland wordt genoemd. Het is niet iets om trots op te zijn, maar welke andere pol der is er ooit in geslaagd tot twee regeerak koorden door te dringen? Het eerste kabinet-Rutte van WD en CDA met de PW als gedoogpartner stel de: Nu de verdieping van de Westerschelde is af gerond, wordt er in overleg met Vlaanderen een alternatief ontwikkeld voor de ontpolde- ring van de Hedwigepolder in Zeeuws-Vlaan- deren. Daarbij wordt ook gedacht aan de plannen die eerder door de Zeeuwse water schappen zijn ontwikkeld. Hoe anders luidt de tekst in het nieuwe ontwerp-regeerakkoord van WD en PvdA dat maandag is vrijgegeven: Alle alternatieven voor natuurcompensatie rond de verdieping van de Westerschelde zijn zorgvuldig gewogen op kosten en effecten. Op grond daarvan besluiten we de volledige ontpoldering van de Hedwigepolder zo spoe dig mogelijk ter hand te nemen. Het NOS Journaal probeerde Ewald Baecke zondag om tien uur 's avonds al een reactie te ontlokken op dit nieuws. Te lefonisch. De rijzige akkerbouwer uit Nieuw Namen, gekend tegenstander van ontpoldering van de Hedwigepolder, ont hield zich van commentaar. Woensdag is hij in de polder te vinden. Hij vertelt over het telefoontje van het NOS Journaal. „En als je me het niet kwalijk neemt, zeg ik nu ook niets", meldt hij bescheiden, maar vast besloten. En hij zwijgt. Baecke heeft duidelijk zijn buik vol van al le aandacht. Hij kiest zelf zijn momenten waarop hij iets wil zeggen, zoals bij een re cent bezoek van het kersverse Middelburg se PvdA-Kamerlid Albert de Vries aan de polder. Hij vertelde een reportage te heb ben gezien over een uienboer bij Ritthem die zei al een jaar in onzekerheid te verke ren in verband met de mogelijke komst van de marinierskazerne. Baecke: „Wij zit ten zeventien jaar in onzekerheid." En dan liet hij nog onweersproken dat er voor dien jarenlang is gediscussieerd over de aanleg van het Baalhoekkanaal dat dwars door zijn boerderij zou komen. Dat kanaal is uiteindelijk afgeschoten. Vlaamse akkerbouwer aan het werk langs de Engelbertstraat, de centrale weg in de Hedwigepolder. foto's Camile Schelstraete Of het ook zo zal gaan met de Hedwigepol der? Een Vlaamse boer die langs de Engel bertstraat aan het werk is, haalt ook de ge schiedenis van het Baalhoekkanaal aan. „Hoe lang zijn ze daar niet over bezig ge weest? Veertig jaar?" En wat nu? De akker bouwer haalt zijn schouders op. „Er zit niks anders op dan af te wachten. Je hebt er toch geen grip op." Een wielrenner stopt. „Nee, nee, ik ben geen ramptoerist." Hij komt uit Middel burg, is met de bus door de tunnel naar Zeeuws-Vlaanderen gekomen en is van plan met de veerboot vanuit Breskens te rug te gaan. De fietser verwoordt de me ning van waarschijnlijk iedere willekeurige buitenstaander. „Dit is gewoon goede land bouwgrond, maar ja, het is nu eenmaal af gesproken met Vlaanderen. En wellicht wordt het er veiliger door voor Antwer pen, als hier waterberging komt. Maar of de natuur er veel mee zal opschieten? Ik betwijfel het" Aan het einde van de Engelbert straat, tegen de Scheldedijk aan, staat het buitenverblijf van de Vlaamse poldereigenaar Gery de Cloedt. Hij heeft er kennelijk vertrouwen in dat hij nog lang van zijn polder kan genieten, want iemand is het houtwerk aan het te ren. Nederlands of Vlaams spreekt hij niet, wel gebroken Engels. De man blijkt uit Ar gentinië te komen. „Ik ben hier voor de paarden", vertelt hij, „de paarden waarmee polo wordt ge speeld. Ik ben één van de trainers." De Cloedt is een goede polospeler, geeft hij nog aan. De Argentijn heeft geen weet van de verwikkelingen rond de polder. Het zal zijn tijd ook wel duren. Hij meldt eind dit jaar terug te gaan. Zo gemakkelijk is het niet voor - waar schijnlijk - de enige vaste bewoonster van de Hedwigepolder, helemaal aan het be gin, aan de westkant van de Engelbert straat „Spijtig", heeft ze aan één woord ge noeg om de tekst in het regeerakkoord van WD en PvdA te becommentariëren. „Waar vind je zo'n mooi, rustig plekje als hier?" Ze woont er twaalf, dertien jaar. Ze kwam uit Antwerpen. En nu moet 'haar' polder onder water voor de haven van dat zelfde Antwerpen. „Ja, dat is de ironie, maar officieel hebben we nog nooit iets ge hoord." Ze haast zich naar binnen. „Ik ben aan het koken." Paul Bauwens was jarenlang poldergids. De Vlaming, van beroep gerechtsdeurwaar der, hield toertochten door onder meer de Hedwigepolder. Hij woont aan de Lange- straat, in een polder onder Nieuw Namen. „Ik heb me altijd neutraal opgesteld", houdt hij zich eerst op de vlakte. Om ver volgens ongezouten zijn mening te geven. „De Hedwigepolder is tussen 1904 en 1907 om economische redenen ingepolderd en dreigt nu ook om economische redenen ontpolderd te worden, in het belang van de Antwerpse haven om natuurorganisa ties op afstand te houden." Het heftige ver zet in Nederland tegen ontpoldering van de Hedwigepolder verklaart Bauwens als volgt: „Het gaat de tegenstanders niet zo zeer om deze polder, als wel om polders langs de Westerschelde die mogelijk vol gen." Hij noemt de Eendragt- en Hellegat polder tussen Ossenisse en Temeuzen. Praktisch alle Vlaamse Scheldepolders tus sen het 'spookdorp' Doel en de Nederland se grens staan al op de nominatie in na tuurgebied veranderd te worden. Alleen Prosperdorp blijft bestaan, in de plannen van de Vlaamse regering. Prosperdorp ligt op een steenworp af stand van de Hedwigepolder. Het is er woensdag tussen de middag dood stil. Café Den Angeluus vlakbij de imposan te kerk - een ware polderkathedraal - is open. „Omdat de brouwerij kwam", ver klaart eigenaresse Hilde Weemaes. Hilde is negen jaar geleden 'gevlucht' uit Doel. Ze had er met haar gezin weinig meer te zoeken, al blijft ze zich afvragen waarom Doel zo nodig weg moet. Ze plaatst ook grote vraagtekens bij de nood- - zaak van de natuurplannen. „Wat mij be treft zijn de polders al natuur." Hilde heeft zich verbaasd over het jongste regeerak koord in Nederland. „De Belgische autori teiten kijken naar niks, ze gaan maar door, maar van Nederland had ik anders ver wacht. Nederlanders zijn toch ook strijd baarder dan wij." Prosperdorp krijgt als polderenclave te midden van de natuur een aparte status. Daarop wordt al vooruitgelopen. Een groot gebouw in het dorp, een oude school annex klooster, wordt omgebouwd tot jeugdcentrum. Vlaamse jongerenvereni gingen kunnen er straks kamp houden. Hil- de's café kan er profijt van hebben dat Prosperdorp een soort openluchtmuseum wordt. De eigenaresse zit er niet op te wachten. „Straks lopen we hier nog in kant en op klompen." Terug naar 2005. Zelfs landbouwor ganisatie ZLTO zit aan tafel om mee te praten over de Wester schelde. Het poldermodel in ultima for ma. Achteraf heeft de Zeeuwse ZLTO- voorzitter Peter de Koeijer er spijt van. Hij tekende niet voor de ontpoldering van de Hedwigepolder, maar wel voor de besteding van geld dat in het kader van het Westerschelde-akkoord vrij zou komen voor vernieuwingen in de land bouw. De grootste fout is volgens De Koeijer dat het jaar 1900 als uitgangspunt is geno men voor natuurontwikkeling in de Wes terschelde. „Je kunt dan ook de Grote Peel in Brabant wel helemaal in oude staat willen terugbrengen." En wie heeft ontpoldering van de Hedwigepolder in gebracht? De Koeijer: „Dat was de wens van de natuurbeweging, die wilde een Groot Verdronken Land van Saeftin- ghe." De ZLTO-voorzitter heeft in de discussie ingebracht dat een terugkeer naar 1900 'een waanbeeld' is. „Maar dat landde niet" De Koeijer constateert zeven jaar na ondertekening van de Scheldeverdra- gen dat er alleen verliezers zijn. „Stich ting Het Zeeuwse Landschap en de Zeeuwse Milieufederatie hebben er im mers ook al hun handen vanaf getrok ken. De Hedwigepolder-discussie heeft veel kapot gemaakt." Het nieuwe kabinet-Rutte wil 'zo snel mogelijk ontpolderen', dus doorgaan op de ingeslagen weg. Dat is een heilloze, vindt De Koeijer, want nog meer akker land dreigt dan prijsgegeven te moeten worden. Ooit is zelfs sprake geweest van drieduizend hectare. En het jaartal 1900 staat nog overeind. „De ambities zijn te

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62