Het hart van Patrick spectrum 4 Zaterdag 3 november 2012 Patrick Nanninga kwam op 2 september 2011 op 16-jarige leeftijd door een verkeersongeval om het leven. Moeder Feikje, onderwijzeres, en vader Jacko, verhuizer en vrachtwagenchauffeur, praten over zijn dood. door Dora Rovers Feikje en Jacko Nanninga. foto Chris van Cromvoirt Er kwam nog wel eens applaus van de buren na de drumsessies van Patrick. Zeker in de zomer wanneer de ramen van de vliering open stonden. Als er dan 'we want more' werd geroepen, gaf Patrick nog een kleine toegift. Feikje: „Hij kon zo goed drummen, hij gaf zich helemaal. Zelf stond ik dan te swingen in de keuken tijdens het ko ken." Patricks band Straight on Stage was bijna zo ver dat die zou gaan optreden. De bandleden ver heugden zich enorm op concerten tijdens school feesten en bij andere evenementen. Nu was het eerste optreden van de rockband voor Patrick. Tij dens zijn begrafenis speelde die de sterren van de hemel met Sweet Home Alabama, het lievelings nummer van hun drummer. Patrick verongelukte in het verkeer. Aan de kant van een smal weggetje nam hij afscheid van zijn vriendin Sanne toen hij, zijn schoen in de klem van de trapper, zijn evenwicht verloor. Feikje: „Had hij niet al met zijn voet vastgezeten, dan had hij hooguit wat blauwe plekken opgelopen en wat krasjes op zijn gloednieuwe racefiets. Nu raak te hij de auto die van achteren kwam aanrijden eerder dan het wegdek." Een traumahelikópter bracht Patrick naar het Uni versitair Medisch Centrum in Groningen. Jacko: „Hij is niet ver van ons huis opgestegen, maar is in feite nooit meer geland. Toen wij in het zieken huis in zijn ogen keken, zag je een leegte. Zijn lichaam was aangekomen, hij zelf niet." Dat ze die zomer voor het laatst met het voltallige gezin op vakantie op de Veluwe zouden zijn, was al duidelijk. Het jaar erop zou hun oudste zoon naar Italië gaan, samen met zijn vriendin en haar ouders. Patrick was erg overtuigd van zijn keuze voor Sanne. Feikje: „Ik zei in het begin nog wel: zou je je vizier niet wat verbreden. Waarop Pa- Patrick Nanninga Havo-scholier, broer van Wianda (14) en Arnold (11). Hij had verkering met Sanne. Patrick was drum mer van de band Straight on Stage en slagwerker bij de Marching Band van Renssen uit Heeren veen. Hij werkte bij een supermarkt. trick ons een brief schreef om uit te leggen wat Sanne voor hem betekende en of we hem daarin wilden steunen." Jacko en Feikje merkten na zijn dood dat Patrick in het hart van meer mensen een speciaal plekje had. „Op de middelbare school maakte hij zijn ex cuses aan een klasgenootje, omdat die op de basis school was gepest. Daar hoef jij je toch niet voor te verontschuldigen, jij deed dat toch niet, reageer de dat meisje. Ja, maar ik heb er destijds ook niet voor gezorgd dat het ophield, had Patrick gezegd." Feikje: „Wij hebben zwaar onderschat hoe bijzon der Patrick was. Hebben we wel genoeg tegen hem gezegd; 'wat doe je het goed'?" Behalve met school en muziek was Patrick druk met hardlopen, skeeleren en fietsen. Feikje: „Hij sportte veel, want hij had een duidelijk doel voor ogen; hij wilde naar de politieschool. Die voert bij toelating een selectie uit. 'Voor de psychische test kun je niet zoveel doen, maar fysiek kan ik me al vast voorbereiden', zei hij dan. Patrick wilde zich als agent zelfs een niveau lager laten scholen, om dat hij per se niet achter een bureau wilde belan den. Hij wilde de straat op om mensen te helpen." Feikje en Jacko willen en moeten verder. „Wij hebben nog twee kinderen die, ondanks dit dra ma, recht hebben op een fijne jeugd. Ook Patrick had dat zo van ons gewild, want hij was altijd posi tief ingesteld, ook als de omstandigheden niet ide aal waren." Het moeilijkste van het afgelopen jaar was het zien van verdriet bij hun twee andere kin deren, Wianda en Arnold. Feikje: „Het ergste is dat je dat niet kunt wegnemen. Het is geen kwes tie van even een pleister plakken." De ouders van Patrick vinden het belangrijk men sen die ook een kind hebben verloren een hart on der de riem te steken. „Want na zoiets afschuwe lijks is het leven nog steeds de moeite waard." Niet in de laatste plaats door alle warmte die ze nog steeds ontvangen van de vele vrienden van Patrick, waaraan ze 'moed en kracht ontlenen om door te knokken'. Zo wilden Feikje en Jacko de bandleden bedanken voor hun moeilijke optre den tijdens de begrafenis. Maar wat geef je jon gens in de leeftijd van 16 tot 22 jaar? Het werd uit eindelijk geld, voor een gezamenlijk avondje uit, voor nieuwe instrumenten, of voor wat dan ook. De band vond snel een bestemming. Feikje: „De jongens hebben van het geld ieder een zilveren ring laten maken met Patricks naam erin. Dan is hij er tijdens onze optredens altijd bij, zeiden ze." Patrick lag thuis opgebaard toen het telefoontje kwam over transplantatie van zijn hart, lever en twee nieren bij vier verschillende mannen. Kort voor zijn dood had Patrick aangegeven dat, mocht hij niet door de selectie van de politieschool ko men, hij in elk geval opgeleid wilde worden om hulp te bieden aan andere mensen. Het was voor Feikje en Jacko dan ook niet moeilijk in te stem men met het verzoek om orgaandonatie. „Het hel pen van vier andere families voelt, ondanks het verdriet, goed. De geslaagde transplantatie is voor ons een lichtpuntje." Jacko en Feikje hebben een donorcodicil. Hun be reidheid organen af te staan kreeg, nu-het om Pa trick ging, een onverwachte dimensie. Jacko: „On ze zoon is dood, maar delen van zijn lichaam le ven voort. Dat betekent dat ik iemand kan tegen komen, die het hart van Patrick draagt." Het NCRV-programma Schepper Co in het land van 14 september 2012 bevatte een reportage over de herdenkingsdienst voor Patrick, een jaar na zijn dood. reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60