3 spectrum Zaterdag 3 november 2012 spaaran Forensisch rechercheur Cathelijne staat bij de sporen op de Vissersverkorting in het buitengebied van Westdorpe. Op de achtergrond kijken twee rechercheurs van de Verkeers Ongevallen Analyse naar sporen in de berm van die weg. nika regelt dat er op die momenten wat te eten en drinken is. Volgens haar kan er al leen een topprestatie geleverd worden als de randvoorzieningen goed zijn. „Wij moe ten het in één keer goed doen. We krijgen geen herkansing. Als wij weg zijn, kan hier iedereen lopen en is het niet meer moge lijk nog bruikbare sporen te vinden." Veel heeft ze echter niet in de hand. Die dinsdag boft het opsporings team met het weer: droog, zonnig, niet te warm, weinig wind. Alle recher cheurs hebben verhalen over hoe ze ook onder extreme omstandigheden hun werk moesten doen; op snikhete zolders, in stro mende regen, bij opkomende vloed, in sneeuwstormen bij Siberische temperatu ren. Ook vertellen ze hoe ze een aantal ja ren geleden soms op een witbroodje, lau we koffie en een zak chips moesten door werken. Dinsdagnamiddag is er Chinees. Het eten In de sloot achter de bomen (I) ligt het lichaam van John Smidt. komt echter wel op een ongelukkig mo ment, juist als het team het lichaam wil on derzoeken. Het heeft op dat moment wel al met speciaal plakfolie gekeken of er op de kleding vreemde vezels zitten. Onder zoek in het laboratorium moet uitwijzen of op de folie iets zit dat richting een dader wijst. Na elk contact met de kleding van het slachtoffer wisselen de rechercheurs van handschoenen. En als er wat bloed op de witte overal van Cor terechtkomt, ver laat hij de sloot om een nieuwe aan te doen. Ook na elke pauze wordt van kle ding gewisseld. De pauzes worden benut om bij te praten zodat iedereen op de hoogte is van eikaars bevindingen. Het is ook de gelegenheid om even stoom af te blazen. Over het slachtoffer, dat even ver der nog steeds in de sloot ligt, wordt niet veel gesproken. Wel over de bureaucratie bij de politie. Cor vertelt dat hij het sporen onderzoek op een plaats waar een misdrijf plaatsvond, geweldig werk vindt. „Zelfs als de omstandigheden bar en boos zijn." Het administratieve vervolg, 'weken formulie ren invullen', dat staat hem steeds meer te gen. Alle forensisch rechercheurs weten dat er een speciale app op de markt is voor een tabletcomputer waarmee hun werk heel wat makkelijker wordt. „Je vult alles zo in, gigantische tijdsbesparing." Alleen, ze mo gen die apparatuur niet gebruiken want is niet tweehonderd procent veilig. Zo betreurt Wilco ook dat niet alle agen ten uitgerust zijn met een smartphone. „Kunnen ze als ze iets verdachts zien, di rect een foto maken. Dat is voor ons goud waard." Alleen het hoger kader bij de poli tie heeft Blackberry's De rest werkt met gedateerde Nokia's waarmee alleen gebeld en ge-sms't kan worden. De kleding van John Smidt krijgt veel aandacht. Mogelijk hebben de mensen die hem om het leven brachten, daarop sporen achter gelaten. De kledingstukken worden een voor een ver wijderd en in aparte papieren zakken ge stopt en genummerd. Cor vertelt dat nog niet zo lang geleden een lichaam meestal zo snel mogelijk werd afgevoerd. Maar dat het nu zo lang mogelijk blijft op de plek waar het gevonden is, tot alle sporen veilig zijn gesteld. Als de kleren uit zijn en de hele omgeving is afgezocht, wordt het lichaam uit de grep pel gehaald en op een groene doek gelegd in de onderzoekstent. Daar volgt verder onderzoek en wordt vooral ook gekeken naar zijn nagels. Wie weet heeft hij zich verzet en gevochten met zijn belager(s) en zitten er nog sporen onder die nagels. Tegen half twaalf die avond is het onder zoek bij de Vissersverkorting afgerond, wordt het lichaam opgehaald door een be grafenisondernemer en bergen de recher cheurs hun spullen op. De volgende ochtend om acht uur is ieder een, op één na, aanwezig bij de rollcall. Het hele team wordt bijgepraat, een deel dat belast is met verder onderzoek, krijgt extra informatie. Ook worden nieuwe ploe gen samengesteld voor het onderzoek in de woning. Als die groepen willen vertrek ken komt het bericht dat de auto van de John Smidt is gevonden. Ook die auto moet onderzocht worden op sporen. Een deel van het team vertrekt naar Axel, de rest blijft achter en begint met het werk dat ze het minst graag doen. Alles invoe ren in de computers. Een aantal weet op dat moment al dat ze weer niet thuis zul len eten. Wies: „Vanavond geen Chinees hoor, doe nu maar een pizza." Tijdens het onderzoek in de woning heb ben de forensisch rechercheurs het ver moeden dat in kasten ook aanwijzingen kunnen liggen die belangrijk zijn. Ze mo gen echter niets openen omdat daar'een rechter-commissaris toestemming voor moet geven. De woensdagmiddag onderzoeken foren sisch rechercheur Ron en een forensisch arts samen het lichaam van John Smidt. De dag daarop wordt er sectie op het lichaam gedaan in Den Haag door een pa tholoog van het Nederlands Forensisch In stituut in aanwezigheid van Ron. Hij heeft een lijst met vragen bij zich waarop hij ant woord krijgt. Die deelt hij de vrijdag ochtend weer mee aan de collega's die di rect bij het onderzoek betrokken zijn. Zaterdagavond 27 oktober werd een tweede verdachte (35) aangehouden. De beide man nen zijn inmiddels voorgeleid aan de rech ter-commissaris en worden verdacht van moord in vereniging. Verslaggever Emile Calon mocht van maan dag 22 tot en met vrijdag 26 oktober meelo pen met de technische recherche. De komende week verschijnt nog een aantal artikelen over de technische recherche. Forensisch rechercheur Hilco noteert welke sporen zijn ge vonden bij het parkje in Axel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 59