Zoektocht naar sporen van spectrum 2 Zaterdag 3 november 2012 rif EP Rond tien uur die ochtend is daar in een droge sloot het lichaam gevonden van Axe laar John Smidt (86). Op dat tijdstip verzamelt een aantal technisch rechercheurs zich bij de woning van Smidt. Tijdens het overleg krij gen ze te horen dat in de polders bij West dorpe een lichaam ligt. Tegelijkertijd is er ook een melding van de vondst van een lichaam in West-Zeeuws-Vlaanderen. De beide meldingen zorgen ervoor dat het ac tieplan van die dag flink wordt bijgesteld. Coördinator Wilco stelt voor dat de mees te technisch rechercheurs vertrekken naar het westen omdat het lichaam daar wel eens iets te maken kan hebben met de ver dwijning van John Smidt. Enkele minuten later blijkt echter dat er in West-Zeeuws-Vlaanderen helemaal geen lichaam ligt. Blijkbaar vindt iemand het no dig de politie op het verkeerde spoor te zet ten. Wilco herziet zijn plan en dirigeert vijf fo rensisch rechercheurs naar de Vissersver korting. Zelf blijft hij achter in Axel om te helpen bij het onderzoek naar sporen in het parkje bij de Eisenhowerlaan waar rond twee uur die ochtend bloed is gevon den en het loslopende hondje van Smidt. Buurtbewoners hoorden die nacht het aan houdende geblaf van het hondje. Zij trof fen het aan bij een plas bloed en herken den het als het huisdier van Smidt. Die vondst zorgt ervoor dat die nacht in heel Zeeland bij een aantal rechercheurs de telefoon gaat. Ook bij de forensisch re chercheurs Hilco en Gerrit Als zij een uur later ter plaatse zijn beginnen ze eerst met een globale schouw van het parkje, waar na ze voorzichtig van buiten naar binnen werken en proberen alle mogelijke sporen in kaart te brengen. Als een half uur later ook coördinator Wilco arriveert, meldt een agent dat Smidt niet in zijn woning aan de Gerbrandylaan is. Ook wordt dan duidelijk dat zijn auto bij de woning noch bij het parkje is te vinden. Een vierde technische rechercheur, Esther, meldt zich en vertelt dat ze Smidt kent en weet dat hij vaak laat in de avond zijn hond in het park uitlaat. Zij krijgt als op dracht in zijn woning een eerste scan te doen. „Fotografeer alles." Ook steeds meer tactisch rechercheurs en agenten van de 'blauwe' uniformdienst ko men in Axel aan en overleggen met Wilco. Deze geeft aan dat, gezien de gevonden sporen, er van het ergste moet worden uit gegaan. „Er is mogelijk sprake van een ern stig misdrijf." De tactisch rechercheurs nemen in de vroe ge ochtend ook een kijkje bij de woning van de Axelaar. Ze mogen er nog niet in omdat er nog geen sporenonderzoek heeft plaatsgevonden. Ze krijgen wel verslag van wat Esther daar aantreft. Maar Wilco bena drukt dat eerst alle sporen moeten worden veiliggesteld voor anderen in de woning mogen. „Wij kunnen ons werk maar één keer doen." Rond half zes klinkt plotseling de kreet 'de Achtergelaten als oud vuil, zegt een technisch rechercheur tegen een collega als ze dinsdagavond samen op de Vissersverkorting bij Westdorpe een grote witte werktent opzetten. Zeven rechercheurs zijn op dat moment al uren bezig om sporen veilig te stellen die meer duidelijkheid moeten geven over wat er die vroege ochtend van de 23e oktober is gebeurd op en langs die polderweg bij Westdorpe. Een verslaggever mocht het onderzoek volgen. door Emile Calon foto's Wies Steenaard auto is gezien' en sprinten agenten naar hun voertuigen en scheuren weg. Een agent die wat verderop bezig is, consta teert met een vloek dat alle politieauto's weg zijn en dat hij niet mee kan doen aan een eventuele achtervolging. De melding over de auto is afkomstig van agent Serge. Al rijdend in de omgeving van Axel ziet hij plotseling de auto van John Smidt. Hij keert, zet de achtervolging in, waarschuwt de alarmcentrale en kan na enige tijd de inzittende, een 32-jarige man uit de gemeente Terneuzen, aanhouden. Hoofdcommissaris Letty Demmers zegt la ter die week tijdens een gesprek met de verslaggever dat de Zaak John Smidt be wijst dat lokale kennis bij de politie zeer belangrijk is. Doordat een rechercheur en een agent ter plekke bekend zijn raakt het onderzoek in een stroomversnelling. De ploeg van de technische recher che heeft die dinsdagochtend met een tegenvaller te maken. Een re chercheur wordt ziek en wordt door de coördinator naar huis gestuurd. Zelf neemt hij de plaats van die zieke in, want er is haast geboden. Door de dauw wordt het gras in het park nat en kunnen sporen ver loren gaan. Om acht uur die ochtend is het rollcall op het kantoor van de technische recherche in Middelburg. Elke ochtend vertellen alle teamleden waar ze mee bezig zijn. Coördi nator Monika praat de medewerkers bij over Axel en zegt dat een aantal recher cheurs daar al is en dat ze met bijna de vol ledige ploeg hen gaan ondersteunen. Ook twee forensisch rechercheurs uit West-Bra bant komen naar Axel. Eén forensisch re chercheur blijft als piketwacht achter op het hoofdkantoor in Middelburg. Twee technisch rechercheurs van de Verkeers Ongevallen Analyse (VOA) gaan ook naar Axel. Zij kunnen met hun speciale appara tuur luchtfoto's van het park maken en zo de sporen precies in kaart brengen. De Vissersverkorting is die dinsdagmorgen na de vondst van het lichaam afgesloten. Marechaussee en politie houden al het ver keer tegen. Halverwege de polderweg staat een oranje pion. Daarnaast, in een droge moord sloot, ligt het lichaam van John Smidt. Als de rechercheurs van de forensische afde ling ter plekke zijn, blijkt dat ook twee journalisten van een online-nieuwssite zich in de omgeving ophouden en naar de plek lopen waar het lichaam ligt. Ze krij gen opdracht te vertrekken, maar roepen dat er geen afzettingen zijn en dat ze dus overal mogen lopen. De verontwaardiging bij de politie is groot, omdat die twee spo ren kunnen vernietigen. Als een agent zich echt kwaad maakt, vertrekt het duo. De forensisch rechercheurs verkennen eerst de omgeving en blijven daarbij op het asfalt van de Vissersverkorting. Ze wij zen elkaar op de sporen in de berm en op het asfalt. Coördinator Monika beslist dat ook hier de hulp van de specialisten van de VOA hard nodig is. Cor ontdekt ter hoogte van de plaats waar het lichaam is gedumpt een kapot getrapte slak. Voorzichtig worden de restanten van dat diertje van de weg geschraapt en in een potje gestopt. Op de resten van het slakkenhuisje zijn heel vaag wat sporen te zien. Cor: „Nu verzamelen we alles wat van belang kan zijn." Vervolgens concen treert hij zich samen met zijn collega Cathelijne op de sporen in de berm. Re chercheur Wies fotografeert alles. En Pas cal houdt een logboek bij waarin precies staat wat iedereen op welk moment doet Al die tijd ligt in de sloot het lichaam van John Smidt. Monika geeft aan dat het be langrijk- is eerst alle sporen in de omgeving veilig te stellen. In verschillende teams wordt er de komende uren langzaam maar zeker in de richting van het lichaam ge werkt. De forensisch rechercheurs gaan ge kleed in witte overals en dragen mutsen, handschoenen, overschoenen en mond kapjes om te voorkomen dat zij sporen achterlaten. Halverwege de middag is het onderzoek in het parkje klaar en komt de Axelse groep even naar Westdorpe voor overleg. Er wordt besloten dat de woning van Smidt moet wachten tot de volgende dag. De Axelse ploeg is toe aan rust en geen van de leden van de Westdorpse ploeg kan vrijge maakt worden voor de woning omdat, zo blijkt dan al, er op en bij de Vissers verkor ting nog veel werk ligt te wachten. In de loop van de middag voegt tactisch re chercheur Jos zich ook bij het groepje bij Westdorpe. Hij wordt direct op de hoogte gebracht van de vorderingen en vondsten en seint zijn collega's elders in Zeeland in. Op zijn beurt vertelt hij hoe elders het on derzoek verloopt. Daarbij valt wel op dat hij niet in detaü treedt. De politie hanteert bij dit soort grootschalige onderzoek het principe dat alle deelnemers aan een on derzoek globaal op de hoogte worden ge houden en specifieke kennis alleen bij die mensen komt die de informatie nodig heb ben. Met name met de informatie die al leen de dader kan hebben, wordt heel voorzichtig omgesprongen. Ook officier van justitie Janneke de Smet brengt een bezoek aan de Vissersverkorting. Zij laat zich bij praten en meldt dat ze vooral wil weten wanneer het slachtoffer om het leven is ge bracht. Op dat moment is daar nog niets van te zeggen omdat de forensisch recher cheurs nog een aantal meters tot het lichaam moeten onderzoeken. Ze kijken vooral naar afwijkende sporen. Misschien heeft de dader of hebben de daders iets achtergelaten toen het lichaam van de Axe laar in de sloot werd gedumpt: schoenspo ren, vezels, huidschilfers, speeksel, bloed, haren of iets anders. Cor vertelt dat het niet de eerste keer zal zijn dat een dader in paniek een kammetje verloor, een ring of -nog mooier- een mobieltje. Hij zegt dat daders bij het lozen van een lichaam vaak in paniek zijn en in de haast van alles over het hoofd zien. Om dat iets te vinden, gaan de forensisch rechercheurs ver. Zo draait Cathelijne vele tientallen boom blaadjes om. Ze doet dat met veel geduld en precisie, blaadje voor blaadje, en legt ze vervolgens terug. De rechercheurs nemen geregeld rust; Mo- De restanten van een slakje worden veilig gesteld. Op het schild van het diertje zijn misschien sporen te vinden. Forensisch rechercheurs zijn aan het werk op de Vissers verkorting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58