47 Rabobank: inspelen op nieuwe vraag klanten Financiële sector in Zeeland krimpt 2X 230 zaterdag 3 november 2012 Vestigingen Vestigingen trend (2000 is referentiejaar) Banen trend (2000 is referentiejaar) Het gaat bergaf met de financiële sector in Zeeland. Tenminste wat aantal vestigingen en banen betreft. Dat blijkt uit cijfers van de Kamer van Koophandel. Relatief verloren de Bevelanden de meeste vestigingen en Zeeuws-Vlaanderen de meeste banen. Zeeland loopt achter bij Nederland, vooral wat betreft de banen in de financiële sector. infographic Rolant Quist bron Kamer van Koophandel Walcheren Vestigingen Banen Banen Vestigingen ónderen. Bevelanden Vestigingen 1179 f209 1200 1179 1194 1194 ten van stenen gebouwen is vrij pijnloos, al denken ouderen daar soms anders over. „Wij hebben ad vies op maat geregeld voor oude ren en medewerkers gaan naar ver zorgingshuizen om die bewoners te adviseren. Horen we een klacht, dan moet die opgelost worden en gaan we naar de klager toe. Soms kunnen we een probleem snel op- losen. Stel dat iemand niet met de computer bankzaken wil regelen, maar niet weet dat die bankzaken ook heel goed nog telefonisch gere geld kunnen worden. En dat ze als ze bellen ook direct een medewer ker van hier aan de lijn krijgen. We kunnen vaak mensen een goed alternatief aanbieden voor het bezoek aan de bank." Banken willen en moeten meegaan met de veranderen de wensen van de klanten. De klant regelt bankzaken digitaal, vanuit huis. „Hoe vaak komen mensen nog naar de bank toe? Dat gebeurt alleen bij complexe, finan ciële zaken. We gaan op afspraak naar de mensen toe, waarvoor we mobiele teams hebben opgericht. Het aantal bezoeken is met een fac tor vijf/zes afgenomen, terwijl mailtjes en telefoontjes die mede werkers ontvangen met dezelfde factor zijn toegenomen." Maar de bank moet ook concurrerend zijn met an dere banken. En ook de Rabobank boekt in deze financiële crisis minder winst, dan was voor zien. Abbenhuis beaamt dat, maar reageert dat de Rabobank wel de enige grote Nederlandse bank is, die het zonder steun van de staat kan stellen. „En het blijft goed gaan met ons. Misschien ook om dat we van origine een voorzichti ge bank zijn." Maar Piet Moerland (voorzitter raad van bestuur van de Rabobank Nederland) sprak niet zo lang geleden dat de Rabo bank haar personeelsbestand da nig moet inkrimpen. En dan komt de bank toch aan haar eigen men sen. Abbenhuis: „Piet Moerland sprak van 10 procent. Dat is fors. Dat zijn landelijk 3000 medewer kers en al die medewerkers wer ken hard. Die kunnen niet zomaar wegvallen. We verwachten veel met natuurlijk verloop op te kun nen vangen. Ook bij ons is vergrij zing een onderwerp. Hoe die in krimping in de regio's uitpakt, is nog volledig onduidelijk." Abbenhuis beklemtoont dat er ze ker plaats is voor nieuw personeel bij de Rabobank. „Mensen met de juiste competenties en vaardighe den zijn altijd van harte welkom. Talent is schaars en bij een kleine arbeidsmarkt als Zeeland nog moeilijker te vinden." De Zeeuwse en West-Brabantse banken heb ben daarom een Spot-traject opge zet om getalenteerde afgestudeer den van een fmancieel-economi- sche opleiding begeleiding van te geven. „Zij doen werkervaring op bij verschillende banken." Een halfjaar geleden kwam Ab benhuis naar Zeeland om directie voorzitter te worden. Daarvoor heeft hij onder andere gewerkt bij de Rabobanken in Haarlem en Utrecht en bij dezelfde bank in het buitenland. „Ik ben naar Zee land gekomen voor het werk. Hier staat de bank nog in de samenle ving, veel meer dan in de Rand stad." De tijd dat de Rabobank in alle Zeeuwse dorpen een kantoor had, is allang voorbij. Walcheren/Noord-Beveland heeft nu nog één hoofdlocatie, in Vlissingen, aangevuld met 10 servicepunten. De Rabobank Walcheren/Noord-Beveland heeft zo'n 250 medewerkers. In Zeeland heeft de Rabobank naast Vlissingen nog vier zelfstandige Rabo banken; in Goes (Rabobank Oosterschelde), Rabobank Terneuzen-Sas van Gent, Rabobank Hulst en de Rabobank West-Zeeuws-Vlaanderen in Sluis. „laren geleden hebben we onszelf de opdracht gegeven om effi ciënter te gaan werken en om in te spelen op de nieuwe vraag van onze klanten. Onderdeel van die herschikking was onder andere de sluiting van kantoren", merkt Chris Abbenhuis, directievoorzitter van de Rabo bank Walcheren/Noord-Beveland op. „Minder steen wil niet zeggen dat we minder aanwezig zijn in Zeeland." De Rabobank is ook een speler op de internationale markt. De bank is aanwezig in 46 landen en heeft 60.000 medewerkers. De helft daarvan werkt in Nederland. In Nederland zijn zo'n 143 lokale banken, zoals de Rabobank Walcheren/Noord-Beveland. „De banken hebben veel auto nomie. We verkopen hier onze producten, zoals het sluiten van hypo theken, of persoonlijke leningen aangaan, of hoe je je geld het beste kan beleggen, maar ook om te sparen." In Utrecht staat Rabobank Nederland, waar de algemene kaders worden bedacht en geschetst. „Daar worden de randvoorwaarden bepaald, waar aan wij, de lokale banken, ons voordeel mee zullen doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 47