werken geldzaken De pessimist en de optimist zaterdag 3 november 2012 door Corné van Zeijl Al maanden vechten de 'bulls' en de 'bears' op de beurs over welke kant we opgaan. Begin augustus ging de AEX over de 330 heen. Daar staan we drie maan den later nog steeds. De bulls zijn de beleggers die den ken dat de beurs omhooggaat en de bears denken dat de koersen gaan dalen. Als u het wilt onthou den, denkt u maar aan de stier waarbij de hoorns omhoog staan (stijgende koersen) en een beer klauwt naar beneden (dalende koersen). Beide kampen hebben sterke argu menten. Laat ik beginnen met de beren. Die zien sombere economi sche vooruitzichten. In Amerika staan er voor 2013 flink hogere be lastingen op stapel. Dat effect kan zo fors zijn, dat de VS daardoor zelfs in een recessie kunnen ko men. Voor wat betreft Europa hoef ik u eigenlijk niet meer te vertellen dat het economisch ge zien een drama is. Overheden met te veel schulden bezuinigen en consumenten sparen, waar door de economie achterblijft. De Europese banken moeten hun ka pitaal verder verhogen. Dat bete kent dat ze geen leningen kunnen verstrekken. Daardoor zal de eco nomische groei onder druk blij ven staan. In China vreest men een flinke vertraging en zal de overheid niet zoals in 2008 de eco nomie fors gaan stimuleren. Er staan nog te veel spooksteden leeg om hen eraan te herinneren dat dat niet effectief was. Dat heeft als gevolg dat de winstcij fers dramatisch slecht zijn. En dan hebben de bedrijven nog het geluk dat de loonkosten onder druk staan. Bij een hoge werkloos heid ga je niet om loonsverho ging vragen. Daarnaast kan de eurocrisïs moge lijk opnieuw oplaaien. Spanje blijft maar dralen met het aanvra gen van hulp. En ach, dat Grieken land. Dat gaat van ellende op een gegeven moment zelf wel uit de euro. Althans zo denken de pessi misten. De bulls kijken daarentegen naar de Europese obligatierentes. De Duitse rente stijgt en de Spaanse en de Italiaanse rente daalt. Dat is een teken dat beleggers in obliga ties langzamerhand weer vertrou wen krijgen in de euro. Zij vin den dat de economische cijfers meevallen. Het ergste lijkt achter de rug. Een vroege indicator als de inkoopmanagersindex lijkt niet verder te dalen. Inkopers we ten namelijk als een van de eer sten of het beter gaat of niet. In Amerika trekt de huizenmarkt weer aan. In sommige regio's zien we zelfs prijsstijgingen van wel 10 procent. Wie had dat een halfjaar geleden gedacht? Natuurlijk weten de beleggers wel dat de kwartaalwinsten niet goed zijn. In Nederland bijvoor beeld zien we voornamelijk posi tieve koersreacties op de meeste bedrijfscijfers. Een duidelijk teken dat alle ellende wel in de koersen zit. Bovendien krijg je op aandelen een mooi dividendrendement. Vergelijk dat eens met obligaties. Veel bedrijven kunnen voor een paar procent geld lenen, terwijl hun aandelen veel meer renderen. Vorige week plaatste uitzender Adecco een obligatielening met een rente van 1,6 procent in de markt De aandelen geven 3,8 pro cent dividendrendement Wat doet u liever met uw euro. Geld le nen aan Adecco of deelnemen in het bedrijf? Als laatste punt wijzen de bulls op het feit dat de laatste twee maanden van het jaar vaak de bes te zijn. Ik ben erg benieuwd wie er gaat winnen, de argumenten van beide kampen snijden hout. En zolang deze argumenten in evenwicht blijven, zal de beurs niet bewegen. Maar één ding is ze ker, daar komt een keer verande ring in. Werkloos? Inmiddels vindt een derde van de werk zoekenden die zich bij het UWV hebben ingeschre ven een baan via het uitzendbureau. door Anne Salomons illustratie Job van Gelder Corné van Zeijl is fondsmanager bij SNS Asset Management. Nederland telt meer dan een half mil joen werklozen. Om hen weer aan de slag te krijgen, bemiddelt het UWV Werkbedrijf. Maar de laatste jaren ko men steeds meer mensen via uitzendbu reaus weer aan werk. Zeker nu er flink be zuinigd wordt op het UWV en de arbeidsbe middeling vrijwel uitsluitend digitaal ge schiedt, ligt voor de uitzendbranche een markt open om het almaar groeiende aantal werklozen aan het werk te helpen. Uitzendbureaus bieden doorgaans een snel lere weg uit de werkloosheid en een opstap- fimctie naar een nieuwe baan. In Amster dam wil de politiek zelfs mensen met een bijstandsuitkering verplichten zich in te in schrijven bij uitzendbureaus, anders verlie zen zij hun uitkering. Het UWV en de uit zendbranche zijn in het afgelopen decen nium geleidelijk aan steeds meer gaan sa menwerken. „De publieke en private samen werking is inmiddels groot en dat is een goe de ontwikkeling", aldus Marloes De Graaf-Zijl, econoom en onderzoeker aan het Amsterdams Instituut voor Arbeidsstu- dies (ALAS) van de Universiteit van Amster dam. „Het is standaard UWV-beleid om mensen met een uitkering zo snel mogelijk weer aan het werk te krijgen en het eerste wat het UWV vaak doet, is iemand die een uitkering aanvraagt, doorsturen naar uit zendbureaus." Omdat uitzendbureaus in tegenstelling tot UWV marktpartijen zijn, zorgen zij ervoor dat ze te allen tijde goed zijn toegerust om mensen op de juiste arbeidsplaats te krij gen. „Wat privaat kan, moet je daarom ook privaat doen", benadrukt de econoom. „Uit zendbureaus moeten up-to-date blijven om winst te maken, dat maakt dat ze extra hun best doen. Publieke partijen als het UWV proberen ook hun uiterste best te doen, maar omdat winstdoelstelling niet hun drij vende kracht is, lopen private partijen vaak toch net een stapje harder. Het standaard be zwaar tegen het UWV is dat deze niet is af te rekenen op zijn prestaties. Daardoor is het efficiënter om private partijen, zoals uit zendbureaus, te laten doen wat zij kunnen en de overige werkzoekenden door het UWV zelf te laten begeleiden." De uitzendbureaus lijken inmiddels de smeerolie van de arbeidsmarkt te worden en dat is weieens anders geweest. Uitzend- »5S8S5a«SRBKS0»ï®t-X 'Als ze me nu vragen voor een korte klus, durf ik dat niet meer te riskeren' bureaus hebben niet altijd een even goede naam gehad, onder meer door bureaus die het niet zo nauw namen met de regeltjes en er twijfelachtige financiële praktijken op na hielden. Deze malafide bureaus wierpen een smet op het imago van de uitzend branche. Maar die worden nu ook stevig aangepakt. „Ondertussen heeft de ABU, de branchevereniging voor uitzendonderne mingen, het imago van de uitzendbranche flink opgepoetst en is er een sterke lobby Linkedln plaatst voortaan video-advertenties Wie een advertentie kwijt wil op het zakelijke netwerk Linkedln kan gebruikmaken van videoad vertenties, meldt Emerce. Het gaat om het formaat 300x250 en de lengte mag de dertig seconden niet overschrijden. Adverteerders kunnen zelf bepalen of ze per klik of per bekeken video betalen. Ze moeten zelf hun video's in het systeem zetten, dat kunnen ook YouTube-video's zijn. Nibud ontwikkelt 'geldkoffer' voor vmbo-scholieren Het Nibud heeft samen met ande re organisaties een geldkoffer ont wikkeld met daarin lesmateriaal voor scholieren van het praktijk onderwijs en het vmbo. Met be hulp van deze koffer kunnen zij le ren bewuster met geld om te gaan. Onderwerpen die aan de or de komen, zijn bijvoorbeeld spa ren en plannen voor later. Zo'n koffer bestaat al voor het basison derwijs en is een groot succes. Even uit de file voor een kop koffie van Starbucks Onderweg in de file naar het werk éven gauw een verse kop koffie pakken? Dat kan binnen kort al in Duitsland. De Ameri kaanse koffieketen Starbucks wil de slappe verkoop in Duitsland binnenkort oppeppen met een dri- ve-in koffiezaak. Ook moeten er nieuwe vestigingen komen in treinstations, meldde topvrouw Michelle Gass van Starbucks Euro pa en Noord-Afrika. Minimumlonen met ingang van 1 januari omhoog De brutobedragen van het wette lijk minimumloon en het mini mumjeugdloon stijgen 1 januari 2013, meldt het ministerie van So ciale Zaken en Werkgelegenheid. Het wettelijk brutominimumloon voor werknemers van 23 jaar en ouder bij een volledig dienstver band wordt per 1 januari 2013 1.469,40 euro per maand. Meer informatie op www.rijks- overheid.nl Brochure over Arbo-verplichtingen zzp'ers Voor zzp'ers is een handige bro chure uitgekomen met daarin in formatie over aan welke verplich tingen in de Arbowet ze zich moe ten houden. 'Zelfstandigen en de Arbowet' vertelt meer over de be langrijkste arbeidsrisico's voor zzp'ers en geeft informatie over de bepalingen uit de Arbowet die voor hen gelden. De brochure is als pdf-document verkrijgbaar via www.inspectieszw.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 44