De interesse voor belastingen kwam via de politiek zaterdag 3 november 2012 Er zullen maar weinig tieners zijn die op hun vijftiende denken: 'Ik word belastingadviseur. Dat lijkt me nou een spannend beroep.' Ook Jesper Wiegmans had niet gedacht dat hij in het fiscale wereldje terecht zou komen. Zijn interesse in de politiek wakkerde echter iets in hem aan. „Ik was een jaar of veertien en zag op televisie een de bat over de hypotheekrenteaftrek. Ik wilde daar meer van weten en ben me er in gaan verdiepen." Bijna tien jaar later is Jesper bijna1 klaar met zijn studie fisca le economie aan de Universiteit van Tilburg. Hij is bezig de laatste hand te leggen aan zijn afstudeerscriptie. Het onder werp....? Actueler dan ooit: de hypotheekrenteaftrek. De 23-jarige Koudekerker doet intussen ook praktijkervaring op bij Accon AVM. Want eerlijk is eerlijk, op de universiteit word je vol ge pompt met theoretische kennis, maar de praktijk is toch heel andere koek. „Je krijgt tijdens de studie colleges over bijvoorbeeld vennootschapsbelasting, Europees recht, in komstenbelasting en btw en je krijgt vakken als weten schapsfilosofie, statistiek en zelfs wiskunde. Maar hoe je een belastingaangifte moet invullen? Toen ik hier in septem ber bij Accon AVM begon, had ik ook geen idee hoe je een bezwaarschrift moest schrijven." Jesper hoopt eind dit jaar zijn driejarige master fiscale eco nomie af te ronden. Deze studie behelst de belastingen bin nen een land en binnen een onderneming en is een combi natie van economie en recht. In het eerste jaar krijg je algemene bedrijfseconomische vak ken als accounting, financiering, organisatietheorie en mar keting. In het tweede en derde jaar krijg je onder meer boekhouden, privaatrecht, staats- en bestuursrecht, omzet belasting en Europees en internationaal belastingrecht voor geschoteld. Daarnaast krijg je nog colleges in de sociale- en wetenschapsfilosofie en bedrijfsethiek. Deze opsomming geeft al aan hoe theoretisch de studie is. Vandaar dat Jesper na het behalen van zijn studie via Accon AVM een driejarig leertraject van de Nederlandse Orde van Belastingadviseurs (NOB) begint. Tijdens dit traject van de beroepsvereniging van universitair opgeleide belastingadvi seurs worden jonge fiscale talenten niet alleen op vaktech nisch gebied verder ontwikkeld, maar zeker ook op het ge bied van persoonlijke vaardigheden. Bij dat laatste gaat het om zaken die in de praktijk erg handig zijn, zoals gespreks technieken en een cursus adviseren. „Hoe je bijvoorbeeld met klanten of met de belastingdienst communiceert, dat hebben we op de universiteit nooit gehad", legt Jesper uit. Het traject bestaat uit allerlei losse cursusdagen met steeds een ander thema. De deelnemers moeten daarvoor ook voorbereidingsopdrachten maken. Zo is er een cursus rond het thema debatteren, wat de politiek geëngageerde Jesper wel aanspreekt. Of Jesper uiteindelijk carrière wil maken als belastingadvi seur weet hij nog niet. Met de studie fiscale economie kun je in elk geval allerlei kanten op. „Je kunt als fiscaal eco noom ook aan de slag als inspecteur bij de belastingdienst of als wetenschapper aan een universiteit. Of je komt op het ministerie terecht of bij een groot bedrijf." En dan is er nog altijd die oude 'liefde': de politiek. „Ik ben lid van D66. Dus wie weet ga ik ooit nog eens de politiek in. Ik zie het wel." Jesper Wiegmans en Izaak Koppejan (r). foto's Lex de Meester Wat kost het en wat levert het op? Het collegegeld bedraagt 1771 euro f Voor boeken en ander studiemateriaal moet je rekenen op zo'n 600 euro per jaar Na afronding van de driejarige bachelor krijg je de titel Bachelor of Laws Een belastingadviseur verdient tussen de 2000 en 4500 euro per maand. Het salaris van een senior fiscalist kan in de loop van zijn carrière zelfs oplopen tot 10.000 eu ro Afgestudeerde fiscaal economen hebben buiten Zeeland geen enkel probleem met het vinden van een baan. Ze kunnen terecht bij belastingadviesbureaus of fiscale afde lingen van grote bedrijven, maar ook bij de overheid In Zeeland zijn op dit moment twee vacatures Heeft u tips? Mail dan naar werken@pzc.nl Zie ook www.pzc.nl/werken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43