Macht ligt bij spelers zonder spiegel 35 Van Assche ziet project Rio 2016 volledig zitten SWCêf smet Sonnemans nieuwe directeur judobond mimm 2 rm ZONOAG 4 KOVEM6ER zaterdag 3 november 2012 Liefst twintig voetbaltrai ners maakten vorig seizoen hun klus bij een Zeeuwse club niet af Dat aantal moe ten we minimaal kunnen evenaren, lijken bestuurders én spelers nu te denken. De teller staat alweer op zeven. Wie wordt het volgen de slachtoffer? Wel ke trainer is straks nummer acht in de rij van ontslagen trainers? Er is al een aantal kandidaten voor die po sitie op de ontslagranglijst, want het loopt niet overal even lekker. Dan gaan, zoals afgelopen week bij Aardenburg, spelers zich roeren en is de trainer aan een kansloze mis sie bezig. Als slechts twee of drie voetballers het niet in de trainer zien zitten, is die tegenwoordig al kansloos. Zon verzameling rotte appels wordt vanuit de groep niet gecorrigeerd, want daarvoor zijn het allemaal veel te goede vrien den van elkaar. Vroeger was alles beter. Dat mag je niet zeggen, maar het is wel zo. Vroeger - tien jaar of langer gele den - was de trainer iemand met aanzien. Die had zijn sporen ver diend, die straalde gezag uit en werkte ook nog eens met een door Barry van der Hooft groep liefhebbers. Er was ruimte voor discussie, maar niet te vaak en wel op een fatsoenlijke manier. Met respect, wat nu een mode woord is onder middelmatige voet ballers bij wie de zin 'hou je bek' in hun mond bestorven ligt Een kritische opmerking van een ploeg genoot? Een aanwijzing of verma ning van de trainer? Hou je bek! In Aardenburg zal het vermoede lijk niet zo zijn gegaan, maar dui delijk is wel dat de spelers de macht in handen hebben. Arno Zwegers zette deze zomer zijn handtekening onder een driejarig contract, maar werd na ruim drie maanden al op straat gezet. De re den? Er was geen 'klik' met de spe lersgroep. Een 'klik', ook al zo'n modewoord. Dat die ontbrak, ligt natuurlijk alleen aan Zwegers. Nee, niet aan de voetballers. Die hebben er alles aan gedaan. Dat is cynisch bedoeld, maar het rijtje trainers dat Aardenburg de afgelo pen jaren versleet is nu eenmaal in drukwekkend. Alleen Robbie de Muynck (nu IJzendijke) leek bij ie dereen in het pulletje te vallen. Bij het ontslag of vertrek van een trainer wordt vaak vrij snel geroe pen dat de beste man er niets van kan. Dat komt dan meestal uit de monden van spelers zonder enige vorm van zelfkritiek, die nooit eens fatsoenlijk in de spiegel kij ken. Het ligt altijd aan een ander. Maar diezelfde voetballers hebben de macht stevig in handen. Ze zoe ken wat medestanders, kloppen op de deur van de bestuurskamer en maken dan duidelijk dat er geen weg meer terug is. Het uitge stippelde beleid, als dat er al is, doet niet meer ter zake. De trainer moet vertrekken, daarna zien we wel verder. Aan het einde van zo'n rommelig seizoen vol dieptepun ten stappen diezelfde voetballers dan ook nog eens over naar een an dere club. Op zoek naar een nieu we uitdaging of voor een paar eu ro's meer, laten ze de puinhopen achter zich. Is het eigenlijk nog wel leuk om trainer te zijn? Natuurlijk wel, zolang er een goede groep staat om mee te werken. Het be langrijkste is echter dat een trainer beseft dat hij in de huidige tijd over meer kwaliteiten moet be schikken dan alleen het geven van een goede training. Hij is meer pe ople's manager dan trainer. Hij moet begrijpen waarom 75 pro cent van de selectie in zijn onder broek staat te douchen. Hij moet snappen dat een voetballer die een beetje pijn in zijn keel heeft niet komt trainen. Naar de kapper? Een etentje met vrienden? De hond van de buren is jarig... Sorry trainer, maar dan kan die sierlijke spelverdeler niet komen vanavond. Achter de mentaliteit van een deel van de huidige ge neratie voetballers mag best een groot vraagteken worden gezet De bestuurders moeten de hand echter ook in eigen boezem steken. Want veel clubs doen hun huiswerk niet of niet afdoende bij het aanstellen van een nieuwe oe- fenmeester. Ze verdiepen zich te weinig in de persoon en winnen nauwelijks informatie in bij ande re clubs. Tegelijkertijd zijn veel trai ners al blij dat ze een nieuwe club hebben. Wat de (onmogelijkhe den zijn, welke visie de club heeft, of het er professioneel of juist ama teuristisch aan toe gaat; ze verzui men het te bekijken of te vragen. Een paar weken of maanden later blijkt van enige chemie vervolgens geen sprake. De resultaten vallen tegen, de zogenaamde vedettes gaan zich roeren en de trainer wordt op een zijspoor gezet. De be schuldigende vinger gaat richting diezelfde trainer, waar de bestuur ders en spelers in veel gevallen een veel kwalijkere rol hebben ge speeld. Omdat een spiegel ont breekt, heeft niemand daar een boodschap aan. En ben je num mer acht, negen of zelfs al tien op de lijst van ontslagen Zeeuwse voetbaltrainers. NIEUWEGEIN - Ben Sonnemans is de nieuwe directeur topsport van de Nederlandse judobond. De veertigjarige voormalig Europees kampioen (1997) is de opvolger van Cor van der Geest. Met de aanstelling van Sonne mans - per 1 februari - kiest de bond nadrukkelijk weer voor een technische baas die verbonden is aan een club. De Haarlemmer liep op vijfjarige leeftijd sportschool Kenamju binnen, waar hij aan de hand van zijn coach Cor van der Geest uitgroeide tot een van de beste judoka's van zijn generatie. Hoewel maar liefst vijftien kandi daten zich hadden gemeld bij de bond - onder wie een aantal bui tenlanders - is niet voor een gega digde buiten de bolwerken Ke namju en Budokan gekozen. Voorzitter jos Heil: „Wij zijn over tuigd dat Ben onafhankelijk is. Over zijn voorganger Cor van der Geest is ook van alles beweerd, maar ik ben ervan overtuigd dat hij afgelopen jaren altijd voor de bond heeft gewerkt en niet voor zijn club Kenamju. Natuurlijk heeft iedereen een verle den, dat geldt ook voor Ben. Maar hij heeft voldoende afstand geno men van Kenamju om geschikt te zijn voor deze functie." Met de aanstelling van Sonnemans grijpt Marjolein van Unen (vrouwen- bondscoach sinds 1997) naast de functie die zij ambieerde. door Roeland van Vliet MIDDELBURG - Bij de KNGU ging men woensdag van start met het project Rio 2016. Bondscoach Mitch Fenner hield een presentatie en inspireerde onder anderen Sas- senaar Anthony van Assche. „Ik mag er niet al te veel over zeggen, want het was een interne bijeen komst", zei de 23-jarige turner vrij dag. „Maar ik kan wel verklappen dat iedereen, met heel veel vertrou wen vooruit kijkt naar de volgende Olympische Spelen." Het is geen geheim dat de bond graag met een mannenteam naar de Spelen wil. Er werd al veel in het werk gesteld om een zestal naar Londen te krijgen, maar zon der succes. Uiteindelijk ging Epke Zonderland in zijn eentje. Het goud van de Fries op de rekstok maakte heel veel goed. „Dat we met een team naar Rio de Janeiro gaan, is veel reëler", stelde Van Assche. „Dat komt door Mitch Fenner. Hij heeft niet alleen heel veel verstand van turnen, maar ook van het begeleiden van een proces. In 2008 ging Engeland met twee jongens naar de Spelen van Peking en in Londen waren ze er vier jaar later met een team bij. En Engeland werd in de landenfinale gewoon derde, hè." De Engelsman gaat ook in Neder land voortvarend te werk. Hij is vol gens Van Assche totaal anders dan zijn voorganger, de Japanner Sadao Hamada. „Die is er in 2009 zomaar ingestapt Hij wilde heel veel veran deren. Zoals hij het zag, zo moest het ook per se gebeuren. Op weg naar de Spelen van Londen waren veel turners al een bepaalde weg in geslagen, maar hij wilde dat ze nog dingen gingen aanpassen. Tja, dat kan gewoon niet. Dan krijg je weer stand." Fenner heeft nu gevraagd of alle turners zelf een plan voor zichzelf willen opstellen. En als dat klaar is, wordt er samen over gediscussi eerd. Van Assche: „Volgens Mitch staan turners meer achter een pro ces als ze er zelf over na hebben ge dacht. En de turners weten zelf het beste wat goed voor hun is, zegt hij." Tijdens de bijeenkomst in Beekber gen is het Van Assche ook duidelijk geworden dat het teambelang de komende jaren voor het individue le belang gaat. Toestelspecialisten als Yuri van Gelder zullen dus moe ten laten zien hoe ze het team het beste van dienst kunnen zijn. De Nederlandse equipe hoeft er pas in 2014 echt te staan. In het Chi nese Nanjing is dan weer het eerste WK voor landenploegen, waarop Oranje kan voorsorteren voor Rio 2016. „Volgend jaar is er ook een WK. In Antwerpen. Maar dat is al leen voor individuele turners. Dat is in de ogen van Fenner een stuk minder belangrijk toernooi." De Zeeuws-Vlaming is deze maan den vooral actiefin de Duitse com petitie. Week na week turnt hij een meerkamp voor een club uit Hei delberg. „De laatste keer haalde ik 83,75 punten. En dat terwijl ik nog lang niet op alle onderdelen nieu we elementen heb toegevoegd. Het gaat dus al best goed aan het begin van het seizoen." Volg Sweetdeal op Twitter en Facebook ft @SWEETDEALNL f/SWEETDEALNL Funmatch.nl is dé nieuwe online meeting community waar je in een veilige, gezellige en gebruiksvriendelijke omgeving mensen kunt zoeken en vinden om iets leuks mee te ondernemen. Word nu heel voordelig 3 of 6 maanden lid. INE MEETING COMMUNiT1 VRIJDAG 2 T/M ZONDAG 4 NOVEMBER Zin in een onvergetelijk en voordelig weekendje? 2 Daags arrangement voor 2 personen bij Hotel Brasserie Den Engel in Baarie Nassau. 1 Overnachting inclusief ontbijt en een glas Prosecco bij aankomst. Geldig tot 31 mei 2013. VRIJDAG 2 T/M ZONDAG 4 NOVEMBER m'mmïmmêm Videokabel voor het omzetten van oude videobanden naar DVD. Sluit de kabel aan op je computer en aan de uitgang van de videorecorder en zet je video's heel makkelijk om. Dierbare beelden kun je nu dus heel gemakkelijk terugkijken. www.sweetdeal.nl.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 35