"fèlDE STELLING 34lS| Spelen hadden land verder kunnen helpen Nederland is te verdeeld voor organiseren Spelen SPORTFOTO VAN DE WEEK zaterdag 3 november 2012 GELSENKIRCHEN - Het heeft iets weg van judo, het grondduel tussen Christoph Moritz (blauw shirt) van Schalke 04 en Alexander Riemann van Sandhausen. Toch betreft het hier 'gewoon' een duel om de bal tussen twee spelers. Ze komen tijdens de bekerwedstrijd in Gelsenkirchen ongelukkig met elkaar in botsing en buitelen over elkaar heen, niet wetende waar de bal op dat moment is. Beiden kwamen uit eindelijk ongedeerd uit de strijd. Schalke 04 won met 3-0 van de club uit de tweede Bundesli- ga. Ibrahim Afellay en Klaas-Jan Huntelaar waren trefzeker voor Schalke 04. foto Bernd Thissen/EPA De streep door de olympi sche plannen van Neder land is een streep door een visie. Niet alleen door een sportieve visiemaar vooral door een nationale visie. Een gooi naar de Olympische Spelen van 2028 had de voorwaarden kunnen schep pen voor verbetering van de infra structuur, woningbouw, openbaar vervoer, toerisme en werkgelegen heid. Of je monarchist of republikein bent, de woorden van kroonprins Willem Alexander tijdens de Spelen in Lon den zullen eenieder aanspreken die vooruit wil. „De Olympische Spelen zijn een ideaal punt aan de horizon bij het ontwikkelen van een nieuw Nederland waar we tientallen jaren profijt van zullen hebben." Een olympisch bid als katalysator. In de zogenaamde Olympische Hoofd structuur, opgesteld op initiatief van het ministerie van VROM, wordt dat geconcretiseerd. Beoogde olympi sche locaties, zoals bijvoorbeeld het westelijk havengebied in Amster dam, moesten sowieso aangepakt worden. Met de Spelen kan de ont wikkeling in een stroomversnelling raken. Nijpende problemen ah files en huis vesting kunnen geïntegreerd worden in olympische plannen. Aanpassing van wegen en verbetering van open baar vervoer kunnen defileproblema- tiek verzachten. Net als in olympisch Londen is gebeurd, kunnen (achter standswijken gepimpt worden, wat weer werkgelegenheid oplevert. En vanzelfsprekend profiteert ook de sport van olympische ambities. Niet voor niets grossiert elke vier jaar het organiserende land in medailles. De complete sportieve infrastructuur krijgt een gouden, zilveren of bron zen impuls. Nu, zestien jaar voor de Spelen van 2028, al het licht op rood zetten, is een prematuur gemiste kans. Onge acht of de Spelen uiteindelijk binnen gehaald zouden worden, de olympi sche plannen hadden gezorgd voor ontwikkelingen die van blijvende waarde zijn voor ons land. Rudy Boogert WD en PvdA willen de Olympische Spelen niet naar Nederland halen. Daaraan zijn te veel financiële risi co's verbonden, stellen de partijen deze week in het regeerakkoord. DE STELLING WD en PvdA schrappen de Olympische Spelen terecht van de politieke agenda Reageer op pzc.nl/sport De klaagzangen van Hoek-trainer Eric Hellemons zijn terecht eens mmmbhim— 39% oneens 61% Kent u Saar Boerlage nog? Nee? Nou, Ed van Thijn wel. Midden jaren tachtig ondernam de burmeester van Amsterdam samen met NOC-voorzitter Henk Vonhojfeen poging om de Olympische Spelen naar Nederland te halen. Na die van 1928 zouden ze-in 1992 opnieuw in Amsterdam moeten worden gehou den. Eén nijver, principieel vrouwtje en haarfanatieke aanhang voorkwa men dat burgemeester Van Thijn en de in 2010 overleden Vonhoff ook maar een flintertje kans kregen om hun plannen te verwezenlijken. Dat nijvere vrouwtje heette Saar Boerla ge. De historie van toen leert dat Neder land en de Olympische Spelen geen gelukkig huwelijk kunnen aangaan. De meningen over wel of geen Spe len in ons kleine landje zijn te ver deeld om zo'n monsterspektakel over tuigend van de grond te kunnen krij gen. Hoewel tegenstanders aanko men draven met inmiddels afgeklo ven termen als 'mooi weer spelen met overheidsgeld', 'geldverslindende flauwekul', 'linkse hobby's', 'geld af pakken van de hardwerkende bur ger', en nog meer van die voorspelba re onzin, blijft het een feit dat het or ganiserende land als één man/vrouw achter het evenement moet staan. Anders, wordt het niks. Dat bleek later ook wel. In 2008 bleek uit een documentaire van An dere Tijden dat Amsterdam bij de verkiezing van de thuisstad van de Spelen van 1992 slechts vijf stemmen kreeg. Een complete afgang. Bijna niemand had vertrouwen in dat ver deelde landje. De echte strijd ging tussen Parijs en Barcelona. Zoals ie dereen nog wel weet won Barcelona en later toch ook nog een beetje Ne derland. Ellen van Langen pakte goud op de 800 meter. De PvdA en de WD hebben in hun regeerakkoord met enkele maatrege len velen in de gordijnen gejaagd, maar met het afblazen van de cam pagne voor de Spelen in 2028 hebben ze dat een piepklein beetje goed ge maakt. Koen de Vries

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 34