Strootman is een snelle zelfredzame leerling 301 sport Leerdam vindt dat club negatief beeld schetst Vacansoleil houdt plek in World Tour Marathon New York gaat toch niet door p 13 k jgiJB W aj J 'Ajax heeft meer kwaliteit dan Vitesse' zaterdag 3 november 2012 door Hans Leber ROTTERDAM - Ze stonden vijf mi nuten te praten, Feyenoord-trai- ner Ronald Koeman en de door hem op het tweede plan gezette Keivin Leerdam. Opgelost werd er niets, maar uit alles bleek dat de twee, ver verwijderd van de ande re spelers of publiek, elkaar respect vol toespraken. „We hebben elkaar onze standpunten uitgelegd. Dat was wel even nuttig," zei Leerdam achteraf. Leerdam (22) is bij Feyenoord uit de gratie geraakt omdat de speler, afkomstig uit de Feyenoord-oplei- ding, een nieuw driejarig contract weigert te tekenen. „Keivin ziet voor zichzelf geen toekomst meer bij Feyenoord, dan moet ik voor jongens gaan kiezen die wél hun toekomst bij Feyenoord zien", zei Koeman. De geruchten gaan dat Leerdam bij FC Twente of PSV zes ton kan verdienen, de speler wil er zelf niet op ingaan. Donderdag te gen de amateurs van XerxesDZB zat Leerdam al niet meer bij de wedstrijdselectie. Maar verbannen, zoals her en der werd gesuggereerd, heeft Koeman hem allerminst. „Als ik Keivin no dig heb, laat ik hem spelen. Alleen gaan nu andere jongens voor." Waar de Feyenoord-trainer op het middenveld drie andere opties heeft dan Leerdam, geldt dat niet voor Leerdams mogelijkheden als rechtsback, de positie waar hij veel van zijn wedstrijden voor Feye noord speelde en waar hij nog steeds als stand-in voor Daryl Jan maat geldt. Leerdam zelf wil niet veel over de kwestie kwijt. Er wordt een nega tief beeld van hem geschilderd, als zou hij, 'de geldwolf, vier ton inko men niet genoeg vinden. „Dat beeld klopt niet en ten opzichte van de supporters vind ik dat ver velend, dat dat wordt gesugge reerd. Want ik ben niet degene die dingen naar buiten brengt, dat is Feyenoord. Als de trainer me er naast zet om deze reden, reageer ik daar niet op. Want dat is zijn goed recht." Bij Feyenoord zou men niet gesteld zijn, heet het, op Leerdams directe zaakwaarnemer, de oud-speler John Veldman. Leer dam: „Nog nooit gehoord. Maar waarom zouden John Veldman en Sigi Lens voor mij niet goed zijn en al die jaren voor Giovanni van Bronckhorst wel?" Leerdam zegt misschien volgende week op zijn situatie in te kunnen gaan, niet nu. „Ik ben een rustige jongen, moet dit rustig over me heen laten komen. Natuurlijk ben ik bang het EK van Jong Oranje te missen om dat ik misschien niet meer speeL Maar in de Feyenoord-selectie heb ik geen probleem, de jongens steu nen me." AIGLE - De Nederlandse wieler ploeg Vacansoleil-DCM is ook vol gend jaar verzekerd van een plaats in de World Tour, het hoogste profhiveau. Dat heeft de internatio nale wielrenunie UCI vrijdag be kendgemaakt. Vacansoleil, waar voor ook Johnny Hoogerland rijdt, heeft een doorlopende licentie, maar moest nog wel aan een aan tal sportieve, administratieve en NEW YORK - Het stadsbestuur van New York heeft de marathon die voor zondag op het programma stond afgelast De Amerikaanse stad is zwaar getroffen door de su- perstorm Sandy. Burgemeester Mi chael Bloomberg maakte vrijdag bekend dat het prestigieuze evene ment in New York daarom niet door gaat. Aan de marathon zou den 47.000 mensen meedoen, on der wie ook veel Nederlanders. „We willen niet dat er een scha duw hangt over de marathon en al le deelnemers, daarom hebben we besloten de marathon af te gelas ten", liet Bloomberg in een verkla ring weten. De burgemeester van New York gaf eerder nog aan dat het evene ment wel door zou gaan, ondanks de grote schade die Sandy in zijn stad had veroorzaakt. Dat kwam Bloomberg en het stadsbestuur op Kevin Strootman speelde dertien interlands waarin hij één keer scoorde. ethische criteria voldoen. Daar naast zijn ook Astana, BMC, Cann- ondale (het oude Liquigas), Larn- pre, Omega Pharma-QuickStep, Orica-GreenEdge en Sky zeker van een plek op het hoogste niveau. De voormalige Rabobankformatie en Argos-Shimano zijn nog in af wachting van een licentie voor vol gend jaar. De definitieve beslissing daarover is op 10 december. veel kritiek te staan. Veel Nederlanders, onder wie Edwin van der Sar en Leontien van Moorsel, wilden de marathon lopen, maar snapten het besluit. Verschillende Zeeuwen deden er de afgelopen dagen alles aan om New York nog te bereiken. Ze rea geerden teleurgesteld, maar had den begrip voor de situatie. De marathon van New York, die sinds 1970 bestaat, wordt mede mogelijk gemaakt door duizenden vrijwilligers, die volgens veel inwo ners van New York beter ingezet kunnen worden om de enorme schade van de storm Sandy te her stellen. Ooggetuigen in New York zeggen dat er in Manhattan weinig meer van de superstorm is te zien. In an dere delen van de stad is het open bare leven nog maar nauwelijks op gang gekomen. Kevin Strootman koos uit al zijn talenten voor het voetbal. De jongste uit de klas en op het veld was altijd al bezig met het neerzetten van het team. door Rik Elfrink EINDHOVEN - Hij sloeg op de lagere school een klas over en had alles in huis om ook buiten het voetbal te slagen. Op het veld en in de schoolbanken was PSV-middenvel- der Kevin Strootman (22) altijd de jongste. Koud elf jaar ging het Rid- derkerse talent al naar het vwo, hij eindigde uiteindelijk met een vm- bo-diploma. „Voor die examens hoefde ik gelukkig niet te leren. Mijn ouders hielden me altijd voor dat iedereen profvoetballer wil worden. Als kind trek je je daar niet veel van aan. Soms durf de ik mijn rapporten niet te laten zien, ze dreigden wel eens dat ik niet mocht trainen. Zover is het ge lukkig nooit gekomen. Ik ging vooral naar school omdat ik daar na mocht voetballen." Het resultaat van de eigenzinnig heid mag er wezen, Strootman is inmiddels reserve-aanvoerder van PSV en Oranje. Een product van de veelgeroemde jeugdopleiding van Sparta. Hij belandde al op zijn zesde bij de Rotterdamse club en bleef er twaalf jaar. „Met twee vriendjes en mijn broer deed ik mee bij een open dag. De partijtjes vier-tegen-vier wonnen we steeds met 20-0 of 25-0 en daardoor vie len we op. Nee, die anderen zijn niet in het betaald voetbal terecht gekomen. Mijn broer speelde tot AMSTERDAM - Ajax speelt van avond tegen Vitesse. Hoewel de ploeg van Fred Rutten drie pun ten meer heeft dan Ajax, is vol gens Ajax-trainer Frank de Boer nog niet te zeggen of Vitesse een kandidaat voor de landstitel is. „Over vijf wedstrijden weten we meer over de kracht van Vitesse," aldus De Boer. De Arnhemmers- treffen de komende speelronden Ajax, PSV en FC Twente. De Boer roemde het aanvallende concept van Vitesse, maar is ervan overtuigd dat Ajax een kwalitatief sterkere selectie heeft. De trainer wilde niet Icwijt of hij thuis tegen Vitesse net als tegen Manchester City en Feyenoord kiest voor een valse spits als Christian Eriksen, of voor een diepe spits als Ryan Ba- bel. Ajax kan vanavond niet be schikken over Niklas Moisander. Hij is geschorst. de B-jeugd bij Sparta, daarna hield het op." Al in de jeugd was hij bezig met opstellingen en tactiek. „Ik was er niet zo een die van achteruit alles passeerde en probeerde te scoren. Het team goed zetten en helpen stond voorop. Verliezen? Dat mocht niet. Nee, ik huilde niet, maar kon verschrikkelijk boos wor den als het toch gebeurde. Vooral in de lagere elftallen. Ik denk dat ik de gedrevenheid van mijn vader heb, hij heeft bij de amateurs van Sparta in het eerste gespeeld." Strootman werd snel volwassen. „Als je altijd in een team speelt met jongens die twee of drie jaar ouder zijn, gebeurt dat automa tisch. De tegenstanders waren vaak vier of vijf jaar ouder. Sparta was mijn leven. Met Duarte, Falkenburg, Viergever, Joshua John en Emnes heb ik er gespeeld. Een keer stond ik op het punt om naar Feyenoord te gaan, maar op de terugweg be dacht ik me in de auto. Ik wilde de club trouw blijven." Buiten het voetbal stond Strootman ook al vroeg zijn mannetje. „Op mijn achttiende ben ik op mezelf gaan wonen. Dichtbij mijn ouders, in het centrum van Ridderkerk. Thuis was het geweldig, maar ik doe graag dingen voor mezelf ben zelfstandig. Stel dat je ooit naar het buitenland gaat? Dan moet je ook zelf je dingen kunnen rege len." Twee dagen na zijn achttiende ver jaardag debuteerde hij in het be taald voetbal, tijdens Ajax-Sparta. „Ik was ziek geweest na het week end en rekende nergens op. De dag erna belde het hoofd jeugdop leidingen dat ik met het eerste mocht meetrainen. Foeke Booy (toen Sparta-coach) riep bij die ses sie dat alle spelers op het veld mee zouden gaan. Hé daar zit ik ook bij, dacht ik. We verloren met 6-2, maar je debuut is zo speciaal. Booy haalde me later ook naar Utrecht. Dankzij hem is de overgang naar PSV goed verlopen. Hier was alles direct geregeld, de teammanager (Mart Van den Heuvel) zorgde voor alles. Je krijgt direct alle facili teiten en dan moet je presteren." Strootman werd sportief en men taal direct getest. Al op het eerste trainingskamp in Hermagor botste het bij een partijtje een keer met Labyad. „Niet erg. Je weet dat je je moet laten gelden. Daarna hebben we elkaar beter leren kennen en kijk je heel anders naar elkaar. Toch met respect omdat de ander niet over zich heen laat lopen. Ik heb veel wedstrijden met hem sa men gespeeld." Het eerste jaar verliep teleurstel lend. „Veel spelers waren niet ge wend aan moeten winnen. Niet dat we duels anders ingingen, abso luut niet. Ik was zelf te geforceerd, bleef met een blessure doorspelen. Dat kan ik me niet veroorloven. Ik ben geen momentenspeler, moet goed in de wedstrijd zitten om te scoren en belangrijk voor het team te zijn. De tegenstander rook vorig jaar te vaak dat we kwetsbaar wa ren." Strootman verloor zich ogenschijn lijk wel eens in zijn frustraties, maar lijkt opnieuw een snelle leer ling. Dit seizoen is hij onmisbaar op het middenveld van PSV. „Als het goed gaat, wordt gedrag gezien als leiderschap. Bij achterstanden Sebastian Vettel (links) en Fernando Alonso zijn in een hevige strijd verwik keld om de wereldtitel. Vettel lijkt vooralsnog te winnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 30