Boeken die je anders laten kijken Tussenstand 'PareU 17 ZEEUWSE agenda Eerste acts voor Zeeuwse Belofte Blof weer op één van Zeeland zaterdag 3 november 2012 Fotografen brengen Zeeland op uiteenlopende manieren in beeld Nog tot en met 9 november kan er voor de Zeeuwse Boe kenprijs 2012 worden ge stemd voor de PZC-pu- blieksprijs. Redacteuren van de PZC belichten elke zater dag enkele kandidaten. Van daag: Zeeland in beeld. door Rolf Bosboom Fotoboeken hebben iets on weerstaanbaars. Stevige pil len doorgaans, solide om slag, glanzend papier, chi que vormgeving. Ze nodigen uit tot inkijken, doorbladeren. Ook bij de inzendingen voor de Zeeuwse Boekenprijs zitten dit jaar enkele titels die zeker aan die omschrij ving voldoen. Zeeland vanuit de lucht is de opval lendste. In totaal 264 pagina's vol met luchtfoto's van alle delen van de provincie. Luchtfotograaf Izak van Maldegem belooft 'een nieu we kijk op al dat moois dat Zee land te bieden heeft' en maakt dat ook waar. Bekeken vanuit de lucht krijgt ruimtelijke ordening zowaar iets van artistieke schoonheid. De grote hoogte poetst alle oneffenhe den weg. Van Maldegem heeft naar volledig heid gestreefd, waardoor vrijwel ie dere Zeeuw zijn huis in het boek kan terugvinden. De beelden van dorpen, woonwijken en bedrijven terreinen worden op den duur wel erg inwisselbaar. Het mooist zijn de foto's als de ma ker wat meer inzoomt en er ook wat gebeurt, zoals een container schip dat passeert of een festival dat gaande is in de binnenstad van Vüssingen. Het boek besluit met een van de fraaiste foto's: de Co- belfret-terminal in Vlissingen- Oost na sneeuwval. De bedekte au to's en vrachtwagens vormen een verstild braillelandschap. In Golven staan de foto's van Mar tin van Thiel centraal. Hij brengt Walcheren op een zeer appetijtelij ke manier in beeld: het strand, de Westerschelde, de duinen, de dij ken, het land en de steden. De beelden worden afgewisseld met korte, lezenswaardige historische beschouwingen van Jan J.B. Kui pers en passende poëzie van Jo- rien Brugmans. Hoe mooi Golven ook is uitge voerd, het boek roept ook vragen op. Wie is Van Thiel en wat waren zijn drijfveren? Waarom zijn enke le foto's zichtbaar geënsceneerd? Wat doen de portretten van Karla Peijs en beeldend kunstenaar Juul Kortekaas ineens tussen de andere foto's? Waarom zijn sommige ge dichten vertaald, in wisselende ta len? Door het ontbreken van enige toelichting tast je als lezer regelma tig in het duister. boekenprijs W Schoonheid langs de Oosterschelde van Juliette Timmerman is strikt genomen misschien geen foto boek - er staan ook nuttige teksten in, geschreven door diverse des kundigen - maar laat zich door de nadruk op de fotografie zeker als zodanig lezen. Het boek is een 'ode aan de per- koenpaaltjes', zoals de ondertitel luidt. In 2005 fotografeerde Tim merman voor het eerst de paal- hoofdjes en raakte geïntrigeerd door de veelheid aan kleuren, vor men en mossen. Omdat de palen door de vernieuwing van de dijk- bekleding op termijn verdwijnen, besloot ze deze 'kunstwerkjes van Moeder Natuur' - zoals ze het zelf noemt - vast te leggen. De vele tientallen foto's zijn op zich slechts variaties op hetzelfde thema, maar blijven door de onver wachte diversiteit en de mooie wij ze waarop ze worden gepresen teerd, toch boeien. Het is een be wijs van waartoe ëen boek in staat is: een lezer net even anders naar de wereld laten kijken. Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma is te vinden op de website van deze krant. PODIUM ZATERDAG 3 NOVEMBER Goes Concertconcours KNFM met elf vereni gingen. De Mythe, 9.30 uur Concert Heidevolk Mondvolland. 't Beest, 20.30 's Heerenhoek 9 Zeeuws-Vlaams Kamerkoor voert Re quiem van Mozart uit. RK-kerk, 20.00 uur Heinkenszand Reis naar het Wilde Westen met Fanfa re Euterpe, Julio Melio, East River Dan- xers en twee kinderkoren. De Stenge, 19.30 uur Hulst De band Alderliefste presenteert het theaterprogramma 'Trois'. Den Dullaert, 20.00 uur 'Dressed to go' door Dansz. Reynaert College, 20.00 uur Kortgene Live optreden van de band Van Klij. Café Graaf van Buren, 22.00 uur Lewedorp Toneelver. Kunstvrienden speelt kome die 'Dubbele boeking'. Dorpshuis, 19.30 uur Middelburg Miniconcert Face Tomorrow. De Drvkkery, 15.00-15.30 uur Echt Antwaarps Teater met 'Die van mij snurkt'. Schouwburg, 20.00 uur Middelburgs Kamerkoor verzorgt con cert 'Wein, Weib... und Wasser', samen met Strijkersensemble Con Legno en stadsdichter Henri Looymans. Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur Het Middelburgs Theater speelt 'Fami lie' van Maria Goos. Minitheater, 20.30 uur Stand van zaken hiphop, met De Hob byisten, Nul Elf Acht e.a. De Spot, 21.00 uur Nieuw- en Sint joosland Singer-songwriter Dick van Altena. Theater de Wegwijzer, 20.30 uur Oostburg Muziekvereniging Harmonie Oostburg Steelband Apollo. Ledeltheater, 20.15 uur Oost-Souburg Toneelvoorstelling 'Gebroken Ijs' door toneelvereniging STEC. De Zwaan, 20.00 uur Renesse Optreden Marcus Miller met Alex Han (saxofoon), Louis Cato (drums), Kris Bo wers (keyboard), Adam Agati (gitaar) en Lee Hogan (trompet), Dorpshuis, 21.00 uur Sint-Maartensdijk Nilgün Yerli met de reprise van haar voorstelling 'Weer met Henk'. De Haestinge, 20.15 uur Terneuzen Groot Zeeuws gospelkoor o.l.v. André Bijleveld brengt Heal the World. Scheldetheater, 20.00 uur Liz' Richards Show. Porgy en Bess, 20.00 uur Sebas' Brutal B-Day Madness, met op tredens van Putrid Inbred (Be), Obtrunca- tion, Burning Hatred en Gore Force 5. De Pit, 21.00 uur Tholen 9 Women in Rock Festival. Sporthal Meulyliet, 17.00 uur Vlissingen Schubert Ensemble of Londen. St. Jacobskerk, 20.00 uur 'Lang Weekend' door De Zeeuwse Ko medie, Vestzak'99, 20.30 uur Face Tomorrow Green Lizard. De Piek, 21.00 uur Zaamslag Concert Ambras (uitverkocht). Podium van Zaamslag, 20.00 uur Zierikzee So 80s en 90s party met DJ Sand storm en DJ Wired. Poppodium Brogum, 20.30 uur Utile Dulci speelt eenakters. Rode Kamer, 20.00 uur ZONDAG 4 NOVEMBER Aardenburg Zeeuws-Vlaams Kamerkoor voert Re quiem van Mozart uit. Sint Baafskerk, 15.30 uur Baarland Optreden 'De Troubadours': Frans Lo- dewijk en Marcus Mulder. Galerie G achttien 88,15.00 uur Ellewoutsdijk Toneel door 's-Heerenhoekse Come- die en verhalen door leden Vertelkring Midden-Zeeland. 't Kerkje van Ellesdiek, 14.30 uur Hulst Concert 'Les sept Paroles du Christ' door cantorij. Basiliek, 15.00 uur Middelburg Openbare repetitie Het Zeeuws Or kest met violist Mathieu van Bellen. Zeeuwse Concertzaal, 14.00-17.00 uur Optreden Jos Houtzager (piano), Tabi- tha Wagenvoort en Sandra Burgers (poë zie). De Drvkkery, 14.00-15.15 uur Optreden East of the Sun. Grandcafé Brooklyn,16.00 uur Ritthem Concert door Trio Véliber (fluit, cello en piano). Kerk, 15.00 uur Terneuzen Sax Connection Jazz, Porgy en Bess, 15.00 uur Benefietconcert tbv Stichting het Steunpunt Terneuzen door The Blue Clay, Francis Levoy en Project BTW. De Pit, 15.30 uur Vlissingen Concert Mathieu van Bellen (viool) en Jaap Kooi (piano). Speelhuus ter Reede, 11.30 uur Klezmerband Agge Nebbisj. Arsenaaltheater, 15.00 uur. Met nog één week te gaan staat Parels van Zeeland nog altijd aan kop in de strijd om de PZC- publieksprijs. De top-10 van vrijdag 14.00 uur: 1* (1) Joyce Muilenburg: Parels van Zee land (545 stemmen) 2. (3) Anneriek van Heugten: Twee gou den ringen (390) 3. (2) Alexandra Markusse: Uitvaardig (381) 4. (4) Frans Meijaard, Reggie Corijn Wilma Valk: Omer Gie/liet, uit het goede hout gesneden (265) 5. (5) Martin van Thiel, Jorien Brug mans en Jan J.B. Kuipers: Golven (241) 6. (7) Ada van Hoof: Het niet vertelde ver haal van 44 (208) 7. (6) Tijs van Bragt: Alles is in mij (190) 8. (8) Gerard van der Hoeven: Piekboek (179) 9. (9) Izak van Maldegem: Zeeland van uit de lucht (167) 10. (10) Fiona Hack: Onrust in het bos (160) Voor de prijs komen alle 46 titels in aanmerking die zijn ingestuurd voor de Zeeuwse Boekenprijs. Stemmen kan tot en met 9 novem ber via www.pzc.nl/boekenprijs of met een briefkaart naar: PZC-publieksprijs Postbus 91 4330 AB Middelburg MIDDELBURG - Steady New Sounds, The Venues en Geert The Chiefs zijn geselecteerd voor de Zeeuwse Belofte 2013. Deze compe titie kent een nieuwe opzet. De bands krijgen workshops van pro fessionals uit de muziekwereld en worden zo klaargestoomd voor de finale, in mei 2013. De-drie acts zijn geselecteerd om dat zij de regionale bandcompeti ties Spectra, RegioRuis, Steenworp en HooilKoorts hebben gewon nen. Er wordt nog gezocht naar drie andere acts/artiesten die kun nen meedoen. De werving daar voor begint in december. MIDDELBURG - Hier, het verzamelal- bum van Blof, is op één binnenge komen in de Album Top 100. Het is het achtste album van de band dat de hoogste positie bereikt. Vanavond geeft Blof zijn jubileum concert in de Ziggo Dome in Am sterdam. Dat is onder meer live te zien via www.ziggobloJlive.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 17