Een stukje Mirjam is latina geworden 241 zeeland V INTERSPORT Sluis en Eede herdenken bevrijding 'Rondvaarten door stukje unieke natuur* Nieuwste Intersport concept geopend in Sluis. V DE WEEK VAN HET 1 ^vl ZEEUWSE BOEK SLIK OP DE WEG regioagenda zaterdag 3 november 2012 Sinds 25 oktober is Sluis weer een zaak rijker. INTERSPORT Sluis opende haar deuren aan de Groote Markt 13 en is sinds dien 7 dagen per week, 363 dagen per jaar geopend. Het assortiment bij INTER SPORT bestaat uit voetbal, tennis, fitness, outdoor, bad en running. Binnen deze catego rieën vindt u zowel schoenen, kleding, hardwaren en acces soires. Ook de wintersporter wordt niet vergeten. Er hangt een ruime collectie van onder andere O'Neill, Protest, Icepeak, Spider en Regatta. Ook zullen er ski-hardwaren verkocht gaan worden van o.a. Head, Atomic, Elan en Salomon. De casual schoenen en kleding zullen in gevuld gaan worden met merken zoals Adidas, Nike, Lacoste en K-Swiss en deze collectie wisselt geregeld. INTERSPORT Sluis maakt onderdeel uit van INTERSPORT Goes en Middelburg die weer zijn aangesloten bij Intersport Nederland. INTERSPORT is de grootste sportretailer ter wereld met winkels over de gehele wereld. Laat u verrassen in de ruime winkel aan de Groote Markt 13 in Sluis. Graag tot ziens in onze winkel! Groote Markt 13 - Sluis - Tel. 0117-728928 - info@intersportsluis.nl Openingstijden: zon-ma 11.00-18.00 di - zat 10.00 -18.00 door Frank Gijsel SLUIS - In Eede en Sluis is gisteren stilgestaan bij de bevrijding van Zeeuws-Vlaanderen en Vlaande ren in 1944. Bij de monumenten op de hoek Brieversstraat en de Rijksweg in Eede, op de plaats waar koningin Wilhelmina op 13 maart 1945 voet op vaderlandse bo dem zette, vond de eerste plechtig heid plaats. In Sluis werd later op de middag bij het monument 'De geschon den stad' op de Groote Markt her dacht. Waarnemend burgemeester Jacques Suurmond hield op beide plaatsen een toespraak. Volgens hem is herdenken niet alleen te rugkijken maar ook vooruit kij ken, zodat de toekomst als jonge ren of als volwassenen in volle vre de zelf bepaald kan worden. „Dat zijn we aan de generatie die wij hier herdenken verschuldigd." De burgemeester had vooral aan dacht voor de aanwezigheid van de jeugd. Hij riep ze op te blijven herdenken. „Naarmate jullie ouder worden zullen er steeds minder mensen zijn die de oorlog hebben meegemaakt Het is daarom zo goed dat jullie hier zijn en op je in laten werken wat er toen gebeurd is. Wij kunnen trots zijn op onze prachtig streek waar we in vrijheid kunnen wonen en leven. Die vrij heid hebben we te danken aan de bevrijders." Zondag vindt de bevrijdingsmars plaats van Hoofdplaat naar Knok- ke. OLIlV 31/10-10/112012 w De Zeeuw achter de suikerbiet cadeau bij aankoop van 15,- aan Nederlandstalige boeken j f bij alle Zeeuwse boekhandels In de rubriek De dag van staat wekelijks een dag uit het leven van een meer of minder bekende Zeeuws-Vlaming centraal. Vandaag de dag van kinder boekenschrijfster Mirjam van Beijsterveldt. Huunk! Is Mirjam van Be ijsterveldt weer even in Terneuzen? Huunk! Echt waar? Die fladdert toch zo'n beetje de hele wereld over? De laatste plek van waar ik van haar hoorde, was het Mexi caanse eiland Holbox Huunk! De verzonnen 'Huunkvogel', die sinds een jaar of vijf een steeds prominentere rol in Mirjams leven speelt, zou van verbazing van zijn stoel van vallen. En telkens als hij zijn verbazing uit, zegt hij 'huunk!' Het zou zomaar een ver haallijn kunnen zijn voor een op volger van Mirjams eerste kinder boek De avonturen van De Huunk vogel, dat volgend voorjaar op de markt komt. Het vogeltje is niet haar eigen verzinsel. „Wendy Dek ker, een vriendin van mij, heeft het concept De Huunkvogel be dacht samen met haar collega Ju dith van Dongen. Ik ben er vervol gens, eigenlijk voor de gein, een verhaal over gaan schrijven." De eerste letters verschenen in Amsterdam op papier, waar Mir jam (36) tot 2007 woonde. „Daar na heb ik een lange reis door Ar gentinië gemaakt, het geboorte land van mijn vriend. Af en toe schreef ik wat, maar soms ook maandenlang niet. Pas in juli 2011, toen ik allang weer terug was in Amsterdam, heb ik het verhaal af gemaakt en het naar een aantal uit gevers gestuurd. Ik had het toch lig gen, dus waarom niet?" Na vijf afwijzingen in Nederland, e dag van hapte de Belgische uitgeverij Cla- vis wel toe. „Dat motiveerde met een om aan deel twee van De Huunkvogel te werken. Het manu script ligt inmiddels bij mijn uitge ver. Of het ook wordt uitgegeven, weet ik nog niet. Dat is in elk geval wel het geval met mijn tweede kin derboek, dat vooralsnog luistert naar de titel Tips voor de verdrietige koe. Als het goed is, komt dit boek in 2013 uit. Ook voor kinderen, ja. Waarom? Het genre leent zich uit stekend om grenzeloos te fantase ren. In eenvoudige en simpele zin nen kun je ongecompliceerd rake dingen zeggen. Ik schrijf ook zoals het komt, zonder kennis over gel dende regels voor het maken van kinderboeken." Grenzeloos fantaseren. Mirjam doet het haast in de meest letterlijke zin van het woord. Zo wel voor, tijdens als na haar stu dies was de drang naar avontuur niet te stelpen. Als backpackster en PZC-columniste reisde ze door Mexico, Guatemala en Cuba. In Ecuador onderzocht ze tweetalig heid in het basisonderwijs en was ze reisbegeleidster. Ook in Brazilië begeleidde ze toeristen. „Op een of andere manier ben ik altijd op zoek geweest naar spanning en in spiratie. Ik geloof dat het goed is dingen te doen waar je stiekem een beetje bang voor bent. Zo groei je, zo leer je." De drang om te reizen is een le vensstijl geworden. „Vroeger wilde ik zoveel mogelijk plaatsen bezoe ken. Maar inmiddels vind ik het zelfs best vervelend om met een rugzakje allerlei oorden te bezoe ken. Ik kom liever op plekken uit, waar het fijn is om langere tijd te door Henk Boot TERNEUZEN - Zeeland moet de unieke estuariene kwaliteiten van de Westerschelde meer uitbuiten. Dat vindt Cees van Liere, oud-bur gemeester van Sluis-Aardenburg. „Ik kan me voorstellen dat je daar vanuit het Portaal van Vlaanderen in Terneuzen met gidsen en rond vaarten iets mee gaat doen." Deels gebeurt dat nu overigens al. Hij zei dat op het symposium over de toekomst van Zeeuws-Vlaande ren. Van Liere vond ook de sugges ties over onderwijssamenwerking met Vlaanderen (een dependance van een Vlaamse hogeschool of universiteit) en de experimenten met ouderenzorg, (waarbij senio ren elkaar opzoeken en samen voorzieningen betalen) interes sant. „Ik denk dat je daarmee bij voorbeeld een goede invulling vertoeven. Ik had daarbij wél altijd het geluk dat ik in Amsterdam, zo wel bij een taleninstituut als bij verschillende restaurantjes, steeds terug mocht komen werken." In Argentinië en meer recent in Portugal en Mexico wijdde ze zich dus -al dan niet tussen de be drijven door- aan het schrijven van kinderboeken. Het spelen met taal had altijd al haar interesse. Niet voor niets behaalde ze prope deuses aan de School voor Journa listiek in Utrecht en Neerlandis tiek aan de Universiteit van Am sterdam. Aan diezelfde universiteit studeerde ze in 2005 afin de Spaanse taal- en letterkunde. „Het schrijven van kinderboeken be schouw ik nog steeds als een hob by, al moet ik zeggen dat het een heel werk is om tot een bevredi gend manuscript te komen. Ik doe het dus 'voor de leuk', maar heb wel de intentie om mijn verhalen gepubliceerd te krijgen." Inmiddels is ze ook begonnen aan een Spaanstalig boek, al weet ze nog niet of ze het wil laten uitge ven. „Het langdurig verblijven in Spaanstalig gebied heeft mij een soort 'tweede Mirjam' opgeleverd. Een stukje van mij is latina gewor den. De Spaanse taal is een deel van mij geworden. Ik kan mij er soms beter in uitdrukken dan in het Nederlands." Een definitieve terugkeer naar Ne derland lijkt geen optie meer. „Ik vind het fijn om 's ochtends nog niet te weten wat de dag zal bren gen. In Nederland is mij alles te voorspelbaar, te georganiseerd. Daar kan ik niet meer zo goed te gen. Waar ik zal belanden? Las we itas de la vida, zeg je in het Spaans. Vrij vertaald: Je weet nooit hoe het leven lopen zal. Soms kun je er verbaasd van staan. Huunk!" Mirjam van Beijsterveldt verbleef dit jaar zo'n drie maanden op het Mexicaanse eiland Holbox. foto Caroline Bouchard kunt geven aan landhuis De Elder- schans in Aardenburg," aldus Van Liere, momenteel onder meer voorzitter van natuurgebied Grens- park De Zoom-De Kalmthoutse Heide 'een groene long van 6000 hectare', ter hoogte van de ge meente Woensdrecht. „Ik zie wel iets in een samenwerking tussen West-Brabant en Zeeuws-Vlaande ren, die allebei veel gemeenschap pelijks hebben met Vlaanderen." Volgens hem passen West-Bra bant en Zeeuws-Vlaanderen qua cultuur, historie, landbouw en bij voorbeeld de concentratie van che mische bedrijvigheid in Terneu zen, Bergen op Zoom en Moer dijk, ook met het oog op biobased economy, wel bij elkaar. „Voor de rest van Zeeland boven de Westerschelde zie ik eerder een samenwerking met Zuid-Holland Meer agendanieuws staat op de website van deze krant. ZATERDAC 3 NOVEMBER AARDENBURG - StBaafskerk, 10.00 uur: Hobby -en boekenmarkt; AXEL - De Halle, 20.00 uur: Blijspel 'Niet pluis op de buis' door Siesa; CLINGE - Café de Troubadour, 13.30 uur: Kaarten; HEIKANT - Café Du Commerce, 14.00 uur: Kaarten; HOEK - Dorpshuis, 19.30 uur: Concert jeugdorkest Minimonie en gastjeugdor- kest IJgenweis; HULST - Reynaertland, 11.30 - 12.30 uur: Rode Kruis beschermd zwemmen;19.30 uur: Muziekuitvoering 'Film t.v' door Ons klein Orkest; Café de Ster, 12.00 uurVogelexpositie Vogelvreugd; Den Dullaert, 20.00 uur: Theaterprogram ma 'Carte Blanche' van Alderliefste;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 140