'Verplicht isolatie huis' economie 113 Sandy brengt Nederland werk €206 'December wordt goed voor supers' WAARD Schauble: schuldreductie wereldwijde taak zaterdag 3 november 2012 Vrijwillige aanpak besparing energie werkt niet door Chris van Alem NIJMEGEN - Huiseigenaren moeten hun woning verplicht isoleren. Nu de energienota voor huishoudens de komende jaren stijgt door ver groening van de energieproductie is het tijd om nadruk op verplich te energiebesparing te leggen. Dat zegt Energie Nederland in reactie op de energieparagraaf van het nieuwe kabinet. Woning eigenaren zouden een paar jaar de tijd moeten krijgen om besparen de maatregelen te nemen. Daar door verbetert het energielabel van de woning. Volgens de branchevereniging van energiebedrijven helpt de bespa ring de energienota betaalbaar te houden. Om woningeigenaren te stimuleren hun huis energiezuini ger te maken zou de overheid sub sidie beschikbaar moeten stellen. Volgens woordvoerder Sjoerd Mar- bus van Energie Nederland is de tijd van vrijwillige aanpak voorbij. Het in 2008 door de toenmalige minister Jacqueline Cramer van Milieu gestarte nationale energie besparingsprogramma 'Meer met Minder' is amper van de grond ge komen. Cramer wilde tot 2020 300.000 woningen per jaar 30 pro cent energiezuiniger maken. Wo ningeigenaren konden maximaal 750 euro subsidie krijgen. Door de de lage subsidie - de pot is zelfs leeg sinds eind 2011 - en de dalen de waarde van koopwoningen is de animo voor deelname aan 'Meer met Minder' zeer gering. Volgens berekeningen van Energie Nederland zullen huishoudens de komende jaren flink meebetalen aan vergroening van stroom. Een doorsnee huishouden (3.400 kilo wattuur) ziet de extra kosten tot 2017 oplopen met 58 euro per jaar. Vanaf volgend jaar betalen huis SSSSiSSSSSSS^iSSS&^SSfS&imaïXf^^^^XSS^ó!SSSS^-S!SSiiSSSiiiSSSS3SSaaiSSSBS!afSSI»ti«!SW^S»S houdens rechtstreeks mee aan ver duurzaming van de stroomproduc- tie. Na 2017 lopen de jaarlijkse extra lasten per huishouden op tot circa 200 euro per jaar. De heffing voor verduurzaming wordt geïnd door de energiebedrijven. Het oude kabinet had al een begin gemaakt met deze aanpak. Sjoerd Marbus: „Omdat het nieuwe kabi net de lat hoger legt door te mik ken op 16 procent duurzame ener gie in 2020 in plaats van 14, lopen de kosten op. Bovendien zag het oude kabinet al aankomen dat de doelstelling van 14 procent zonder extra heffing niet haalbaar was." 'Meer met minder' adviseert behal ve betere isolatie ook diverse ande re maatregelen om energie te be sparen. De tips lopen uiteen van de aanschaf van waterbesparende douchekop, spaarlampen en radia- torfölie tot het uitzetten van appa raten die nu nog stand-by staan. door Wilko Voordouw DEN HAAG - Nederlandse bedrijven staan te trappelen om aan de slag te gaan met de schade, die is ver oorzaakt door orkaan Sandy in de Verenigde Staten. De schade werd gisteren begroot op zo'n 50 miljard dollar. Zo'n 20 miljard is de directe schade - on der meer aan elektriciteitscentra les, bruggen, huizen - de rest is in directe schade omdat de economie enkele dagen vrijwel tot stilstand kwam. Hoewel de rommel nog niet is op geruimd, is ingenieursbureau Arca- dis al aan de slag in New York en in het nabijgelegen Nassau Coun ty. Het bedrijf bekijkt hoe de scha de aan twee grote waterzuive ringsinstallaties zo snel mogelijk kan worden hersteld. Arcadis krijgt wellicht in de toekomst een grote klus rond New York. Want nu een deel van zuidelijk Manhat tan te maken heeft gehad met wa tersnood komt wellicht het delta plan voor New York opnieuw uit de kast. De kosten zijn waarschijn lijk zo'n 6 miljard dollar. De staat New Jersey, ten zuiden van New York, heeft het Neder landse textielbedrijf TenCate bena derd voor een nieuwe serie 'duin- dijken' van textiel. De vinding bleek deze week zeer doelmatig bij het weerstaan van Sandy. De geo- tubes bestaan uit grote 'worsten' van polyethyleen. Deze worden ge vuld met nat zand. Het water loopt door de vezels weg en zo ontstaat een loodzware en solide basis voor een duin. „Dat voor komt dat veel strand wegspoelt en het land achter de duinen over stroomt", aldus Carpentier Wolf van Ten Cate. DONGEN - Supermarkten kunnen dit najaar weer een omzetpiek ver wachten vanwege Sinterklaas, kerst en oud en nieuw. Markton derzoeksbureau GfiC rekent voor de laatste 2 weken van het jaar op een totale weekomzet van 726 mil joen euro, zo'n 18 miljoen meer dan vorig jaar. Dat blijkt uit een vrijdag gepubli ceerde raming. Vooral traditionele kerstproducten als wild, ijsdes- serts, oliebollen, appelflappen en schaal- en schelpdieren, worden naar verwachting goed verkocht in de feestperiode. Supermarkten spe len daarop in door de consument te verleiden met een speciaal de cern berassortiment In de afgelopen maand zetten de grote supermarkten gezamenlijk 2,47 miljard euro om, een stijging van 0,1 procent vergeleken met ok tober vorig jaar. BERLIJN - De Verenigde Staten en Japan moeten de verantwoordelijk heid over de wereldwijde economi sche stabiliteit met Europa delen door zich ook te richten op schuld reductie. Dat zei de Duitse minis ter van Financiën Wolfgang Schauble gisteren aan de voora vond van een G20-top in Mexi- co-Stad. „Duurzame groei kan niet worden gebouwd op een schulden berg", zei de minister, die bekend staat als een groot voorstander van begrotingsdiscipline. Schauble wil niet dat de top alleen gaat over de eurocrisis, waardoor andere zaken ondergesneeuwd raken. Hij noem de daarbij de dreigende 'fiscal clifF (begrotingsafgrond) in de VS en de schuldenproblemen in Japan. UW OUDE BANK IS Volg ons ook op facebook: www.face :.conVMoffesWonenHulst Ontdek hoe Koen Wauters dit bedrag heeft bepaald op www.morres.com *Bij besteding vanaf €.1500 in de vorm van een Mprres wooncheque. Vraag naar de voorwaarden in de winkel of kijk op www.morres.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13