Bewoners én bezoekers blij met kunst in Stelle 221 leef Verzet oppositie tegen korten bijdrage RPCZ Joop van Dalen gaf aanzet Stellexpo \M De mentaliteit spreekt aan almanak Minnaar Honderdste Stellexpo zaterdag 3 november 2012 W-K-KK55K-558Z»8S8HR door Anoek de Cardeijn Zeeuws-Vlaanderen krimpt en vergrijst. Veel jongeren trekken weg. Maar waarom? Bas Dingenouts (De Rede), Anoek de Cardeijn (Zwin College), Christel Tuin (Reynaertcollege) en Raymond de Frel (Zelden- rust-Steelantcollege) proberen daarop aan de hand van hun klassen- foto's antwoord te krijgen van hun oud-klasgenoten. Vandaag Bart van den Hemel uit de klas van Anoek. Bart van den Hemel woont al zes jaar in Tilburg, maar is vastbesloten terug te keren naar Zeeuws-Vlaanderen. Bart van den Hemel (24) zit al zes jaar op kamers in Tilburg, maar hij is zijn thuisregïo Zeeuws-Vlaanderen nog lang niet vergeten. „Ik heb nog altijd mijn leventje in Zeeland", legt Bart uit. Na de havo op het Zwin College in Oostburg deed hij de opleiding Sport en Economie aan de Fontys Hogeschool in Tilburg. Daarna deed hij een premaster en nu is hij bezig met een master-oplei- ding, Marketing Management, aan de universiteit. Doordeweeks speelt zijn leven zich af in Tilburg, maar als hij er op stap gaat, doet hij dat samen met andere Zeeuws-Vlaamse stu denten. Op vrijdagmiddag pakt Bart altijd de trein richting Zee land, vanwege het drukke week endprogramma dat hij er nog heeft Hij voetbalt in Aardenburg en dat betekent trainen op vrijdagavond en een wedstrijd spelen op zon dag. Op zaterdag werkt hij bij het bedrijf van zijn ouders in Groede. Al vanaf het begin van zijn studie is Bart van plan geweest terug te keren naar Zeeuws-Vlaanderen en hij is nog niet van gedachten veranderd. Bart: „Ik ga zeker pro beren terug te komen en kijken wat de mogelijkheden zijn na mijn studie." Wat zijn droombaan is weet Bart nog niet. „Ik heb nog geen flauw idee, ik doe een heel brede studie, dus het kan nog alle kanten op." Door het leven in de stad mee te maken, raakte Bart overtuigd van het feit dat hij wil terugkeren Bart van den Hemel (24), brugklas ha- vo-vwo Zwincollege (2001). naar Zeeuws-Vlaanderen. „In Til burg ben je een onbekende als je over straat loopt en in een dorp als Groede kent iedereen elkaar. De mensen, de mentaliteit en het 'ons kent ons' spreekt mij heel erg aan." Dat veel van zijn oud-klasgenoten wegblijven omdat er in de regio minder kansen op een baan zijn, begrijpt Bart wel, maar hij denkt er toch anders over. „Ik snap wel dat het makkelijker is in de stad werk te vinden, maar in Zeeuws-Vlaanderen zijn ook ge noeg kansen" legt hij uit. „Ook in de nabije omgeving, in België en aan de overkant. De ba nen liggen in Zeeuws-Vlaanderen niet voor het oprapen, maar er zijn altijd uitdagingen te vinden, als je maar een beetje extra je best doet." Het groeit de Axelse jonge moeder momenteel allemaal wat boven het hoofd. De kinderen zitten hardnek kig in de 'NEEI-fase', het is druk op het werk, haar echtgenoot is niet al leen met haar, maar ook innig met zijn werk getrouwd en dan zijn er nog die eeuwig terugkerende huis houdelijke beslommeringen. Om te ontspannen en het hoofd leeg te kun nen maken, zo vertelde ze haar vrien din, overwoog ze 's avonds te gaan hardlopen. „je kunt ook een minnaar nemen, dat scheelt verstuikte enkels!", plaag de haar vriendin. Dat ideetje werd echter meteen ver worpen: „Neh, veel te veel gedoe joh, voor dat ene minuutje pret per keer. Ik ga wel hardlopen." Sinds eind 1997 is er elke twee maanden een nieuwe tentoon stelling in De Stelle te bezichti gen: de Stellexpo. Wethouder Jan Schaalje van de gemeente Sluis opende gisteravond de honderdste tentoonstelling in het Oostburgse verpleeghuis. door René Hoonhorst Het verrast activiteitenbe geleider Anthoinette Versluijs elke tentoon stelling opnieuw dat on der bewoners van verpleeghuis De Stelle zoveel talent huist. Bij de in richting van elke nieuwe expositie proberen Versluijs en vrijwilligster Yolenta Becude ook werk van be woners te laten zien. Bewoners hebben baat bij kunst in het tehuis, weet Versluijs. De mensen die zelf schilderen of beeldjes maken, komen tot rust en voelen zich meer op hun plek in het voortjakkerende dagelijks le ven, ziet collega-activiteitenbegelei der Marijke Kok. Toen Anthoinet te in een groepsgesprek vroeg wat kunst voor hen betekent, zei een gewoonlijk nogal bedeesde dame die de kwast wel eens ter hand neemt: „Ook al kan ik het niet zo goed, ik word blij van schilderen. Het geeft me energie, een rotdag wordt er een beetje mooier van." Ook voor mensen die alleen kij ken naar het werk van anderen is kunst een bron van vreugde. De ac tiviteitenbegeleiders zien bewo ners die hun gevoelens niet meer zo goed onder woorden kunnen brengen echt opbloeien als ze kunstwerken bekijken. Anthoinet te Versluijs: „Mensen moeten la chen of zijn ontroerd. Het geëxpo seerde, werk is ook een dankbaar gespreksonderwerp. Werken kun- 'Kunst maakt me vaak blij, ik krijg er energie van. Een rotdag wordt er een beetje mooier van.' nen herinneringen oproepen en mensen raken met elkaar in ge sprek of discussiëren met elkaar over werk dat ze mooi of minder mooi vinden." Op een verjaardags kalender uit 2005 - vorig jaar her drukt - is een dozijn kunstwerken te vinden met de zeer diverse reac ties van bewoners er bij. Daarnaast haalt de Stellexpo al ze ventien jaar de buitenwereld naar binnen in de Stelle. Aanvankelijk kwamen vooral familieleden en kennissen van bewoners een kijkje nemen. Maar intussen weten veel kunstliefhebbers, bekenden van ex poserende kunstenaars en andere i geïnteresseerden de weg naar het Oostburgse verpleeghuis te vin den. „De openbare ruimten van De Stelle zijn van negen uur 's och tends tot half negen 's avonds vrij toegankelijk. Ik zie regelmatig on bekende mensen door gangen en zalen dwalen om de exposities te p bekijken. Op die manier blijven onze bewoners zich, in hun eigen vertrouwde, veilige sfeeer, mens onder de mensen voelen." Ere wie ere toekomt. Zonder Joop van Dalen was er waar schijnlijk geen Stellexpo ge weest. „Joop was oprichter en de naamgever van Stellexpo. Hij heeft de aanzet gegeven om elke twee maanden een nieuwe tentoonstel ling in te richten in De Stelle", be nadrukt activiteitenbegeleider Anthoinette Versluijs. Van Dalen kwam eind vorige eeuw regelmatig naar De Stelle, omdat zijn moeder er woonde. De tekenleraar oordeelde dat kunst wat leven in de brouwerij van het tehuis zou brengen en zette - met hulp van Versluijs - de Stellexpo www.pzc.nl op poten. Hij exposeerde zelf en vroeg bevriende (amateur)kunste- naars werk tentoon te stellen. Aan vankelijk kwamen de kunstwer ken vooral uit de buurt, maar in tussen hangt er werk van heinde en verre in de gangen en zalen van De Stelle. Zowel zijn moeder als Joop van Dale zijn De Stelle al een behoorlijke tijd geleden ontvallen. Versluijs: „Maar we zijn Joop nog steeds dankbaar en we zetten zijn werk graag voort" Van Dalen wordt nog immer geëerd in het verpleeghuis. Teke ningen van West-Zeeuws-Vlaam- se landschappen, stads- en dorps gezichten sieren een wand van een verpleeghuisgang. Met huidige bewoner loop van Laun (wiens beelden in twee vitrinekasten staan) en Versluijs (van wie een schilderij in de entreezaal hangt) is Van Dalen vaste exposant in De Stelle. Tot en met eind van het jaar zijn in het verpleeghuis ook schilde rijen te zien van Johnny van Vo ren uit Hoofdplaat en beelden van keramiek en brons van Annemarie Créton uit Utrecht. Daarnaast is in zaal De Babbelaar divers werk van een aantal bewoners te bezichti gen. Iedere dag van 9 tot 21.30 uur. Tip? redactie@pzc.nl KLASSENWERK Lees alle afleveringen van Klassen- werk terug op de PZC-website: www.pzc.nl/klassenwerk ZEEUWSE KELDER Ook de wei in dit weekend? Deel uw ervaringen op de Zeeuwse voetbalvel den op www.pzc.nl/zeeuwsekelder STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto door Eugène Verstraeten HULST - De gemeente Hulst mag volgend jaar niet korten op de bij drage aan de schoolbegeleidings dienst RPZC, vinden de oppositie partijen in de gemeenteraad. In de gemeentebegroting willen burgemeester en wethouders het RPCZ met 35.000 euro korten. Progressief Hulst, Algemeen Be lang Groot Hulst, de SP en lijst Van Eek stellen voor af te zien van deze bezuiniging op de schoolbege leiding, 'teneinde geen afbreuk te doen aan de kwaliteit van het on derwijs'. In plaats daarvan opperen de frac ties 10.000 euro te bezuinigingen op de informatiepagina's in het ZVA en eenzelfde bedrag op repre sentatiekosten. Door ook nog eens 15.000 euro de snijden in het ge raamde bedrag voor kunst- en cul tuurmenu's voor het basisonder wijs is het gat van 35.000 euro in de begroting gedicht. De oppositiepartijen willen de bij drage minima sport en cultuur ver hogen met 20.000 euro en de bij drage minima chronisch zieken met 10.000 euro. De dekking voor die 30 mille moet gevonden wor den in een verlaging van het be drag voor bestuursondersteuning voor B en W, vinden ze. Joop van Dalen, van wie hier een tekening van de Sint Baafs is te zien, was eind vorige eeuw de initiatief nemer voor de tweemaandelijkse exposities in het Oostburgse verpleeghuis De Stelle. Van Dalen bedacht ook de naam Stellexpo. Zwncoilege Oostfaurg 2001-2002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 138