Duindorpen zitten barstensvol historie 700 Gemeenteraad worstelt met uitbreiding van camping Fazant s „Het voelt een beetje als een afscheid nu het boek gereed is en ik er zo'n lange tijd mee bezig ben beweest." Ana Maria de Vrieze-da Cunha Rosa Trugkieke in de historie van de bijzondere duindorpen Burgh Sc Haamstede' bevat naast 100 verhalen ruim 700 foto's ter illustratie van het verleden. Het boek Trugkieke in de his torie van de bijzondere duin dorpen Burgh Haamstede biedt rijke documentatie over de Schouwse West hoek. door Ali Pankow "TT e moet ook nog eens een I boek over Nieuw-Haamstede I schrijven", zei dr. Frans Beek- V man vier jaar geleden bij de presentatie van het boek over Noordwelle. Met die aanmoedi ging werd bij amateur-historicus Wim de Vrieze de kiem gelegd voor dit terugkijkboek over de duindorpen in de Westhoek. Daar horen ook Westenschouwen en Burghsluis bij. „Wij hebben strikt de grenzen van de gemeente aangehouden. Renes- se hoort er dus niet bij. Daarover moet een Renessenaar zelf maar eens een boek schrijven", zegt Bas Bijkerk. Samen met De Vrieze te kent hij voor de totstandkoming van TrugkiekeWim schreef het overgrote deel van de verhalen. Bas vorste eindeloos veel uren in de archieven en produceerde een kleine twintig artikelen voor het boek. Verder was er de onmisbare inzet van Ana Maria dé Vrieze-da Cunha Rosa. Zij redigeerde de tek sten, zorgde voor de juiste onder schriften bij de foto's en ordende de bulk aan informatie die de man nen op haar bureau deponeerden. „Het voelt een beetje als- een af scheid nu het boek gereed is", zegt Ana Maria. Zij komt uit Portugal, maar woont al 26 jaar in Burgh-Haamstede. Gelukkig houdt ze van genealogie, want Wim - haar echtgenoot - voedt haar al jaren met verhalen over het verleden van de Schouwse Westhoek. „Hij heeft zo'n groot ge heugen en kan zich gesprekken vaak letterlijk herinneren", aldus Ana Maria. Al die herinneringen kwamen Wim goed van pas. In Trugkieken... is een keus gemaakt voor verhalen over scholen, kerken, gebouwen, bedrijven én over de personen die daar allemaal bij horen. Verhalen over daadkracht en doorzettings vermogen, gelardeerd met humor. Dat was een kwestie van keuzes maken. Als Bas zoekt in de archie ven en Wim vol overgave uit alle documenten en foto's gaat putten, dan produceren ze veel te veel ma teriaal voor een boek van maxi maal 350 pagina's. Toch krijgt de lezer met de honderd verhalen en zevenhonderd foto's die er wel een plekje in kregen een boeiend beeld van de duindorpen die bar stensvol historie zitten. Het boek begint met de zogeheten 'bevan gen' van Westelijk Schouwen met beschrijvingen uit de 16e eeuw. „Met dank aan Henk Dalebout die daar monnikenwerk aan had. Hij hielp ons ook met het leesbaar ma ken van oude teksten", zegt Bas. Vastleggen en overdragen van ken nis over het verleden zowel aan au tochtonen als aan nieuwe bewo ners geeft voldoening, constateren de makers van dit boek. Voor hen zelf vergroot het de verbonden heid met dit gebied én het besef dat de huidige crisis een luxe is bij de armoede en zorg van vroeger. Nieuw boek 9 Het boek Trugkieke in de histone van de bijzondere duindorpen Burgh Sc Haamstede wordt zaterdag 17 no vember gepresenteerd; Die presentatie is vanaf 14.30 uur in lunchboerderij Molenberg, Ho ge Weg 53 in Burgh-Haamstede; Dr. Frans Beekman, kenner van het duingebied in de kop van Schouwen, verzorgt een causerie; Verder houdt Ton Brandenbarg, oud-directeur van de Zeeuwse Bi bliotheek een inleiding; O Het boek zal voor €29,95 te koop zijn bij boekwinkels in de regio en bij De Drukkerij, Middelburg. Over uitbreiding van camping de Fazant aan de Stolpweg bij Ellemeet zijn de meningen nog verdeeld in de gemeenteraad. foto Ronald den Dekker door Melita Lanting ELLEMEET - Of camping Fazant in Ellemeet mag uitbreiden is nog lang niet zeker. De meeste raads fracties worstelen heel erg met het voorstel. Gaan ze mee met het col lege en wordt de gemeentelijke Kampeernota wat ruim geïnterpre teerd of houden ze vast aan de af spraken in de nota. Margreet van de Stolpe heeft een plan ingediend om camping Fa zant aan de Stolpweg bij Ellemeet te moderniseren en uit te breiden naar 89 plaatsen. Gelijktijdig wor den twee andere campings aan de Stolpweg - die ook in haar bezit zijn - geschrapt uit het bestem mingsplan. Deze drie campings zijn samen goed voor 81 kampeer plaatsen. Per saldo gaat het om een uitbreiding van acht kampeer plaatsen. Het probleem is dat de gemeentelijke kampeernota niet toestaat dat niet permanente kam peerplaatsen worden omgezet naar permanente kampeerplaat sen (chalets) en daar is in het plan sprake van. Wethouder Ad Verseput is niet bang dat er nu een precedent ge schapen wordt en dat andere on dernemers ook proberen de Kam peernota te omzeilen. Volgens Ver seput is dit een uniek geval. „Wij vinden dit een meerwaarde en dat is ons wat waard." Dat het plan mooi is en een meer waarde heeft vinden ook alle raads fracties. Zonder uitzondering zijn ze lovend. De twijfel zit in de pro cedurele kwestie en in de inbreng van twee bezwaarmakers. Twee bu ren pleiten er voor om het plan een kwart slag te draaien. Dan ko men de chalets net wat verder van hun huizen en hebben ze geen be zwaren tegen het plan. Zowel eige naar Van de Stolpe als het college voelen daar niets voor. Het doet af breuk aan het plan omdat de cam ping dan een losstaand element in het landschap wordt. Verschillende fracties zien echter wel wat in het alternatief van de buren. Leefbaar Schouwen-Duive- land overweegt zelfs een amende ment in te dienen. Eigenaresse Van der Stolpe heeft laten weten daarmee niet akkoord te gaan. In dat geval gaat ze de drie campings afzonderlijk exploiteren. De makers van het boek: Bas Bijkerk, Ana Maria en Wim de Vrieze. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 122