Zeeland: slimme dingen doen Contacta.n! Impuls 3 november 2012 deOndernemer Dick ten Voorde: 'Zeeland heeft een sterke uitgangspositie'. Natuurlijk leven we anno 2012 in economisch lastige tijden, maar al we kijken naar de ontwikkelin gen over een langere periode is het beeld voor Zeeland eigenlijk positief. De economie in Zeeland heeft het de laatste tien jaar struc tureel goed gedaan, zeker in ver gelijking met de rest van Neder land. Omdat Zeeland, meer nog dan de andere provincies, afhan kelijk is van het buitenland, is ook de wereldeconomie van zeer wezenlijk belang voor Zeeland. Tekst: Dick ten Voorde, directeur Economische Impuls Zeeland MIDDELBURG - De Zeeuwse eco nomie heeft het in de afgelopen 10 jaar goed gedaan, zeker in vergelij king met de rest van Nederland. Zo is het bruto regionaal product per inwo ner in deze periode in Zeeland het sterkst gestegen van alle Nederlandse provincies, namelijk met 44 procent. De gemiddelde stijging in Nederland was over dezelfde periode 'slechts' 30 procent. Daarmee heeft Zeeland haar achterstand stevig ingehaald en horen we nu tot een stevige middenmoot: in 10 jaar zijn we gestegen van een ne gende naar een vijfde plaats in Neder land. Na de Randstad en Brabant heeft Zeeland nu het hoogste bruto regionaal product. Als we kijken naar de andere belang rijke indicator - de export - heeft Zee land, na Groningen, met haar export van aardgas, het relatief grootste aan deel. Namelijk 34 procent van de Zeeuwse economie komt van de bui tenlandse handel. Dat is hoog vergele ken met het gemiddelde van Neder land, dat op 30 procent ligt. De eco nomische ontwikkelingen in het bui tenland zijn voor ons Zeeuwen dus van zeer groot belang, meer nog dan voor de rest van Nederland. Een andere sterke troef van Zeeland ligt in onze arbeidsmarkt. Onze werk loosheid behoort, inmiddels traditio neel, tot de laagste van Europa. Er is hier een samenhang met een sterk groeiende arbeidsmarktparticipatie. Ook kan de Zeeuwse regio werk bie den aan een relatief groot deel van de Zeeuwen in het eigen gebied en is de pendel met ander gebieden relatief be perkt. De korte termijn indicatoren voor Zeeland staan op dit moment in het rood. Na een aanvankelijke opleving in 2010 en 2011 is er op dit moment toch sprake van een tweede dip. Vrij wel alle belangrijke meetpunten laten op dit moment een negatieve trend zien. Of het nu gaat om de export, omzet, werkgelegenheid of investerin gen. In Zeeland is deze trend zelfs nog wat sterker dan landelijk. 1 op de 5 van de Zeeuwse bednjven verwacht op korte termijn een verde re afslanking van het personeel, met name in de bouwnijverheid en de in dustrie. Ook stellen veel bedrijven in vesteringen uit. Dit hangt samen met de verwachtingen voor het econo misch klimaat en de eigen concurren tiepositie. Daarnaast staat de winstge vendheid verder onder druk. Dat een aantal grotere Zeeuwse on dernemingen in de problemen is, hangt deels samen met ontwikkelin gen op de (wereld) markt en de daar mee samenhangende druk op de prij zen. Maar ook hebben sommige be drijven moeite om de veranderingen op de markten te volgen, laat staan trendsettend te zijn. Een pregnant voorbeeld is de snelle ontwikkeling op intemetgebied. Niet alleen winkels, maar ook klassieke pos- torderondememingen zoals Necker- mann hebben het moeilijk, als zij niet snel genoeg inspelen op verkopen via het web. Een flink aantal zal hun deu ren moeten sluiten door teruglopen de omzetten. Dit is voor onderne mers een pijnlijk proces, onder meer omdat hun hierin opgebouwde pen sioen waardeloos dreigt te worden. Het biedt aan de andere kant ook weer kansen voor ondernemers die wel op deze ontwikkelingen inspelen. Duidelijk is dat het landschap door de ze ontwikkelingen letterlijk zal veran deren: leegstand, in dorpen en binnen steden, neemt toe. Gemeenten zullen alle zeilen moeten bijzetten om, sa men met de eigenaren, nieuwe be stemmingen voor oude winkelpan den te vinden en daarmee de leefbaar heid overeind te houden. Het is een illusie te hopen dat bij een aantrekken de economie dit leegstandsprobleem vanzelf weer verdwijnt. Voor een deel zijn we natuurlijk af hankelijk van de ontwikkelingen in onze omgeving, waar we maar be perkt grip op hebben. De wereld markt, de ontwikkelingen in Grieken land, het vertrouwen in de Spaanse en Italiaanse economieën, de ontwik kelingen rond de euro: allemaal cru ciale ontwikkelingen, verregaand bui ten onze invloedssfeer. Juist door on ze exportgevoelige economie ademen we mee met de wereld. Dit is aller minst een reden om af te wachten tot de Europese en wereldeconomie weer aantrekt, want er zijn ook veel kansen om te pakken. 1. Biobased economy Allereerst is er de trend naar een duur zame, op biologische grondstoffen ge baseerde, economie. Voor wie nog denkt dat dit een geitewollensokken- verhaal is: wake up! Het tijdperk van fossiele grondstoffen loopt op middellange termijn ten ein de. Of het nu is omdat fossiele grond stoffen opraken, omdat het klimaat verandert, omdat de pnjzen van groe ne alternatieven op enig moment con currerend worden of een combinatie van factoren, is minder relevant. Alle grote multinationals zijn hiermee aan de slag en ontwikkelen verdienmodel- len. Ook veel mkb-ondernemers zetten concrete stappen in biobased eco nomy en denken na over wat ze ver der kunnen doen en komen met inno vatieve oplossingen. Uiteindelijk draait het om de vraag: zijn we met die nieuwe toepassingen concurre rend in Zeeland, maar ook op de we reldmarkt? Omgekeerd geldt ook: wie op termi jn onvoldoende duur zaam bezig is, verliest zijn concurren tiepositie. Deze duurzame ontwikkeling vindt plaats op drie terreinen: 1. het benutten van groene grondstoffen. 2. het verduurzamen van processen in industrie en landbouw. 3. het hergebruiken van reststoffen. Duidelijk is wel dat dit een ontwikke lingsproces is van lange adem. Stap voor stap komen we op nieuwe idee ën en proberen w;e ze uit. Een deel van deze nieuwe ideeën mislukt of brengt nieuwe, soms onverwachte problemen met zich mee. Maar veel andere ideeën zijn succesvol. Dit is een proces waar ondernemers, onder zoeksinstellingen en overheden elkaar vinden. Opvallend vind ik wel dat veel bedrijven op het gebied van ver duurzaming op dit moment sneller willen gaan dan overheden kunnen bijhouden. Een voorbeeld hiervan is dat veel stoffen nog volgens de regel--'» geving als afvalstof moeten worden behandeld, terwijl ze al lang als nieu we grondstof worden gebruikt. 2. The cloud Eerder heb ik al de gevolgen ge noemd van internet voor de (de tailhandel. Maar de veranderingen zullen nog veel verder ingrijpen in on ze manier van leven en geld verdie nen. Deels is de richting duidelijk: op lossingen zullen nog veel meer en sneller dan nu gaan via 'the cloud'. Hoe zich dit precies gaat ontwikkelen weten we niet, maar juist daardoor zijn er veel mogelijkheden voor slim-A me ondernemers. Wat we zeker we ten, is dat een state-of-the-art iet-in frastructuur een absolute voorwaarde is voor economische ontwikkeling. Zeeland liep 10 jaar geleden, dankzij Delta/Zeelandnet, in Europa voorop met breedbandintemettoegang via de kabel. Echter, dit is niet meer vol doende: we zullen mee moeten met de ontwikkelingen met tot in de kleinste doipen toegang tot zeer snel internet (lees: glasvezelkabel). Een andere kans ligt in de ontwikke ling van regionale datacentra in Zee land. De twee basisvoorwaarden daar voor zijn er: is ligt een snelle hoofdda- taverbinding door Zeeland èn er is, in tegenstelling tot de Randstad, vol doende energie beschikbaar. Deze da tacentra kunnen niet alleen gebruikt worden door regionale bedrijven en instellingen, maar bieden ook kansen t aan creatieve bedrijven erom heen. Zo heeft een groot Vietnamees iet-/telecombedrijf belangstelling om in Zeeland een Europees front-office te vestigen. Voor dergelijke bedrijven is een datacentrum gecombineerd met topverbindingen van eminent be- lang. Ja. er zijn zorgen om de Zeeuwse cco-x nomie, maar we hebben een sterke uitgangspositie en als we samen de schouders eronder zetten en slimme dingen doen komen we sterker uit de huidige lastige conjunctuur. Aandeel export in regionale economieen Verwachte werkloosheidspercentage in 2012 per provincie Nederland: 6,3%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 115