Kritiek op doorgaan marathon Alexanderplatz heeft 8 KRAS.NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 Wateroverlast in Venetië Voordelige RONDREIZEN ISRAEL JORDANIË vrijdag 2 november 2012 Hardlopen in rampgebied in New York door Bob van Huët NEW YORK - Vanuit New York klinkt meer en meer kritiek op het laten doorgaan van de New York City Marathon, nauwelijks een week nadat de superstorm Sandy flinke delen van de stad zwaar heeft beschadigd. President Oba- ma had New York City, Long Is land en delen van New Jersey twee dagen geleden tot rampge bied verklaard. De overvraagde hulp- en hersteldiensten en de weer op gang komende vervoers bedrijven zouden niet echt zitten te wachten tienduizenden junrun- ners. Honderden deelnemers hebben om verschillende redenen geannu leerd. Een deel vindt een run door een geteisterde en rouwende stad ongepast Sandy eistte tot nu toe 37 levens en kost de stad miljarden dollars aan schade. De democrati sche senator Liz Krueger hekelt de beslissing van de op een onafhan kelijk label gekozen burgemeester Michael Bloomberg om de mara thon koste wat het kost door te la ten gaan. „Een overduidelijke mis ser in de context van zoveel succes volle noodhulp", aldus Krueger. Een wethouder van de wijk Staten Island was verbijsterd. „My God, what we have here is terrible, a disas ter", zei hij tegen de New York Ti mes. Andere inwoners prijzen daarentegen Bloomberg en de spi rit van de stad die zich juist in de moeilijkste omstandigheden op richt. Vergelijkingen zijn gemaakt met de marathon na de aanslagen in september 2001. Daarbij kan New York de inkomsten wel ge Jonny (20) stierf door zinloos geweld op roemrucht plein in Berlijn bruiken. Een marathon brengt een dikke 250 miljoen euro aan inkom sten in het laatje. Feit is dat alle ge meentelijke diensten er meer dan een schepje bovenop moeten leg gen leggen om de tienduizenden lopers, 9000 vrijwilligers en mede werkers en pakweg 1,5 miljoen toe schouwers te ontvangen in de vijf wijken van het.parcours. Marijke Vink, directeur van het in Rotterdam gevestigde Marathon In ternational wist geheel in de door haar bewonderde 'spirit' een klei ne duizend Nederlandse hardlo pers naar New York te krijgen. On danks de enorme schaarste aan vliegtuigstoelen na het annuleren van vele vluchten vanwege de storm. Slechts zeventig Nederland se deelnemers zegden bij haar af „Je verandert er niks aan als die marathon niet doorgaat. Het enige wat je dan krijgt, is dat je nog eens 50.000 lopers dupeert. Mensen die vaak hun spaargeld neerleggen voor een once in a lifetime-deelnz- me aan de moeder der mara thons." Dirk van Hunsel (27) uit Budel is vanochtend met moeder, vader en broer afgereisd naar het evenement, waar hij met de laat ste twee een jaar voor heeft ge traind. „Ik snap dat mensen zeg gen: ruim eerst die stad maar eens op voordat je daar met tienduizen den doorheen gaat rennen. Ik zou dat in alle gevallen zelf ook zeggen als wij hier niet met de familie een jaar naartoe hebben gewerkt. Dit is eens in je leven." zie onze website:buitenland New York langzaam weer tot leven na monsterstorm Sandy door John Jas Van beroemd naar be rucht. De reputatie van de bekende Alexander platz in Berlijn was de laatste jaren al slecht, maar dankzij de moord op Jonny, een 20-jarige Thaise Duitser, is het plein nu voor de oosterburen afgezakt naar niveau rioolput. Halverwege oktober werd een flink beschonken Jonny in de vroe ge uurtjes van een zondagochtend, nadat hij uit Club 'Mio' was ge stapt, door zeven jongens van Turkse afkomst in elkaar getrapt. Hij overleed de volgende dag in een ziekenhuis. Een voorbeeld van zinloos geweld. De brute daad op het plein - in de tijd van de DDR was deze plek een toonbeeld van veiligheid - houdt Duitsland nog steeds bezig. Jonny's zus Tina wordt in nationa le talkshows geïnterviewd om te weten wat voor jongen het was. „Altijd positief, nooit slecht gehu meurd, bezig met voetbal en meis jes." Beslist geen ruziemaker. De criminaliteitscijfers voor de Alexanderplatz zijn in 2011 nog ge daald, maar dat lijkt bedrieglijk. „Logisch als je in deze stad 4000 agenten tekort komt, dan worden er vanzelf minder daden geregis treerd", zegt Klaus Eisenreich van politievakbond GdP. „Berlijn blijft hoofdstad van de criminaliteit." Niet lang voor de dood van Jonny werd een gehandicapte bij een me trostation op het plein aan zijn sjaal vastgeknoopt aan een hek. Hij is bijna gestikt. Een ander werd in zijn heup geschoten. Vaak worden voorbijgangers door groep jes hangjongeren geïntimideerd. Wie als toerist het plein bezoekt, valt de grote hoeveelheid graffiti op en de penetrante urinelucht. Maar ook de afwezigheid van ouderen en mensen in rolstoelen. Kwestie van lijfsbehoud. Politietoezicht is hier een schaars goed, bewakingscamera's hangen er wel. Maar dat heeft hoege naamd geen invloed op de veilig heid. Terwijl de beelden van de Een foto van Jonny op de plek waar hij de dood vond. Bezoekers hebben kaarsen en boodschappen achtergelaten. foto Timur Emek/DAPD aanval op Jonny nog door de poli tie werden geanalyseerd, is een van de hoofdverdachten door dag blad Bild gelokaliseerd in Turkije. De regering in Berlijn beantwoord de de kritiek hierop door te zeg gen dat het onmogelijk was zeifin Turkije te speuren. Ook de reactie van een andere politicus werd slecht ontvangen. Heinz Busch- kowsky, burgemeester van de Ber- lijnse deelwijk Neukölln, stelde voor op elk metrokaartje '30 cent extra te heffen om te investeren in veiligheid'. Menig stadsbewoner schudde meewarig het hoofd. Waar nog weinigen zich aan wa gen, is een uitgebreide discussie over de aard van het geweld in Ber lijn. De etnische achtergrond van de daders leidt tot voorzichtigheid. Begin dit jaar ontstond een enor me rel toen bleek dat de Duitse ge heime dienst jarenlang wist van neo-nazi's die Turken hadden ge dood. De dienst kwam niet in ac tie. Bondskanselier Merkel moest excuses aanbieden. Voordeel rondreis ISRAËL 8 dgn v.a. 689 Vertrek: 12 november 2012 t/m 18 maart 2013 prijsverlagingen tot wel 85 p.p.! inclusief 2 volle excursiedagen in Jeruzalem! met o.a. het Meer van Tiberias, Nazareth, Haifa, de Dode Zee, Bethlehem, Jeruzalem en Massada strandverlenging in de badplaats Eilat mogelijk! Zie www.kras.nl/38417 waarom zou je meer betalen Rondreis Cultuurschatten van JORDANIË 8 dgn v.a. 759 Vertrek: 29 december 2012 t/m 27 april 2013 gegarandeerd vertrek op 29 december! Laatste plaatsen! met o.a. de hoofdstad Amman, Jerash, Urn Qais, de mozaïekvloer in Madaba, Mount Nebo, Kerak, wereldwonder Petra, de Wadi Rum woestijn, Aqaba en de Dode Zee strandverlenging in Aqaba mogelijk! Zie www.kras.nl/35683 Rondreis ISRAEL JORDANIË 12 dgn v.a. 839 Vertrek: van 29 november 2012 t/m 14 maart 2013 de allerlaatste plaatsen in november en december! met o.a. Bethlehem, Jeruzalem, de Dode Zee, Caesarea, Haifa, Tiberias, Nazareth en Eilat in Israël Amman, Mount Nebo, Petra en de Wadi Rum woestijn in Jordanië strandverlenging in Eilat, aan de Rode Zee, mogelijk! Zie www.kras.nl/israël-jordanië Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Ssv. VENETIË - De vloed heeft in Venetië tot een hogere waterstand dan ge bruikelijk geleid. Zowel inwoners van de stad als toeristen zien zich genoodzaakt hoge laarzen aan te trekken en verhoogde houten voet paden te gebruiken om door de on dergelopen delen van de stad te ko men. Onder meer op het San Mar- co-plein staat het water mensen tot aan de knieën. Overstromingen zijn in deze tijd van het jaar gebrui kelijk in Venetië. Op de ernstigst overstroomde plekken in de stad stond donderdag 140 centimeter water. Vier jaar geleden had Vene tië te kampen met de ergste over stromingen in tientallen jaren. Toen stond er maar liefst 160 centi meter water in de stad. De autoritei ten werken al jaren aan verplaatsba re barrières die omhoog zouden ko men van de zeebodem om de stad te beschermen tegen de vloed. De ze barrières zullen echter niet voor 2014 in gebruik worden genomen. t/ vlucht 1/ verblijf l/ rondreis t/ ontbijt NL-sprekende gids s/ excursies Jéjuzalem! Schitterende rondreizen tegen de beste prijzen van Nederland! 8-/12-/15-daagse vlieg-/rondreizen irandeerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8