binnenland 17 EOD'ers getuigen in zaak flitspaalbom Prostitutie in Chinese salons voor massage 'Wietbeleid moet ook voor Amsterdam gelden' 'Ook moslims hebben leren polderen' MEISJES, MISDAAD EN MACHT vrijdag 2 november 2012 Amsterdams beurs, toen ook al het financiële centrum van Nederland. De aanslag kon nog net voorkomen worden door de oplettendheid van een weesjongetje. Hij mocht als dank een wens doen, en dat werd de jaarlijkse trommeldag op de beurs. foto Evert Elzinga/ANP DEN HAAG - Twee medewerkers van de Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD) worden volgende week gehoord in de zaak rond de zo genoemde flitspaalbom. De recht bank heeft een verzoek daarover toe gewezen, zei advocaat Reinja Ot- tens gisteren. Het verhoor vindt plaats tijdens de inhoudelijke behan deling van de zaak maar wel achter gesloten deuren, omdat mogelijk staatsgeheime informatie aan de or de komt, aldus Ottens. De twee me dewerkers maakten vorig jaar in ok tober een bom onschadelijk die was vastgebonden aan een flitspaal in Voorschoten. Het projectiel ontplof te, waardoor een van hen een hand verloor. Ook de andere EOD'er en een rechercheur raakten gewond. DEN HAAG - De politie heeft mis standen geconstateerd bij alle ne gentien Chinese massagesalons die, verspreid over Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, zijn on derworpen aan een verrassings inval. In samenwerking met inspecteurs van Sociale Zaken (SZW), de Be lastingdienst, de Immigratie- en Naturalisatie Dienst (IND) en de marechaussee zijn de kasboeken van de salons en de verblijfspapie- ren van de masseuses onderzocht. Geen enkele boekhouding bleek te kloppen. Vrouwen die uit China worden ge smokkeld, worden vaak onder er barmelijke omstandigheden als masseuse ingezet en gedwongen tot seks met klanten als zij daar om vragen. Het is justitie al jaren een doom in het oog. In Amsterdam werd tijdens de ac tie in één zaak een grote som con tant geld en een kleine voorraad harddrugs in beslag genomen. Drie personen werkten illegaal en één van hen was illegaal in Neder land. Met een speciale lamp von den rechercheurs in twee Amster damse salons ook spermasporen. In Den Haag vonden agenten bij alle gecontroleerde massagesalons sporen van seksuele activiteiten en troffen ze één slachtoffer van men sensmokkel aan. In Rotterdam vond de politie ook bewijzen van prostitutie en ont brak een sluitende boekhouding eveneens. Justitie en politie voeren de druk op Chinese mensenhandelaren op om een inhaalslag te maken in de strijd tegen mensenhandel, zeker nu de politiek dat tot prioriteit heeft gemaakt. De verschillende inspectiedien sten en politiekorpsen hebben na de controle onderling informatie uitgewisseld en geanalyseerd om zo de kennis over dit fenomeen te vergroten. BREDA - Burgemeester Peter van der Velden (PvdA) van Breda vindt een status aparte voor de Amsterdamse coffeeshops onge wenst. „De minister moet maar uitleggen waarom er mogelijk zo'n uitzonderingspositie komt voor Amsterdam. Ik vind dat het wiet beleid éénduidig moet zijn." Van der Velden zegt dat in een reactie op de uitspraken van zijn Amster damse collega en partijgenoot Eberhard van der Laan gisteren in De Volkskrant. Van der Laan kon digde aan dat de hoofdstedelijke coffeeshops aan buitenlandse toe risten mogen blijven verkopen. De eis dat klanten van een coffeeshop de Nederlandse identiteit hebben en uit de eigen lokale gemeen schap komen, vervalt hiermee voor Amsterdam. De eis dat klanten zich moeten la ten registreren (de 'wietpas') werd door de nieuwe regeringscoalitie al uit het beleid geschrapt. Neder landse klanten moeten zich wel identificeren en een uittreksel uit het bevolkingsregister laten zien. De Bredase burgemeester denkt dat een uitzonderingspositie voor Amsterdam een verkeerd signaal geeft aan het buitenland. Drugstoe risten zouden erdoor op het ver keerde been gezet worden en het idee krijgen dat ze overal in Neder land in een coffeeshop wiet mo gen kopen. Hij is geen voorstander van het weer vrijgeven van de BEST Misbruik 11-jarige Een 46-jarige man uit Best wordt ervan verdacht dat hij een 11-jarig meisje seksueel heeft misbruikt. De politie heeft hem dinsdag aan gehouden, zo is gisteren bekendge maakt In de afgelopen ruim zes jaar reed de man in Best en omgeving rond en heeft hij kinderen actief bena derd voor een afspraak. De politie hoopt contact te krijgen met mensen die mogelijk in aanra king zijn gekomen met de verdach te en dit niet eerder hebben ge meld. wietverkoop aan toeristen in Bre da. Van der Velden benadrukt dat hij beseft dat de situatie in Amster dam anders is dan in Breda. „Tuur- lijk. Amsterdam krijgt jaarlijks ze ven miljoen toeristen over de vloer. De problemen moeten daar beheersbaar blijven. Maar dit is niet de oplossing." Van der Laan vreest dat een verbod op de ver koop aan toeristen leidt tot oncon troleerbare straathandel. Een woordvoerder van minister Opstelten zei gisteren dat Van der Laan verwijst naar een regeerak koord dat nog uitgewerkt moet worden. De burgemeester zou te voorbarig zijn geweest met zijn uit spraken. Opstelten geeft de hoofd stad volgens de woordvoerder geen toestemming softdrugs te ver kopen aan toeristen. Er is hooguit ruimte voor 'maatwerk op lokaal niveau om de nieuwe wietwet ge faseerd in te voeren.' Burgemees ter Van der Velden is nooit enthou siast geweest over het plan voor de wietpas, die door minister Opstel ten in mei vorig jaar op het Breda se stadhuis werd gelanceerd. Toch vindt hij nu dat de maatregel deels overeind moet blijven. „Het drugs toerisme is hier immers afgeno men, maar de straathandel is toege nomen. Onze eigen lokale klanten gaan de straat op, omdat zij zich niet willen laten registreren. Dat probleem wordt nu opgelost, om dat de registratieplicht vervalt." SCHIPHOL Zwangere met coke Een 19-jarige zwangere Nederland se vrouw is op Schiphol aangehou den omdat ze bolletjes vloeibare co caïne in haar lichaam had. De vrouw is met spoed overgebracht naar het ziekenhuis, waar ze diver se cocaïnebolletjes heeft uitge- poept. De vrouw zou halverwege haar zwangerschap zijn. Tijdens verhoren ontkende ze aan vankelijk dat ze drugs bij zich had. Later verklaarde ze echter pijn in haar buik te hebben, waarop er me disch personeel bij werd geroepen. door Joost Bosman NIJMEGEN - De Duitse minister van Onderwijs opende vorige week in Neurenberg de eerste imamoplei ding van Duitsland. Het resultaat is mager: van de vier leerstoelen konden er maar twee worden ver vuld en het aantal studenten dat zich inschreef, was al even treurig: drie. Bovendien ging er veel strijd aan de oprichting van de studie voor af, compleet met doodsbedreigin gen aan een hoogleraar. In Nederland gaat het soepeler. De imamopleidingen functioneren naar behoren: ze verheugen zich in een redelijk grote belangstelling en kunnen genoeg geschikt onder wijzend personeel vinden. Volgens Cor de Raadt, directeur onderwijs, leren en levensbeschou wing aan de hogeschool InHol- land (waar zo'n honderd studen ten de hbo-opleiding tot geestelijk islamitisch verzorger volgen), is het verschil met Duitsland, dat we in Nederland al veel eerder de dis cussie over de islam zijn gaan voe ren. Daarnaast kennen we in Ne derland een veel pluriformere isla mitische gemeenschap dan in Duitsland, stelt De Raadt. Die be staat bij de oosterburen vooral uit Turken. Nederland kent moslims uit onder andere Turkije, Marokko en Suriname. Dat het niet overal crescendo loopt, bewijst de Univer siteit van Leiden. Daar werd de op leiding tot imam vorig jaar ge schrapt. „Het aantal studenten stelde te leur", vertelt islamoloog Maurits Berger van de universiteit. Hij vraagt zich af of je (jonge) mensen kunt opleiden tot imam: „Uitein delijk draait het bij imams om au toriteit. Die krijg je niet door een diploma, wel door kennis en aan zien." Aan de Vrije Universiteit in Am sterdam worden sinds een jaar of zes studenten op academisch ni veau opgeleid tot imam of geeste lijk verzorger. Studie-coördinator Mohamed Ajouaou zegt dat islami tisch onderwijs in Nederland een langere traditie heeft dan in Duits land: voor de imamopleidingen be stonden hier al wetenschappelijke theologische islamstudies, de uni versitaire infrastructuur is wat dat betreft goed, aldus Ajouaou. „Bo vendien komen imams hier ook aan het werk in gevangenissen en ziekenhuizen. In Duitsland heb je dat niet. Daar wordt geredeneerd: een imam werkt in een moskee. Het systeem is minder flexibel." Bestuurslid Yusuf Altuntas van de Turkse moskeekoepel Milli Görüs en nauw betrokken bij de oplei ding van InHolland, beaamt dat. „In Nederland zijn we gewend te 'polderen', inmiddels ook de mos limgemeenschap. In Duitsland worden moskeekoepels niet eens erkend. Daarom zie ik het met die imamopleiding in Neurenberg ook niet meer goedkomen." "MEER DAN EEN MUSICAL, EEN AANRADER, EEN WARE BELEVENIS!" "Groot spektakel. ,r Y Genoeg vertier. A KHet is musical, show, V circus en cabaret." - De Telegraaf HET CIRCUS VA» DE NACHT t chassé theater breda nog t/m 11 november 07j6 530 31 32 of via www.chasse.nl schouwburg de kring roosendaal 27 28 november 0165 555 555 of via www.schouwburgdekring.nl yabyum danspaar martin marielle winnaars beat the best richard groenendijk beste cabaretier 2012 www.stardustcircus.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7